اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
با شیرمراد گودرزی فیلمبردار قدیمی سینما چه می‌کنید؟

خطای انسانی در رسانه مجال جبران ندارد

خطای انسانی در رسانه مجال جبران ندارد
بهروز نشان مستندساز

خطای انسانی در هر شغل و رسته‌ای که جای جبران داشته باشد در رسانه مجال آن نخواهد بود. اصحاب رسانه با یک خبر دروغ روح یک انسان را می‌کشند و به هیچ وجه نمی‌توان این روح مرده را دوباره به حیات بازگرداند.

یک دروغ یا سانسور و نشر آن در رسانه‌های عمومی آثار تخریبی بسیاری روی سوژه دارد. برخی مواقع شاهد آن بوده‌ایم که با یک دروغ یا تکه تکه کردن صحبت‌های یک نفر زندگی او را تحت‌الشعاع قرار گرفته است. آثار مخربی که ممکن است تمام زحمات یک عمر انسانی را به باد دهد. در باب اهمیت رسانه و توجه به آن بسیاری از جامعه شناسان و بزرگان ارتباطات و رسانه سخن گفته‌اند. با گسترش شبکه‌های اجتماعی نیز حالا این اهمیت و لزوم توجه به آن دو چندان شده است. اما چرا همچنان شاهد دروغ‌پردازی و خطاهای انسانی در این حوزه هستیم جای تعجب دارد.
این معضلی است که متأسفانه رسانه‌های داخلی و بیگانه فارسی زبان دچار آن شده‌اند. چرا مردم به خبرهای اصولاً دروغ که به زرد معروف است علاقه نشان می‌دهند یا حداقل به گفته امروزی‌ها پر لایک و بیننده می‌شود. چرا مخاطبانی که با اعلام فاسد بودن یک کالای خوراکی از مراجع بهداشتی به سمت آن محصول نمی‌روند به یکباره وقتی در برابر اخبار فاسد قرار می‌گیرند بسرعت آن را منتشر می‌کنند و طعم فاسد آن را می‌چشند.
به تازگی در تصاویری که از شبکه بیگانه فارسی زبان منتشر شد مصاحبه مردی با رسانه ملی قطعه قطعه شد که نشانه و نماد معرفت در سینمای ایران است. شیرمراد گودرزی که فیلمبردار و دستیار فیلمبردار سینمای ایران است این بار طعمه این بی‌اخلاقی رسانه‌ای شده است.
او از نسل آدم‌هایی است که سال‌ها است نسل منقرض شده‌اند. از هرکه او را دیده بپرسید شهادت می‌دهد که شیرمراد انسان با شرافتی است که حالا نقطه سیبل رسانه بی‌اخلاقی شده است که تنها به‌دنبال گرم کردن تنور شبکه خود به هر قیمتی است. بدجور دستتان رو شده است که این چنین به جان مردان و زنان با شرف این مرز و بوم افتاده‌اید. دیگر حنای آزادی بیان از زبان شما رنگی ندارد.
اینگونه اخبار و حرکات که منجر به زیر پا گذاشتن‌شأن انسان‌ها شود در هیچ کجای دنیا نه تنها مرسوم نیست بلکه محکوم است. چه این تخریب از سوی رسانه‌های داخلی باشد و چه بیگانه، البته رسالت رسانه بیگانه در راستای تخریب این مرز و بوم کاملاً مشخص است اما جای سؤال اینجا است که دوستان داخلی و دلسوز چرا گاهی چنین اشتباهاتی را انجام می‌دهند.
اصولاً چرا باید شاهد تصاویری از پشت صحنه‌های گزارش‌های مردمی در رسانه ملی باشیم تا این چنین بهانه دست بیگانگانی بدهیم که برای تخریب این ملت متولد شده اند؟ خطای انسانی در هر شغل و رسته‌ای که جای جبران داشته باشد در رسانه مجال آن نخواهد بود. با یک خبر دروغ روح یک انسان می‌میرد و به هیچ وجه نمی‌توان این روح مرده را دوباره به حیات بازگرداند.
امروز قرعه به‌نام شیرمراد گودرزی افتاد و فردا یا شاید کمی دیرتر نوبت من و شما می‌شود. از رسانه‌های بیگانه نمی‌توان انتظاری داشت اما روی سخن با دوستان داخلی و رسانه ملی است که امید بخشی به  بدنه مردم  به قلم‌های آنها است؛ امیدی که در گروی انتشار اخبار سالم، دقیق و درست است.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.