اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

مهدی بازرگان : مهندس پویا و روزآمد

مهدی بازرگان : مهندس پویا و روزآمد
امیر طیرانی پژوهشگر تاریخ و فعال سیاسی

ان الذین آمنوا وعملوا الصالحات سیجعل الرحمن ودا(آنانی که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند خداوند مهربانی و دوستی برای آنها قرار خواهد داد.- سوره مبارکه مریم، 96) انقلاب مشروطیت جدای از تأثیری که در ساختار سیاسی ایران بر جای گذاشت، تأثیرات زیادی در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز با خود به همراه داشت.

  از جمله این تأثیرات تربیت و پرورش نسل ویژه‌ای بود که خود منشأ تحولات بسیاری در زمینه فکری، اعتقادی، سیاسی، فرهنگی و عملی و... شدند. به این نام‌ها نگاه کنید: علامه علی اکبر دهخدا، دکتر علی اکبر سیاسی، احمدآرام، جلال آل احمد، نیما یوشیج، دکتر یدالله سحابی، دکتر محمد قریب، بدیع الزمان فروزانفر و... که اگر بخواهیم همه آنها را نام ببریم کار به درازا خواهد کشید. از جمله افراد این فهرست بلند نیز مهندس مهدی بازرگان است که به‌دلیل تأثیر‌گذاری گسترده در زمینه‌های نواندیشی دینی، حضور مؤثر در عرصه سیاست، تأسیس نهادهای مدنی و نیز در عرصه آموزش و تکنولوژی از دهه دوم تا دهه هفتم قرن حاضرایران
 نقش آفرین بود. یکی از علل و عوامل توفیق بازرگان در نقش آفرینی در عرصه‌های فوق، پویایی و روزآمد بودن بود. 
بازرگان فردی بود که هیچ‌گاه در یک قالب جامد منحصر نماند. او چه در عرصه فنی و حرفه‌ای، چه در عرصه دیدگاه‌های اعتقادی و چه در باور خود به حضور در عرصه سیاسی در عین پایبندی به اصول و مبانی، همواره در حال روزآمد شدن و نو شدن بود.  او که تا دهه چهارم زندگی خویش به حضور در عرصه سیاسی علاقه‌ای نشان نمی‌داد، با توجه به نیاز زمان برای مبارزه با استبداد و تلاش برای آزادی، از بعد از کودتای 28 مرداد 1332 و روی کارآمدن دولت برگماشته استبداد و استعمار به نهضت مقاومت ملی پیوست و اتفاقاً یکی از ثابت قدم‌ترین و فعال‌ترین عناصر نهضت مقاومت بود و فعالیت در عرصه سیاسی تا پایان عمر یکی از بخش‌های عمده زندگی وی را تشکیل داد. بازرگان در زمینه اعتقادی نیز همین شیوه و رویکرد پویا و روزآمد را داشت. 
او با تألیف کتاب «راه طی شده »در دهه پنجم زندگی خویش گام در راه نظریه‌پردازی گذاشت و در آستانه شصت سالگی در سخنرانی خود تحت عنوان بعثت و ایدئولوژی با توجه به نیاز زمانه خویش تلاش کرد تا دست به کار ارائه نظریه‌ای منطبق با دین برای مبارزات سیاسی –اجتماعی شود.  او در این دوره و تا دو سال پیش از درگذشت خود بر همین منوال در عرصه نظری و عملی عمل کرد. همه جامعه نیز او را با صفت یک مرد سیاسی مذهبی می‌شناختند.
بازرگان در عرصه تخصصی و حرفه‌ای خود نیز فردی پویا و روزآمد به‌شمار می‌رفت. به‌گفته همکارانش در شرکت صافیاد، مهندس بازرگان دو روز پیش‌از سفر بی‌بازگشت خود به خارج از کشور طرح اولیه‌ای برای ساخت یک دستگاه جدید را به آنها ارائه کرد و از آنها خواسته بود تا هنگام بازگشت ایشان روی آن مطالعه و بررسی کنند. اما اگر این پویایی و همواره در تلاش برای تصحیح و تکامل خود با شجاعت بی‌مثال وی در طرح نظریات نویافته همراه نبود شاید او بسیاری از این نظریات جدید را مطرح نمی‌کرد. ایمان و باور بالای او و احساس مسئولیت در برابر خدا و مردم این شجاعت را به او داده بود تا اگر به فکر نو و راه جدیدی رسید بی‌محابا از سرزنش دیگران آن را با دیگران مطرح سازد.‌
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.