اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

علی جنتی، فرزند دبیر شورای نگهبان :

نتیجه انتخابات پیشاپیش روشن است

نتیجه انتخابات پیشاپیش روشن است

«درست نیست»؛ این واکنش علی لاریجانی رئیس مجلس نسبت به دلایل اعلام شده برای رد صلاحیت حدود 90 نفر از نمایندگان فعلی مجلس از سوی شورای نگهبان است. لاریجانی که البته خود برای انتخابات دوره یازدهم مجلس ترجیح داده ثبت نام نکند، امروز در نطق پیش از دستور دلایل رد صلاحیت همکاران خود را مورد انتقاد قرار داد و آنها را نادرست خواند.

 حالا انتقاد به عملکرد شورای نگهبان و آنچه ذیل نظارت استصوابی این نهاد بر انتخابات انجام می‌شود، محدود به طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان نیست، بلکه  دیگران هم به صف منتقدان پیوسته‌اند. پیش از این رئیس جمهوری در جلسه هیأت دولت بر ضرورت وجود «تنوع» جریان‌های سیاسی در انتخابات تأکید کرده و گفته بود که انتخابات با یک حزب و یک جریان معنا ندارد چرا که اساساً کشور را با یک جریان نمی‌شود اداره کرد. او مشخصاً  اظهار نظر سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه برای هر کرسی 17 نامزد وجود دارد را با این توضیح مورد انتقاد قرار داد که این 17 نفر یا 170 نفر و حتی هزار و 700 نفر از چند جریان هستند؟ رد صلاحیت حدود یک سوم نمایندگان فعلی مجلس در کنار تأیید نشدن تعداد زیادی از نامزدهای اصلاح‌طلب در کنار نگرانی‌ها بابت کاهش مشارکت عمومی در انتخابات، گمانه یا احتمال تشکیل مجلس یکدست را نیز تشدید کرده  که عبدالواحد موسوی لاری از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب آن را خطرناک برای امروز و فردای ایران می‌داند و علی مطهری، نماینده رد صلاحیت شده تهران در مجلس نتیجه آن را خالی شدن پارلمان از افراد حُر و آزاده می‌داند. در همین راستا حالا فرزند دبیر شورای نگهبان هم به انتقاد نوشته که نتیجه پیشاپیش روشن است.
علی جنتی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد  اسلامی و رئیس ستاد انتخابات حزب اعتدال و توسعه در در حساب توئیتری خود نوشته است: «صدها نفر از نامزدهای انتخابات مجلس به دلیل عدم التزام عملی به اسلام یا عدم اعتقاد به نظام رد صلاحیت شده‌اند در بین آنان بسیاری از شخصیت‌های متدین، کارآمد و معتقد به نظام دیده می‌شوند که از حضور در این رقابت بازمانده‌اند وقتی داوران مسابقه همگی از طرفداران تیم رقیب باشند، پیشاپیش نتیجه مسابقه روشن است.»
گزارش‌هایی غیر از مراجع 4 گانه فضای قضاوت را مشوش می‌کند
در چنین فضایی رئیس مجلس هم از در انتقاد به عملکرد شورای نگهبان برآمده است. او  امروز در نطق میان دستور خود با تشکر از هیأت‌های مرکزی نظارت بر انتخابات درباره نظرات این هیأت در مورد رد صلاحیت بعضی نمایندگان فعلی و ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: از جانب سخنگوی شورای نگهبان مطلبی در رسانه‌ها منتشر شد که عمده رد صلاحیت‌ها را مربوط به سوء ‌استفاده‌های اقتصادی می‌دانست. این مطلب درست نیست چرا که نامه‌های ارسال شده هیأت نظارت به نمایندگان به بندهایی اشاره دارد که اقتصادی نیستند. البته برای بعضی نمایندگان اینگونه بوده است، چرا باید مطلب درست منعکس نشود که بیگانگان از آن سوء ‌استفاده و نظام را متهم به فساد کنند.
