اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تصویری واقعی از عملیات عظیم مهار آتشفشان

تصویری واقعی از عملیات عظیم مهار آتشفشان
وصال روحانی خبرنگار

«خاکستر ریزان» (یا سقوط خاکستر) عنوان فیلم تازه‌ای از سینمای کره جنوبی با کارگردانی مشترک لی‌هائه جون و کیم بیونگ سئو است که در واپسین روزهای دسامبر 2019 در این کشور و از 15 ژانویه 2020 در امریکای شمالی و اروپای غربی به‌نمایش درآمده و از آنجا که متمرکز بر پیامدهای وقوع آتشفشانی در کوه بائکدو کره است، آن را «کوه بائکدو» هم نامیده‌اند.

خصلت مهم و دلیل اصلی توفیق این فیلم چه درگیشه‌ها و چه در محافل هنری، ارائه داستانی واقع‌بینانه و تقریباً حقیقی و شرح حال رئالیستی مردمی است که در رویارویی با یک فاجعه انسانی به‌هر مصیبت ممکنی دچار می‌شوند اما آرامش و منطق خود را از دست نمی‌دهند و سرانجام با همین سلاح‌ها و با تکیه بر علم و برنامه‌ریزی راه غلبه را بر آتش‌فشان دوباره فعال شده بائکدو می‌یابند.
پس‌از فعال شدن این آتشفشان و جاری شدن مواد مذاب آن در کوهپایه‌های اطراف و بسط آن به سایر مناطق و ایجاد خطر جدی آلودگی محیط زیست و تشدید احتمال مرگ مردم در سطحی وسیع، یئون یوکیونگ (با بازی جئون های جین) که یک مقام ارشد محلی است، براساس طرح‌ها و تئوری‌های یک کارشناس برجسته محیط زیست به نام کانگ بونگ رای (با بازی مادونگ سئوک) مصمم به اجرای عملیات نجات می‌شود. کانگ مردی است که سال‌ها کوهستان‌هایی از همین دست و بویژه همین کوه بائکدو را ارزیابی کرده و می‌داند چه باید بکند تا ضایعات یک آتشفشان را مهار کند. در این میان جو این چانگ (هاجونگ‌وو) هم که فرمانده گروه‌های ویژه نجات است، وارد عمل می‌شود. بار مسئولیت‌های خطیر و بزرگ بودن این موقعیت، او و هر مقام دیگر حاضر در عملیات نجات را تحت فشار روحی چشمگیری قرار می‌دهد و ابعاد قضیه به حدی است که نه فقط کره‌جنوبی بلکه کره‌شمالی نیز در مخاطره این آتشفشان و دود و هوای بسیار آلوده‌ای که وارد جو می‌کند قرار می‌گیرد واین رویداد به غایت فراتر از یک اتفاق داخلی و تک‌کشوری، تبدیل به مسأله‌ای بین‌المللی و بسیار خطرناک می‌شود که حتی به ورود افسران ارشد امنیتی و دانشمندان دولت پیونگ یانگ به ماجرا هم می‌انجامد. نیویورک تایمز در نقد خود پیرامون این فیلم آورده است: «فیلم‌های مرتبط با خطرات آتشفشان‌ها اندک نبوده‌اند و آن‌چه به «Ashfall» مضمونی تازه و چهره‌ای متفاوت می‌بخشد، دنباله روی سازندگان این فیلم از ابعاد منطقی این‌گونه رویدادها و پرهیز از بزرگ نمایی‌های تبلیغاتی و ممانعت از حاکم شدن فضاهای غیرواقعی و هالیوودی بر این داستان و به تبع آن شکل گیری فیلمی است که حرفش را به صراحت می‌زند و در عین این که ترس می‌آفریند تلاش انسان‌های فهمیده و تلاشگر را در این عصر برای تقابل با بلاهای طبیعی موثر و کافی می‌شمرد.» شیکاگو سان تایمز هم آورده است: «عملیات نجات به تصویر کشیده در این فیلم وسیع و باشکوه و دارای حالتی واقعی و قابل باور است و حتی می‌‌تواند نوعی کلاس درس برای مردمی که با آتشفشانی‌ در محیط‌زیست‌شان مواجه می‌شوند، به حساب آید. تلاش تیمی و فعالیت دسته‌های مختلف نجات چه از سوی دولت و چه از جانب مردم راه مهار این فاجعه معرفی می شود و دیگر با تک ابَر قهرمانان خیالی و هالیوودی در فیلم‌هایی مانند «قله دانته» با بازی پیرس برازنان طرف نیستیم که یک تنه کوه‌های آتشفشان را شکست می‌دهند. اینجا فقط واقعیت حکومت می‌کند.»
خاکستر ریزان
 کارگردانان: لی هائم چون و کیم بیونگ سئو
بازیگران: لی بیونگ هون، هاجون وو، مادونگ سئوک، بای سوزی و جئون های چین
 مدت‌زمان: 128 دقیقه
 زمان اکران: ژانویه 2020

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.