اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

کتابفروشی طهوری تعطیل نشده است

کتابفروشی طهوری تعطیل نشده است

مدیر انتشارات و کتابفروشی طهوری تعطیل شدن این کتابفروشی را تکذیب کرد.

سیداحمد طهوری (مدیر انتشارات و کتابفروشی طهوری)، درباره انتشار خبر تعطیلی این کتابفروشی گفت: متاسفانه نمی‌دانم به چه دلیل خبر تعطیلی کتابفروشی طهوری بدین شکل در فضای مجازی منتشر شده است.

وی ادامه داد: این کتابفروشی تعطیل نمی‌شود و ما هیچ تصمیمی برای تعطیلی آن نداریم بلکه براساس شرایط کاری محل جدیدی جدیدی را در خیابان فروردین در میدان انقلاب تدارک دیده‌ایم و قرار است کتابفروشی از محل فعلی خود به این ساختمان منتقل شود.

کتابخانه طهوری بین خیابان های ۱۲ فروردین و فخررازی در خیابان انقلاب، با ویترین شیشه‌ای دو طرفه و بزرگش، با نمایی که هنوز و همچنان کلاسیک است، با نگاه دقیق سید احمدرضا طهوری اداره می‌شود. وارث سید عبدالغفار طهوری، که هنوز وقتی کتابی را به دست مخاطب می‌دهد به روح بلند پدر فکر می‌کند و در پس هر تغییر در کتابخانه (کتاب‌فروشی) به دنبال جواب این سوال است که اگر پدر بود چه می‌کرد؟

آنان که گامی به درون کتابخانه طهوری می‌گذارند دو دسته‌اند یا عابران، در جست‌وجوی کتاب‌های خویش، سر به هوا بی‌آن‌که بدانند کدام کتاب‌فروشی مقصدشان است، یا مخاطبانی که می‌دانند سال‌هاست در جستجوی هر سوال فرهنگی می‌توانند از این نقشه گنج بهره بگیرند.

اینجا مشتری معنایی ندارد مشتری به همه چیزفروشی‌هایی تعلق دارد که به اسم کالاهای فرهنگی هر محصولی را عرضه می‌کنند. در کتابخانه طهوری فرهنگ را کالا نمی‌بینند، فرهنگ و فرهیختگی فروشی نیست، چنانکه حتی اگر کتابخانه طهوری فروخته شود، اندیشه‌اش و ریشه‌هایش در ذهن اهالی فرهنگ باقی خواهد ماند.

از تاریخچه قدیم و آغاز خیابان انقلاب، تنها کتاب‌فروشی گوتنبرگ و کتابخانه طهوری باقیمانده است؛ اما این روزها آقای طهوری می‌گوید: کتابخانه‌ای که از جنگ جان سالم به در برده، در جنگ کتاب و کاغذ با همه‌چیزفروش‌ها به فروش گذاشته است. چندان که خود می‌گوید دیگر نمی‌تواند ادامه بدهد و بهمن ۱۳۹۸را پایان راه کتابخانه خود می‌داند.

طهوری می‌گوید دیگر جانی برای جنگیدن ندارم و می‌خواهم انتشارات را حفظ کنم ولی چرخ‌های کتابخانه این گونه نمی‌گردد. آقای طهوری خوشحال است که نفر بعدی و خریدار این ارث فرهنگی، خود اهل کتاب خواهد بود و نقشه گنج فرهنگ را به رستوران تبدیل نخواهد کرد.

سید احمدرضا طهوری گفت: منتظر است تا پایان بهمن ماه تصمیم نهایی را اعلام کند. باید ببینیم آیا در پایان بهمن فهرست از دست داده‌های فرهنگی ایران زمین دوبرابر خواهد شد؟

کتابخانه طهوری، یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌فروشی‌های ایران شناخته می‌شود که سال ۱۳۳۲ به همت سیدعبدالغفار طهوری تاسیس شد. کتابفروشی ۶۶ ساله طهوری به‌عنوان چهارمین کتاب‌فروشی راسته انقلاب محسوب می‌شود. این کتاب‌فروشی محل عرضه کتاب‌های حوزه ادبیات فارسی، ایران‌پژوهی، تاریخ و حقوق است. سیدعبدالغفار طهوری سال ۱۳۷۴ درگذشت و سید احمدرضا طهوری مدیریت این کتاب‌فروشی و انتشارات را برعهده گرفت. زمزمه تعطیلی این کتابفروشی پیش از این نیز در سال ۱۳۹۴ به گوش رسیده بود./ایلنا

 

بیشتر بخوانید

از دعوای انتشاراتی‌ها با شهرداری تا خطر تعطیلی کتابفروشی‌های محلی

رئیس مرکز اسناد: صدها کتابفروشی پیتزافروشی شده است!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.