اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

هفته‌ای متضاد برای ترامپ

هفته‌ای متضاد برای ترامپ
‌دیوید اسمیت مترجم: وصال روحانی

دونالد ترامپ یک هفته متضاد را سپری کرده است. از یک سو دموکرات‌های مستقر در مجلس نمایندگان امریکا لایحه استیضاح او به‌خاطر رسوایی «اوکراین گیت» راپیروزمندانه به مجلس سنا فرستادند تا در صورت امکان در آن جا رئیس جمهوری را خلع کنند و از جانب دیگر ترامپ در دنیایی که ایده‌آل و جولانگاه خود می‌داند، قدم‌هایی تازه در راه تحقق وعده‌های دوره قبلی انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا برداشت و کارهای اقتصادی و تبلیغاتی تازه‌ای هم انجام داد.

همزمان با این رویدادها ترامپ در حضور خیل خبرنگاران در کاخ سفید، با لیوهی معاون نخست‌وزیر چین متن یک تفاهمنامه تجاری تازه بین این دو کشور را امضا کرد و سپس ترامپ با برخی نمایندگان کنگره امریکا دیدار و گفت‌وگو کرد و برخی مبالغه‌گویی‌ها را درباره آنها انجام داد.
ترامپ فراتر از این دیدارها و تمجیدها چشم ‌به وعده‌هایی دارد که در انتخابات 2016 او را بر هیلاری کلینتون پیروز ساخت و باور دارد که می‌تواند ابزار او برای فتح انتخابات بعدی هم باشد. ترامپ همواره تأکید کرده بود که از ورود بی‌رویه مهاجران به امریکا جلوگیری می‌کند. مرزهای بی‌درو‌پیکر تجارت‌های بین‌الملل را به‌سود امریکا مهار و مدیریت خواهد کرد و سیاست «امریکا در اولویت» را سرلوحه هریک از کارها و امور کشور خواهد انگاشت.
باور عموم این است که به‌رغم آشکار بودن تخلفات ترامپ در مورد ارتباطش با رئیس‌جمهوری اوکراین و کمک طلبیدن از وی برای سرکوب کردن جو‌بایدن رقیب اصلی انتخاباتی‌اش در سال آینده، به سبب قبضه شدن مجلس سنا توسط جمهوریخواهان، خواسته دموکرات‌ها مبنی بر خلع ترامپ نفی و وی ماندنی خواهد شد اما اگر چنین شود اولین سؤالی که به‌وجود می‌آید این است که ترامپ تا چه میزان می‌تواند از این «رویداد منفی منجر به پیروزی احتمالی» وسیله‌ای برای فتح انتخابات 2020 بسازد و آن را اهرم صعود مجدد خود قرار بدهد. ترامپ همیشه گفته است نمی‌داند چطور رئیس‌جمهوری‌ای با دستاوردهای اقتصادی بالای وی می‌تواند به‌ سمت استیضاح و برکناری احتمالی سوق داده شود. حال آنکه اتهام او زمینه‌های سیاسی دارد و از وارد کردن مناسبات خارجی به چرخه انتخابات داخلی امریکا بر می‌خیزد و از این نکته که او کوشیده است حائل مقابل تحقیقات مجلس نمایندگان و ارگان‌های قضایی امریکا درباره قضایای اوکراین گیت و نظایر آن ایجاد کند.
ترامپ در هفته‌های اخیر بارها ماجرای استیضاح خود را یک رویکرد سیاسی طراحی شده توسط دموکرات‌ها و وسیله‌ای برای تضعیف خود در انتخابات سال آینده نامیده است اما واژگان تقلب و ریا که کلمات بارها استفاده شده وی در توصیف این رویکرد و تقابل وی با نانسی پلوسی رهبر اکثریت در مجلس نمایندگان امریکا بوده، کلمات مناسب‌تری برای توصیف کارهای خود وی و اطرافیان درجه اول وی به شمار می‌آید و یکی از آنها جارد کوشنر است که اختیاراتی را دارد که کمتر دستیار یک رئیس جمهوری در تاریخ فعالیت‌های کاخ سفید داشته است. بر این اساس حتی انتقادات تازه ترامپ از کوین مک کارتی رهبر اقلیت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان امریکا نوعی بی‌ارزش شمردن افرادی تلقی شده که به هرشکلی و روالی به این نتیجه رسیده‌اند که اعمال ترامپ در سال‌های اخیر قابل توجیه نیست و نمی‌توان با او کارکرد، این در حالی است که ترامپ در توهم «بزرگ دانستن» خود غرق شده و آشکارا گمان می‌کند که برترین ریئس‌جمهوری تاریخ امریکا است، او تصریح کرده که تعداد مهاجران غیرقانونی از مکزیک به امریکا در 7 ماه اخیر پیوسته کاهش یافته و این را یک برد سیاسی بزرگ توصیف کرده اما به این نکته اشاره نکرده که ترور قاسم سلیمانی سردار نظامی برجسته ایران چیزی جز بدنامی برای او و بی‌اعتمادی جهانی نسبت به امریکا را برای وی و کشورش به ارمغان نیاورده است.
منبع: Guardian

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.