اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

شیر بخورید، نگران نباشید

شیر بخورید، نگران نباشید

معاون کل وزارت بهداشت به نگرانی‌ها و شایعات مطرح شده در خصوص شیرهای پاستوریزه آلوده به سم «آفلاتوکسین» پایان داد.ایرج حریرچی در حالی وجود سم «آفلاتوکسین» در شیرهای پاستوریزه را تکذیب کرد که روز گذشته بهادر حاجی‌محمدی، بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران در برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» که روی آنتن شبکه سوم سیما رفت، مدعی شد بر اساس پژوهش تعدادی از اساتید دانشگاهی، شیرهای پاستوریزه توزیع شده در شهرهای تبریز، ساری، مشهد، شیراز و اردبیل مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و به ترتیب آلودگی ۶۲، ۶۰، ۵، ۱۷، و ۳۳ درصد آنها به سم سرطان‌زا و مهلک «آفلاتوکسین» که ابتلا به انواع سرطان به خصوص سرطان کبد را به همراه خواهد داشت تایید شده است.

وی همچنین یادآور شد: شاید این موضوع برای نخستین بار به صورت رسمی در رسانه ملی مطرح شده باشد، اما موضوع تازه‌ای نیست و در سال‌های گذشته کارشناسانی در این خصوص هشدارهایی داده بودند که در کمال تعجب هنوز مورد توجه مسئولیت و نهادهای مربوطه قرار نگرفته و بهتر است به جای آن که نگران استفاده از روغن پالم و وایتکس در لبنیات باشیم، افکار عمومی و مسئولان به مسائل مهم‌تری مانند وجود سموم دیگر در لبنیات توجه داشته باشند چراکه برای نمونه ورود ذرت‌های آلوده به آفلاتوکسین و مصرف این ذرت‌ها، سبب تولید شیرهای آلوده به این سم شده است.

 

سکوت رسانه ملی و صدای متولیان سلامت

در حالی که خبر آلودگی یک سوم شیرهای پاستوریزه کشور از سوی رسانه ملی منعکس و منجر به تشویش اذهان عمومی شده، کماکان شاهد سکوت صدا و سیمایی هستیم که در چنین شرایطی موظف به رفع ابهام و آرام‌سازی جوی است که به وجود آورده.

در مقابل اما این نحوه اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای شدن موضوعی با این میزان از اهمیت آن هم پیش از آنکه صحت و سقم آن تایید شود، از آنجاکه با سلامت افراد جامعه ارتباطی مستقیم دارد گلایه بسیاری از متولیان سلامت جامعه از جمله ایرج حریرچی - معاون کل وزارت بهداشت - را به همراه داشته است.

 

 

این مقام رسمی وزرات بهداشت در گفت و گو با ایرنا ضمن بیان اینکه حتی در کشورهای اروپایی که سختگیرانه‌ترین کدکس‌ها را دارند هم آفلاتوکسین در لبنیات وجود دارد، تصریح کرد: باید توجه داشت میانگین این سم حدود ۵۰ تا ۶۰ نانوگرم در لیتر در تمام شیرهای کشور است.

اگر مقیاس، کدکس اروپا باشد، خود عدد تقریباً بالا است چون عدد کدکس اروپا ۵۰ نانوگرم در لیتر است. اگر کدکس ایران باشد حدود ۱۰۰ است که قابل قبول و اگر کدکس امریکا باشد که میزان آن ۵۰۰ نانوگرم است، با این معیار، تقریباً تمام نمونه‌ها قابل قبول هستند.

حریرچی همچنین یادآرو شد: بررسی ۵۰ مطالعه در ایران در چند سال اخیر نشان می‌دهد طی ۱۰ سال گذشته میزان این سم در شیر رو به کاهش است؛ اگرچه هنوز با محصولات کشورهای اروپایی، قابل مقایسه نیست و حداقل ۳۰ تا ۴۰ نانوگرم در لیتر بیشتر است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه با توجه به ارزیابی خطر باید به قضاوت این موضوع نشست، گفت: همین امروز هم میزان مصرف شیر در جامعه ما پایین است و مصرف شیر در مقایسه با کشورهای اروپایی شاید یک چهارم باشد و به مردم توصیه می‌کنیم که مصرف شیر را از سبد غذایی خود حذف نکنند و نکته دیگر اینکه خطر جدی این ماده با دوز ۳.۵ میلی گرم به ازای وزن مصرف کننده دیده شده که بسیار بعید است به این میزان از دوز در بدن فرد برسد.