به گزارش «ایران»، علی لاریجانی خطاب به اعضای شورای نگهبان گفت: از شما درخواست می‌کنم که در این بخش داوری لازم را داشته باشید تا حقوق افراد نادیده گرفته نشود. براساس قانون، نظرات مراجع چهارگانه می‌تواند ملاک باشد و گزارش‌هایی غیر از این مسیر می‌تواند از جانب افراد و با اغراض خاصی ارائه شود و تشخیص صحت آن نیازمند زمان است که در این مقطع کوتاه عملی نیست، ولی می‌تواند فضای قضاوت را مشوش کند. توضیحات لاریجانی درباره مراجع 4 گانه اشاره به قانون انتخابات مجلس است که در آن تأکید شده شورای نگهبان برای رسیدگی به صلاحیت داوطلبان باید از مراجع چهارگانه شامل دادگستری، وزارت اطلاعات، ثبت احوال و نیروی انتظامی استعلام بگیرد. اما عباسعلی کدخدایی سخنگوی این شورا معتقد است: چهار مرجع در قانون برای استعلام اعلام شده است و منعی در مورد استفاده از سایر مراجع وجود ندارد. بنابراین شورای نگهبان همان‌گونه که در مورد تحقیقات محلی می‌تواند وارد شود، از هر مرجع دیگری که اطلاعاتی داشته باشد، می‌تواند استعلام و استفاده کند.
گزارش‌های وزارت اطلاعات در حد رد صلاحیت نبوده است
لاریجانی در بخش دیگری از نطق خود ادامه داد: تردیدی نیست که اگر محکمه‌ای در مورد فساد در پرونده کسی چه مالی و چه غیر از آن نظر داده باشد، همگان تابع آن خواهند بود، اما اگر صرف گزارش از مرجعی باشد باید اتقان آن را بررسی کرد تا گزارش اولیه و خامی نباشد و با آبروی افراد بازی نشود. از طرف دیگر اگر سیستم‌های اطلاعاتی در مورد نمایندگان مجلس مطلبی داشتند بهتر آن بود که در طول این چهار سال اطلاعات را در میان می‌گذاشتند تا اصلاح شود نه اینکه نزدیک انتخابات آن را یکجا مطرح کنند. البته وزارت اطلاعات در چند مورد که شاید در حد انگشتان دست هم نباشد، مطالبی را درباره‌ برخی نمایندگان به اینجانب دادند و بنده هم به افراد متذکر شدم و آنان نیز از طریق وزارت اطلاعات پیگیری کردند تا صحت مطالب روشن شود.
نماینده قم در مجلس در مورد گزارش‌هایی که وزارت اطلاعات درباره برخی نمایندگان به او داده است، توضیح داد: این گزارش‌ها به هیچ وجه در حد و اندازه رد صلاحیت نبوده و اگر بوده، حداقل به بنده منتقل نشده است. پس بزرگنمایی اشکالات اقتصادی هم خسارت حیثیتی به افراد می‌زند و هم به کشور لطمه وارد می‌کند.  
«عدم احراز صلاحیت» به صلاح نیست
لاریجانی همچنین «عدم احراز صلاحیت» بعضی از نمایندگان را به صلاح ندانست و ادامه داد:  در شرایط فعلی کشور به صلاح نیست. دیدید که رئیس جمهور نااهل امریکا چه سوء‌استفاده‌ای از این قضیه کرد. اگرچه تعداد زیاد نامزدها و زمان کوتاه بررسی مشکلاتی را برای هیأت مرکزی و هیأت نظارت ایجاد کرده است که امیدواریم در بررسی شورای نگهبان حتی‌المقدور مرتفع شود. هرچه در این زمینه تلاش شود و عدم احرازها کاهش یابد به حضور بیشتر ملت در انتخابات کمک می‌کند که در شرایط فعلی انقلاب ضرورت دارد.
حال با توجه به سیل انتقادات نسبت به عملکرد هیأت‌های استانی نظارت بر انتخابات باید دید خروجی بررسی‌های شکایات نامزدها در هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات چه خواهد بود و آیا برخی ابهام‌ها در آنجا برطرف و مقدمات انتخابات رقابتی فراهم می‌شود؟
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.