اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

تلفن همراه کودکان را افسرده نمی‌کند

تلفن همراه کودکان را افسرده نمی‌کند
بیتا میرعظیمی خبرنگار

تحقیقات دانشگاه استنفورد نشان می دهد که استفاده از تلفن همراه برای کودکان و نوجوانان ضرری نداشته و آن ها را افسرده و اضطراب نمی کند.

آخرین تحقیقات دانشمندان و محققان این دانشگاه آمریکایی نشان می دهد که هیچ رابطه علت و معلولی میان استفاده از تلفن همراه در نوجوانان و بروز افسردگی در ان ها وجود نداشته و در همین ارستا باور دیرینه بروز افسردگی و اضطراب در نوجوانان ناشی از استفاده از تلفن همراه و حضور در شبکه های اجتماعی از پایه غلط است.

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این رابطه متناقض و بسیار ناچیز بوده و مدت زمان طولانی خیره شدن به تلفن همراه هیچ گونه مشکل روحی و روانی را در کودکان و نوجوانان ایجاد نمی کند. روانشناسان در عین حال نگرانی والدین را بی دلیل دانسته و تأکید می کنند که برای سلامت چشم و عدم بروز خستگی و ناراحتی چشمان بهتر است زمان کمتری را برای خیره شدن به تلفن همراه اختصاص دهند.

هر چند که ان ها تصریح می کنند که مطالعات اخیر این موضوع را نیز به لحاظ علمی ثابت نکرده است اما بهتر است که والدین با درنظر گرفتن زمان برای استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان، از ناراحتی های احتمالی چشم در آینده جلوگیری کنند.

جدیدترین تحقیقات در خصوص عدم ارتباط میان استفاده از تلفن همراه و افسردگی نوجوانان در حالی منتشر می شود که پیشتر بسیاری از محققان  به والدین هشدار داده بودند. آن ها معتقدند که اغلب نوجوانان دوستی‌های مجازی را ترجیح داده و با این اقدام خودشان را از ارتباطات چهره به چهره محروم کرده و در نتیجه دچار افسردگی و اضطراب پنهان می شوند.

به عبارتی، نوجوانانی که دوستی‌هایشان را به فضای مجازی محدود می‌کنند، بیشتر به سمت افکار منفی و خطرناک کشیده شده و با استمرار این وضعیت مشکلات روحی و روانی خود را چند برابر می کنند.

گفتنی است سازمان بهداشت جهانی سال گذشته میلادی اعلام کرد که کودکان زیر یک سال نباید به صفحه نمایش دستگاه های دیجیتال نگاه کرده و کودکان 2 تا 4 سال نیز نباید روزانه بیش از یک ساعت به طور مداوم به نمایشگر خیره شوند.

 

کپی