وی افزود: سرطان کبد اولیه در ایران عمدتاً ناشی از سیروز هپاتیت مزمن است و سرطان ناشی از آفلاتوکسین نادر است. البته ابتلاء به سرطان اولیه کبد هم در ایران در سال‌های اخیر رو به کاهش است.

کیانوش جهانپور - سخنگوی سازمان غذا و دارو – هم به طرح چنین موضوعاتی در رسانه ملی واکنش نشان داد و گفت: آفلاتوکسین موضوعی است که از سال‌ها قبل محل تمرکز و توجه سازمان بهداشت جهانی و فائو و بالطبع نظام سلامت و نهادهای نظارتی کشور بوده و موضوع جدیدی نیست که انگار یک کشف جدید باشد و در یک برنامه زنده تلویزیونی افکار عمومی را با آن بمباران کنند، به طوری‌که گویی بلایی یک شبه آن هم بر سر مردم ایران نازل شده است.

 

 

وی افزود: موضوع آفلاتوکسین در مواد غذایی موضوعی جهانی است که حداقل چهار دهه نقل محافل علمی و فنی است و بررسی روند آن در ایران نشان می‌دهد در همه سال‌های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است.

متأسفانه هر از گاهی افرادی بدون اشاره به مقدمه و موخره، مطالبی را مطرح می‌کنند که نه تنها کمکی به ارتقای سلامت و سواد سلامت جامعه نمی‌کند بلکه به تشویش اذهان عمومی می‌انجامد.

 

واکنش سازمان دامپزشکی کشور

سازمان دامپزشکی کشور در پی انتشار اخبار ضد و نقیض در خصوص توزیع شیرهای پاستوریزه آلوده به سم «آفلاتوکسین» امروز اعلام کرده است:

«متأسفانه در روزهایی که هموطنان کشورمان به دلیل رویدادهای ناگوار هفته‌های اخیر در کشور در غم و نگرانی خاطر به سر می‌برند، ادعاهای شخصی بعنوان کارشناس در برنامه شبکه ۳ صبح بخیر ایران در مورخ ۲۸/۱۰/۱۳۹۸ موجب تشویش اذهان عمومی بینندگان این برنامه و متعاقب آن افرادی شده و می‌شود که به تدریج از طریق ماهیت ذاتی رسانه‌های اجتماعی در جریان این اظهارات کذب قرار می‌گیرند؛ آن هم بدون آنکه متولیان پخش چنین برنامه‌هایی در یک پخش زنده و آن هم یکجانبه تبعات چنین ادعاهای بی‌پایه و اساس را برای سلامتی عمومی بدانند و این ضعف را هر فرد متخصصی به وضوح می‌تواند از قسمت‌های مختلف این مصاحبه متوجه شود.»

همچنین علی‌صفر ماکنعلی، معاونت بهداشتی و پیشگیری این سازمان هم اضافه کرد: بر اساس برنامه‌های توسعه‌‌ای انجام گرفته در کشور، در حال حاضر ۴۰۰ کارخانه شیر پاستوریزه در کشور فعال هستند و در حوزه تولید شیر خام رتبه ۱۱ دنیا هستیم و حتی تعدادی از کارخانجات لبنی کشور با داشتن کد IR از سازمان دامپزشکی کشور که متضمن رعایت معیارهای بهداشتی در فرآیند تولید است، دارای صادرات محصولات لبنی به کشورهایی نظیر روسیه و مالزی هستند.

 

توضیحات رئیس انجمن مهندسی کیفیت صنعت غذای مازندران 

رئیس انجمن مهندسی کیفیت صنعت غذای مازندران نیز مانند نمایندگان استاندارد، دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت اظهار نظر بهادر حاجی‌محمدی را غیرکارشناسی و نادرست دانست و به خبرنگار ایرنا گفت: در این که مقداری ذرت تراریخته وارد ایران شده بحثی نیست. اما این که این کارشناس چطور شناسایی کرد این ذرت‌ها در چه نقاطی از کشور توزیع شده و به مصرف دام رسیده برای ما هم سئوال است.

