اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

روایتی از پاییز موسیقی در یک فصلنامه

روایتی از پاییز موسیقی در یک فصلنامه
ندا سیجانی خبرنگار

سی‌و‌پنجمین شماره فصلنامه خانه موسیقی ویژه پاییز 1398 منتشر شد. در این شماره 32 صفحه‌ای که زیرنظر کانون پژوهشگران خانه موسیقی و به سردبیری حمیدرضا عاطفی منتشر شده، گزارش‌هایی از نشست‌های ماهیانه خانه موسیقی، مراسم تشییع سه هنرمند درگذشته در پاییز (حسین دهلوی موسیقیدان و آهنگساز، مهدخت مخبر ترانه سرا و تورج شعبانخانی خواننده و آهنگساز موسیقی پاپ)، دیدار با استاد فرهاد فخرالدینی، مراحل اخذ کارت صلاحیت تدریس و... منتشر گردیده است.

سرمقاله این شماره به قلم سردبیر با عنوان «یک لغو بجا!» است که اشاره دارد به جشن بیستمین سالگرد تأسیس خانه موسیقی که به نشــانه ابراز همدردی با هموطنان و خانواده‌های عزاداراین مراســم لغو شد. همچنین دراین شماره مطالبی با عناوین «دهلوی مردی از جنس مهر» به قلم احسان حاجیان نوشته شده که روایتی است از زندگی این استاد بزرگ. بخش دیگر این فصلنامه اشاره دارد به «سنندج شهرخلاق موسیقی» با گفت‌و‌گو‌هایی کوتاه از دو هنرمند بزرگ اهل سنندج هوشنگ کامکار و محمد جلیل عندلیبی.
 دراین شماره همچنین روایتی از آشنایی با مهدی مفتاح (موسیقیدان، رهبر ارکستر، پژوهشگر، رئیس هنرستان عالی موسیقی) به قلم بهروز مبصری آمده است و در این بخش گزیده‌ای از گفت‌و‌گو زنده یاد حسینعلی ملاح مدیر مسئول «مجله زنگ» با مهدی مفتاح منتشر شده که مربوط به فروردین مــاه 1331 است.
در این مصاحبه مفتاح در مورد گواهینامه تحصیلی می‌گوید: «بدبختانه در این کشــور همه جــا صحبت از ارزش تصدیق و دیپلم و لیســانس است. تمام همت محصلین صرف به دست آوردن گواهینامه می‌شود یعنی غالباً هدف به دست آوردن گواهینامه است نه فراگرفتن علم.»
 دراین شماره همچنین گفت‌و‌گویی توسط سردبیر با محمدسعید شریفیان(آهنگساز) صورت گرفته که بخش دوم و پایانی آن منتشر شده که در مورد نامگذاری ژانرهای مختلف موســیقی و علل و عوامل اختلاف دیدگاه‌ها نســبت به نامگذاری موسیقی‌های مختلف است.

فصلنامه خانه موسیقی ایران
شماره 35، پاییز 1398
سردبیر: حمیدرضا عاطفی

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.