اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

ماهواره ظفر از دانشگاه علم و صنعت تحویل گرفته شد

ماهواره ظفر از دانشگاه علم و صنعت تحویل گرفته شد

مراسم تحویل ماهواره‌ ظفر و آغاز فرآیند بر مدار قرار گرفتن آن در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

آیین تحویل رسمی ماهواره ظفر با حضور مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی؛ ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت و نمایندگان وزارت دفاع در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، حسین بلندی، رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت به تشریح ویژگی‌های ماهواره‌ ظفر پرداخت و گفت: این ماهواره سنجشی ۱۱۳ کیلوگرمی می‌تواند حداقل یک سال و نیم در مدار‌ بماند و مأموریت تصویربرداری و ذخیره اطلاعات را انجام دهد، همچنین این ماهواره می‌تواند به‌صورت واقعی اطلاعات را ذخیره کند و پیام را به‌صورت ارتباط صوتی یک‌طرفه بین دو کاربر ارسال کند.
وی افزود: این ماهواره توان تهیه نقشه کاربری اراضی، تهیه نقشه پایه، تهیه نقشه پایش توسعه شهری، تهیه نقشه مرز پهنه‌های کشاورزی، تهیه نقشه پایش تغییرات در عرصه‌های طبیعی و جنگلی، تهیه نقشه پهنه‌بندی و پایش تغییرات دریاچه‌های دائمی و فصلی، شناسایی مناطق تخریب‌شده بعد از بحران در نواحی شهری، به‌روزرسانی نقشه‌های ساختاری (شناسایی گسل‌ها و چین‌ها) را دارد.
در ادامه این مراسم مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی با تأکید بر اینکه برای توسعه فضایی باید جامعه از ظرفیت و فواید صنعت فضایی آگاه شود و به همین دلیل کاربردی کردن این صنعت در اولویت قرار گرفته است و تلاش داریم که فناوری فضایی را به جامعه بشناسانیم تا منجر به توسعه بازار صنعت فضایی شود.
وی افزود: ماهواره سنجشی ظفر با قدرت تفکیک تصاویر ۲۲٫۵ متر از امروز فرایند آمادگی برای در مدار قرار گرفتن را آغاز می‌کند و امیدواریم با تجربه‌ای موفق حاصل از پژوهش‌های تولید ماهواره تا سال ۱۴۰۴ موفق به ساخت ماهواره سنجشی با قدرت تفکیک تصاویر یک متر برسیم.
در ادامه این مراسم صورت‌جلسه تحویل ماهواره‌های ظفر یک و دو به امضای جبار علی ذاکری، رئیس دانشگاه علم و صنعت و مرتضی براری رئیس سازمان فضایی رسید و دانشگاه علم و صنعت این ماهواره‌ را برای طی فرایندهای آمادگی بر مدار قرار گرفتن تحویل سازمان فضایی داد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.