اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

شناسایی 224 نقطه سیل خیر در استان قزوین

شناسایی 224 نقطه سیل خیر در استان قزوین

مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین گفت: امسال با کمک کارشناسان مدیریت بحران 224 نقطه سیل خیز در مناطق شهری و روستایی استان شناسایی شد.

قدرت اله مهدیخانی در گفتگو با "ایران آنلاین"  قزوین را یکی از استان های حادثه خیز کشور بعد از تهران معرفی کرد و گفت: زلزله ، سیل، خشکسالی، سرمازدگی و حریق از جمله حوادثی است که باید با اقدامات پیشگیرانه از بروز تلفات جانی و خسارت های مالی آن جلوگیری کرد.

وی افزود: با توجه به تجربه زلزله های بزرگی همچون رودبار، بویین زهرا  و آوج ، توجه به زیرساخت های ایمن در پیشگیری از خسارت های ناشی از زلزله ضرورت دارد.
مهدیخانی با اشاره به گسل شمال قزوین که در فاصله 11 کیلومتری شمال این استان واقع شده است اضافه کرد: این گسل نزدیک به 800 سال غیرفعال است و این نگرانی بابت فعالیت آن گسل و تبعات آن کاملا طبیعی است بنابراین توصیه می شود که از ساخت و ساز بر روی این گسل ها خودداری شود.
مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین، با اشاره به اینکه استان قزوین در فروردین ماه امسال درگیر سیل بود، ادامه داد: لایروبی رودخانه ها از جمله اقدام های ضروری و مورد نیاز برای ساماندهی و کنترل سیلاب است که به منظور انسدادهای به وجود آمده در مسیر تخلیه رودخانه ها به پایانه خود کاربرد دارد.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه استان قزوین با 157 رشته رودخانه همواره در بارش های شدید مورد تهدید قرار دارد،بر لایروبی و پاکسازی رودها به منظور جلوگیری از سرریز شدن آب و کاهش خطر آب گرفتگی و طغیان رودخانه ها اشاره کرد و اظهار داشت: سیلاب اوایل امسال در قزوین باعث شد که به همراه کارشناسان این حوزه از رودخانه ها و مسیل های استان بازدید به عمل آورده و پس از شناسایی این نقاط برای لایروبی، پاکسازی و اصلاح آنها اقدام نماییم.
وی همچنین گفت: تمهیدات لازم در برابر سیل احتمالی اندیشیده شده و در صورت بروز سیل با ایجاد مسیرهای انحرافی مسیر حرکت سیل را تغییر می دهیم.

بیشتر بخوانید:  

آثار سیل نابهنگام در سرزمین پروژه‌های ناتمام

آشفتگی مدیران و برنامه رهاشده جمع‌آوری آب‌های سطحی اهواز
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.