محمد رزاقی افزود: تردیدی نداریم در این اظهارنظر و اطلاعات مطرح شده اشکالاتی وجود دارد. به ویژه این که گفته شده بیشتر آلودگی به این سم در شیرهای صنایع لبنی مازندران وجود دارد از اساس کذب است.

وی با تاکید بر این که شیر تولید شده در صنایع لبنی مازندران به هیچ عنوان آلوده نیست، اظهار کرد: این اطمینان خاطر را می‌دهم که شیر تولید شده در صنایع لبنی مازندران یکی از ایمن‌ترین شیرهایی است که در کشور تولید می‌شود.

بیشتر شیرهای دریافتی کارخانجات لبنی مازندران شیر صنعتی است و از شیرهای سنتی هم شیر با کیفیت بالا دریافت می‌شود.

رزاقی تصریح کرد: انجمن مهندسی کیفیت صنعت غذای مازندران فردا بیانیه و پاسخ به این اظهارنظر و جوسازی و شایعه‌پراکنی که از برنامه زنده تلویزیونی پخش شد را منتشر می‌کند و امیدواریم که رسانه‌ها نیز در شفاف‌سازی موضوع و اطلاع‌رسانی درست عمل کنند.

 

بیانیه سازمان ملی استاندارد ایران

سازمان ملی استاندارد ایران هم اظهار کارشناس میهمان در صدا و سیما را درخصوص آلودگی شیر پاستوریزه به سم آفلاتوکسین تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، این سازمان بیانیه‌ای را به شرح زیر صادر کرد:

« در هفتاد و نهمین اجلاسیه شورای عالی استاندارد، مورخ ۱۳۶۶/۱۰/۸ اجرای استاندارد شیر پاستوریزه و در نود و یکمین اجلاسیه  مورخ ۱۳۷۳/۹/۸ اجرای استاندارد سایر فرآورده‌های لبنی از جمله شیر فرادما، پنیر، کره، خامه و دوغ ( به استثنای تولیدات سنتی) اجباری اعلام شد.

در کشور ما تولید شیر و فرآورده لبنی به صورت صنعتی در سال ۱۳۳۳ در کارخانه شیر تهران شروع  و این کارخانه در سال ۱۳۳۶ با ظرفیت ۴۵ تن در روز مورد بهره برداری قرار گرفت به تدریج و با افزایش جمعیت بر تعداد واحدهای تولیدکننده نیز افزوده شد.

در حال حاضر ۴۶۹ واحد تولیدی در زمینه تولید شیر پاستوریزه فعالیت دارند که از این تعداد ۴۵۱ واحد تولیدی (۹۵ درصد ) موفق به دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد ملی ایران شده‌اند و ۱۸ واحد تولیدی نیز در مراحل دریافت پروانه نشان استاندارد هستند.

لازم به ذکر است، برای واگذاری پروانه، کل فرآیند تولید از مواد اولیه تا محصول نهایی تحت کنترل و بازرسی سازمان ملی استاندارد ایران قرار می‌گیرد و در صورت وجود هر گونه آلودگی و یا سم، بطور حتم با آن برخورد شده و از چرخه مصرف خارج می‌شود.

علاوه بر آن با اجرای طرح کنترل بازار، صدها نمونه از سطح بازار در سراسر کشور خریداری و آزمایش می‌شود، لذا آماری که توسط فرد به اصطلاح کارشناس داده شده، واقعیت ندارد.

امروزه میزان مصرف شیر یکی از مواد غذایی ضروری در سبد خانوار و همچنین به عنوان یکی از شاخص‌های سنجش رشد فرهنگی و اقتصادی جوامع مختلف محسوب می‌شود،  لذا ضرورت دارد برای جلوگیری از تشویش اذهان عمومی که نتیجه‌ای جز نابودی صنایع تولیدی کشور آن هم در سال رونق تولید، ندارد، رسانه ملی از اظهارنظرهای غیرکارشناسی و بدون پشتوانه علمی و تحقیقاتی لازم جدا خودداری کند. »/ ایران آنلاین

 

 
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.