اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

تقلید پرواز پرندگان با روبات پرنده

تقلید پرواز پرندگان با روبات پرنده
سوسن صادقی خبرنگار

سال‌های زیادی است که دانشمندان به‌دنبال کشف کامل مدل پروازی پرندگان هستند و می‌خواهند پرواز پرندگان بخصوص بخشی که آنها از پرهای خود برای تغییر جهت، شیرجه و... کمک می‌گیرند ، تقلید کنند. پرواز پرندگان به این دلیل که عملکرد قسمت بال و پرها کاملاً جدا و پیچیده است، الگوبرداری از آن برای محققان دشوار شده است.

باید گفت یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا به کشف حقیقت پر پرندگان در پرواز نزدیک شده است. محققان این دانشگاه یک روبات بالداری با پر را با توجه به ساختار پروازی کبوتر طراحی و ساخته که خیلی به پرنده‌ها و کارکرد پرواز آنها نزدیک است. وقتی پرنده‌ها پرواز می‌کنند به طور چشمگیری بال‌های خود را تغییر می‌دهند و با استفاده از پرها، بال‌های خود تغییر جهت می‌دهند.
این محققان روی ساختار پروازی و بدن 40 کبوتر کار کرده و کشف کردند که پرندگان برای تغییر جهت پرهای خود، از مچ پا و انگشتانشان استفاده می‌کنند. به عبارتی پرهای بال‌ها دارای ساختار ریز و جداگانه‌ای است و از سوی دیگر برای جدا کردن پرها نیاز به نیروی قوی دارد. کبوتر با کمک نیرو و قدرت پاها و انگشتان خود، پرهای خود را به‌صورت جدا و خودکار باز می‌کنند تا پرنده را در تغییر جهت کمک کند.
این تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد براساس کشفیات خود روبات کبوتری را ساخته است که پروانه‌ای در جلو بدنه آن قرار دارد و اجازه می‌دهد برای هدایت و مانور این پرنده خمیدگی ایجاد کند و بتواند به مدت طولانی‌تر در هوا بماند.
کشف این موضوع اجازه می‌دهد تا در هواپیماهای بدون سرنشین به‌کار گرفته شود تا قدرت تغییر جهت و مانور بیشتری در هوا و بخصوص پروازهای طولانی  داشته باشند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.