اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

حریم خصوصی با مرگ نمی‌میرد

حریم خصوصی با مرگ نمی‌میرد
مریم مقدسی

خبر مربوط به هواپیمایی که چهارشنبه 18 دی ماه از تهران به مقصد کیف پایتخت اوکراین پرواز کرد و در فاصله‌ای کوتاه از فرودگاه سقوط کرد، قلب بسیاری از ایرانیان را به درد آورد. تلخی و شوک ناشی از این حادثه خیلی زود شبکه‌های اجتماعی را تحت تأثیر قرار داد. با انتشار اسامی جانباختگان حادثه، مشخص شد تعداد قابل توجهی از مسافران این هواپیما نخبگان ایرانی ساکن کانادا بودند که برای گذراندن تعطیلات ژانویه در کنار خانواده‌هایشان به ایران آمده بودند.

 ساعاتی بعد‌ از حادثه انتشار تصویر دستنوشته روزانه یکی از جانباختگان توسط یکی از خبرگزاری‌ها، باعث واکنش بسیاری از کاربران شد، چرا که متن دستنوشته در تصویر منتشر شده کاملاً خوانا بود. دست نوشته‌ای که به حریم خصوصی فردی مربوط می‌شد که در یک حادثه جان خود را از دست داده بود، آیا حریم خصوصی یک فرد بعد از مرگ او بی‌معنا می‌شود؟
در فاصله کوتاهی از مشخص شدن هویت جانباختگان، تصاویری از میهمانی‌های خصوصی و بویژه مراسم ازدواج یکی از زوج‌هایی که در این پرواز حضور داشتند در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد. بعضی از دوستان آنها تصویری از آخرین گفت‌و‌گوی خود را با دوستی که در حادثه از دست داده بودند، منتشر کردند. گفت‌و‌گویی که بین دو نفر در یک حریم شخصی صورت گرفته بود، اما حالا با تعداد زیادی از افرادی که این دو نفر را نمی‌شناختند به اشتراک گذاشته می‌شد.
موضوع حریم خصوصی افراد در بسیاری از کشورها قوانین مدونی دارد و احترام به آن، جزو حقوق شهروندی افراد است. اما در جامعه ما این موضوع همواره چالش برانگیز بوده و همچنان در بزنگاه‌هایی شاهد نقض آن هستیم. خانواده زوج مرحومی که تصاویری از مراسم ازدواجشان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، به این اتفاق اعتراض کردند و از دوستانشان خواستند از انتشار بیشتر آن خودداری کنند، این به آن معناست که انتشار این تصاویر بدون اجازه از خانواده این افراد صورت گرفته است.
بسیاری معتقدند انتشار یک تصویر در شبکه‌های اجتماعی توسط یک فرد به معنای این است که فرد با میل خود بخشی از حریم خصوصی خود را به اشتراک گذاشته است، اما زمانی که حساب کاربری یک فرد در اینستاگرام، خصوصی است و او تصاویری را با افراد محدودی شامل دوستان و آشنایان خود به اشتراک می‌گذارد، انتشار اطلاعات او خارج از این فضا و بدون اجازه او (و یا بعد از مرگ او) نقض حریم خصوصی محسوب می‌شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.