اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

تابلو است این «تابلو» !

تابلو است این «تابلو» !
یوسف علیخانی مدیر نشر آموت

اعضای شورای شهر تهران با رأی خود شهرداری تهران را ملزم کردند که تابلوی راهنما برای کتابفروشی‌های پایتخت نصب کند تا اهالی تهران بدانند در محله هایشان کتابفروشی و پاتوق فرهنگی وجود دارد.

خبرگزاری ایسنا و ایبنا و مهر را در فوریت صفحه اینترنت کامپیوترم گذاشتم و هر روز حداقل یک‌بار سراغ‌شان می‌روم که ببینم در دنیای کتاب چه خبر است و از خبرهای روز این حوزه غافل نمی‌مانم. خیلی وقت‌ها درد می‌کشم از خواندن‌شان اما همچنان پیگیرم. الان در خبرگزاری ایسنا خواندم «شهرداری تهران ملزم شد؛ نصب تابلوی راهنما برای کتابفروشی‌ها».
خبر را باز کردم و خواندم «اعضای شورای شهر تهران با رأی خود، شهرداری تهران را ملزم کردند که تابلوی راهنما برای کتابفروشی‌های پایتخت نصب کنند.» همین‌طور خبر را می‌خواندم تا رسیدم به اینجا که «محمدجواد حق‌شناس به‌عنوان پیشنهاد دهنده این طرح گفت» اگر بگویم قلبم سیاهی کرد، اغراق نکردم. ایشان را همیشه به بزرگی و مناعت طبع و فعا لیت‌های ارزشمند فرهنگی می‌شناسم؛ چه از دوره‌ای که در روزنامه اعتماد ملی بودند و چه وقتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند و چه حالا که در شورای شهر هستند. دستم لرزید و با انگشتان لرزان برای شهردار ناحیه 4 منطقه 2 نوشتم:‌ «هیوا کاکه‌زاده نازنین. الان از دیدن این خبر هم خوشحال شدم و هم ناراحت. خوشحال شدم طرحی را که شما باعث اجرایی شدن‌اش شدید، قرار است در سراسر تهران همگانی بشود اما ناراحتم که اسمی از شما و شهرداری و آموت نیست.» بعد برای آقای کشت‌پور، شهردار منطقه 2 هم نوشتم و فرستادم.
اما دیدم هنوز خنک نشده‌ام. برای هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران پیام نوشتم که «هومان جان حسن‌پور نازنین سلام. یادت هست یک‌بار ازم پرسیدی «تو که اینقدر در راه کتاب فعالیت می‌کردی و حتی سر ماجرای قاچاق و کپی کتاب‌ها آزار دیدی، چرا گوشه‌نشین شدی و در اتحادیه فعالیت نداری؟» امروز بخشی از جواب را پیدا کردم. یادت هست این ماجرای طرح تابلوی کتابفروشی را. که یک روز آقای کاکه‌زاده آمد به کتابفروشی آموت و گفت «چکار می‌توانم برایت بکنم؟» گفتم «برای من کاری نکن! مثل ممالک متمدن، تابلوی کتابفروشی نصب کن روبه‌روی اینجا.» و رفت و پی کار را گرفت و آن را به اجرا رساند. بعدش یک یادداشت تشکر نوشتم برای اجرایی شدن این تابلو که صفحه آخر روزنامه ایران در تاریخ 19 مرداد 1398 منتشر شد و آن‌وقت «یاسین نمکچیان» خبر را توئیت کرد و خبر ترکید و... و بعد در روز کتابگردی به دستور آقای کشت‌پور، این تابلو برابر تمام کتابفروشی‌های منطقه 2 نصب شد. اما حالا می‌بینم که آقای حق‌شناس، مصادره به مطلوب کرده‌ و این طرح را در شورا به‌نام خود مطرح کرده‌اند. همین.»  و بعد... بعدی وجود ندارد.
یادتان می‌آید آن روز که این تابلو برای اولین بار جلوی کتابفروشی آموت نصب شد؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.