اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

صالحی‌امیری: کیمیا علیزاده و سعید ملایی متعلق به این خاک هستند

صالحی‌امیری: کیمیا علیزاده و سعید ملایی متعلق به این خاک هستند

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: آن دسته از ورزشکارانی که برای رشد و پیشرفت رفته‌اند یا آن دسته از ورزشکارانی که با قهر رفته‌اند، هر وقت دلشان خواست، می‌توانند بازگردند.

سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک با حضور در برنامه پارک شهر رادیو تهران درباره مهاجرت ورزشکاران از ایران اظهار داشت: این موضوع یکی از بحث‌های جدی ما است و در دستور کار قرار دارد. ما همزمان سه نکته را مد نظر داریم، اول اینکه عده‌ای از کشور مهاجرت می‌کنند که برای امروز نیست و همیشه بوده است. ما به اصل مهاجرت کاری نداریم، بلکه نسبت به قهر تمرکز کرده‌ایم. در حال حاضر حدود 15 وزرشکار داریم که در باشگاه‌های مختلف در کشورهای اروپا، روسیه و جاهای مختلف فعالیت و بازی می‌کنند و هر زمان که به آنها فراخوان می‌دهیم و از آنها دعوت برای تیم ملی می‌کنیم، حضور می‌یابند. این منفی نیست و مثبت است. مهاجرت یعنی گردش.

وی ادامه داد: اما گاهی این مسئله وجود دارد که ورزشکاران با قهر به کشوری دیگر می‌روند که بر روی این مسئله تمرکز کرده‌ایم. موضوع دیگر این است که باید به تعداد مهاجرت‌ها هم توجه کنیم. در سال جاری مجموعاً 5 نفر بودند که مهاجرت کرده‌اند. در مقابل حجم مهاجرت در حوزه‌های دیگر، این تعداد در حوزه ورزش تعداد بالایی نیست. در مقابل آن تعداد زیادی از افراد هستند که در حوزه قهرمانی فعالیت می‌کنند. حداقل در ورزش قهرمانی ایران حدود 6.5 میلیون نفر حضور دارند که 3.5 میلیون نفر از آنها بیمه ورزش هستند، در فدراسیون پزشکی پرونده دارند و هفته‌ای سه جلسه تمرین می‌کنند.

رئیس کمیته ملی المپیک افزود: موضوع دیگر این است که عوامل غیرسیاسی در مهاجرت‌ها دخالت دارد. ما این موضوع را بررسی کردیم و برای تک تک افراد وقت گذاشتیم. به طور مثال یک شطرنج‌باز در پاریس با خانواده زندگی می‌کند که شهردار یکی از شهرهای فرانسه که در آنجا ساکن است، از وی دعوت کرده و پیشنهاد داده‌اند که وی برای یکی از تیم‌های شهرداری بازی و حقوق 7 هزار یورو دریافت کند. پرداخت این مبلغ در داخل ایران امکان پذیر نیست. بخشی از مهاجرت انگیزه ثانوی است که بخشی از آن مادی، بخشی موقعیت اجتماعی است. در بسیاری از رشته‌ها با تراکم مواجه شده‌ایم، یعنی در برخی از رشته ها افراد در سطوح بالا قرار گرفته‌اند، اما جای فعالیت در سطوح بالا برای آنها بسته شده است. آنها می‌خواهند با تغییر فضا یک فضای جدید ایجاد کند.

صالحی‌امیری عنوان کرد: در بحث مهاجرت می‌توان دو رویکرد پدرانه و تخریب‌گرایانه را  دنبال کرد. در هر صورت بچه‌هایی که مهاجرت کرده اند، فرزندان این سرزمین هستند. ما باید فضایی ایجاد کنیم و راه بازگشت آنها باز باشد تا هر زمان که این فرزندان تصمیم بگیرند، برگردند و ورزش ایران از اینها استقبال می‌کند. وزیر ورزش چند هفته گذشته رسماٌ اعلام کرد که هیچ ورزشکار ممنوع‌الورود و ممنوع‌الخروجی در ایران وجود ندارد. باید بستری ایجاد کنیم که به لحاظ روانی در آنها ترس و دغدغه ایجاد نکنیم. این کشور فضای متعلق به همه ملت است.

صالحی امیری گفت: آن دسته از ورزشکارانی که برای رشد و پیشرفت رفته‌اند یا آن دسته از ورزشکارانی که با قهر رفته‌اند، هر وقت دلشان خواست، می‌توانند بازگردند.

وی درباره مسابقه ندادن ایران در رشته‌های مختلف با رژیم صهیونیستی گفت: در حال حاضر امکان صحبت ندارم و در حال گفت‌وگو هستیم.

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به اینکه آیا کیمیا علیزاده و سعید ملایی با توجه به اینکه بیانیه داده‌اند، در این چارچوب می‌گنجند؟ گفت: آنها جوان‌هایی هستند که تحت تاثیر حرف دیگران تصمیم غلط گرفته‌اند. باید تلاش کنیم آنها را متقاعد کنیم که مسیری که انتخاب کرده‌اند مسیر درستی نیست. کیمیا علیزاده 2 سال مصدوم بود و ورزش ایران و وزارت ورزش همه جوره تلاش کردند تا او به ورزش بازگردد و همه جوره همکاری کردند. کار او انصاف نیست. ملایی هم هیچ وقت قصد رفتن نداشت، اما با توجه به پروژه‌ای که برایش تعریف کردند، دست به یک اقدام غیر اخلاقی زد. ما هم کتباً و هم شفاهاً به دادگاه بین المللی علیه رئیس فدراسیون جهانی جودو شکایت کردیم. در جلسه‌ای که هفته پیش هم برگزار شد مفصل درباره سعید ملایی صحبت و تأکید کردیم که او از این گروگان‌گیری باید رها و به کشور خودش بازگردد. در ابتدا به او وعده‌های سبز دادند و سپس ملایی را به مغولستان فرستادند. ملایی که اول جهان بود به 16 جهان سقوط کرده است. این اقدامات بخشی از پروژه‌ای است که اینها دنبال می‌کنند. ما هم بدون اینکه جنجالی به پا کنیم، پروژه جذب قهرمانان به سرزمین مادری را دنبال می‌کنیم. یعنی ما می‌گوییم همه افرادی که می‌روند متعلق به این خاک هستند و تلاش می‌کنیم که آنها را به سرزمین مادری بازگردانیم.

صالحی‌امیری درخصوص اینکه بعضاً گفته می‌شود به برخی از مدال‌آوران کمتر توجه و به برخی بیشتر از حد پرداخت می‌شود، گفت: این موضوع درست است و باید دقت کنیم که توزیع عادلانه امکانات و فرصت‌ها برای همه وجود داشته باشد. ورزشکاران شهرستانی در شهرستان خودشان مورد توجه قرار می‌گیرند. ما در سطح وزارتخانه آیین نامه داریم و در چارچوب آیین نامه عمل می‌کنیم، ولی وقتی به شهرستان خودشان می‌روند مورد توجه ویژه قرار می‌گیرند./ رادیو تهران

بیشتر بخوانید:

کیمیا علیزاده و پدرش جواب پیام ها و تلفن را نمی دهند/ وی با همسرش رفته!

«کیمیا»های ورزش را دریابیم

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.