اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

واکنش اصلاح‌طلبان به حذف چهر‌های سیاسی از انتخابات مجلس

واکنش اصلاح‌طلبان به حذف چهر‌های سیاسی از انتخابات مجلس

شهیندخت مولاوردی گفت که فرایند طوری است که گویی برای بخشی از سیستم اصلاً و ابداً اهمیت ندارد افکار عمومی چه قضاوتی درباره کارهایش می‌کنند که باید گفت این پدیده‌ای خطرناک است.

شهیندخت مولاوردی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، با اشاره به رد صلاحیت‌های گسترده چهره‌های اصلاح‌طلب توسط شورای نگهبان اظهار داشت:‌ متاسفانه شورای نگهبان مثل سنوات گذشته اقدام به رد صلاحیت گسترده چهره‌های اصلاح‌طلب کرد تا کشور در شرایطی که به انسجام و یکصدایی احتیاج دارد به استقبال انتخابات مجلس برود.

معاون اسبق رئیس‌جمهوری در ادامه سخنانش گفت: در شرایط فعلی هنوز درباره چگونگی ورود جریان اصلاحات به انتخابات مجلس یازدهم حرف و حدیث‌هایی مطرح می‌شود. چیزی که تا امروز مشخص است، این است که شورای عالی در انتظار نتیجه تعیین صلاحیت‌های شهرهای دیگر است تا با مشخص شدن نتیجه نهایی موضع نهایی اعلام شود. البته اعضای شورای عالی شدیداً به رویکرد یک‌جانبه‌گرای شورای نگهبان اعتراض داشتند.

---

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره آرایش انتخاباتی توضیح داد: سالی که نکوست از بهارش پیداست. تلاش‌هایی که برای یکدست کردن مجلس بعدی شروع شده است در واقع نشان می‌دهد دیگر قرار است مجلس به جای عصاره ملت عصاره جناح‌های سیاسی باشد. این برخورد در شرایطی صورت می‌گیرد که با توجه به اتفاقات خاص چند وقت اخیر و تبعات نگران‌کننده تحریم‌،‌ توقع می‌رفت اعضای شورای نگهبان این‌ بار رفتاری اصلاح‌شده از خود نشان دهند.

او افزود: اصلاح‌طلبان هیچ‌وقت قطع امید نمی‌کنند. اما شورای نگهبان با این روش فضای ناامیدکننده و فاقد اعتماد عمومی را تشدید کرد. به همین دلیل جای تعجب است که چطور چنین عملکردی از خود نشان می‌دهند. فرایند طوری است که گویی برای بخشی از سیستم اصلاً و ابداً اهمیت ندارد افکار عمومی چه قضاوتی درباره کارهایش می‌کنند که باید گفت این پدیده‌ای خطرناک است.

حذف چهره‌ها اتفاق خطرناکی برای امروز و فردای ایران است

سید عبدالواحد موسوی لاری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در ارتباط با «عملکرد شورای نگهبان در تائید و ردصلاحیت نمایندگان» گفت: تا جایی که به ما گزارش شده در اکثر استان‌ها چهره‌های بسیار ارزشمند را از گردونه رقابت خارج و فضای انتخابات را  به فضای حذف چهره‌ها، تبدیل کرده اند. این اتفاق خطرناکی برای امروز و فردای ایران است.

او در ادامه در ارتباط با حضور مردم در انتخابات اینگونه بیان کرد: مردم قاعدتا به حوزه‌ای نگاه می‌کنند که فرد مطلوب و مورد تائیدشان در لیست باشد تا رای بدهند، در غیر این صورت در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

موسوی لاری مجلس یازدهم را اینگونه توصیف کرد: سالی که نکوست از بهارش پیداست.

علی یونسی: حذف چهره هایی چون علی مطهری از مجلس به نفع دشمنان است

مشاور ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی تأکید کرد: مسئولین، کارگزاران و دست اندرکاران امر انتخابات در همه نهادهای مسئول، مخصوصا در انتخاباتی که پیش رو هست، باید از ایجاد محدودیت برای نامزدها پرهیز نموده و انتخاب ملت را محدود نکنند؛ مخصوصا در بین اقوام ایرانی. و به خصوص در استان هایی مثل کردستان و سیستان و بلوچستان کسانی که نماینده واقعی مردم هستند و مردم می پسندند را به مجلس بفرستیم.

بهترین الگو برای سردار قاسم سلیمانی است

حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی در خصوص راه حفظ وحدتی که زیر تابوت سردار شهید قاسم سلیمانی به وجود آمده، اظهار داشت: به نظر من بهترین الگو خود قاسم سلیمانی است. یعنی مسئولین باید مدل این سردار شهید عمل کنند. از سیاسیون و مردم کرمان بپرسید که آیا قاسم سلیمانی آنجا مرزبندی داشت؟!

مشاور ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی تأکید کرد: همه می دانند که شهید قاسم سلیمانی سرباز مطیع رهبر بود و بالاتر از جریان های سیاسی عمل می کرد. یعنی با هر دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب ارتباط داشت و تا آخرین روزها با آیت الله هاشمی رفسنجانی هم ارتباط داشت و به ایشان هم گزارش کار می داد.

وی افزود: هیچ کس، هیچ زمان از زبان قاسم سلیمانی سخن یا موضعی حزبی، گروهی، جناحی و افراطی نشنید؛ رفتارش با همه یکسان بود. مسئولین کشور باید همین گونه عمل کنند. الآن بهترین زمان است که محدودیت ها و تنگ نظری ها و سخت گیری ها را کنار بزنیم. این ملت بزرگ استحقاق این را دارد که نگاهی با تسامح و مدارا به آنان داشته باشیم. الآن وقت آن است که از اختلافات دوری و از خطاهای احتمالی همه کسانی که از نظر ما مشکل دارند، صرف نظر کنیم.

نگاه سردار سلیمانی ملی و بزرگوارانه بود

یونسی با اشاره به تشییع میلیونی پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی، گفت: این رفراندوم عمومی و وحدت ملی، یک عفو عمومی هم می طلبد. نگاه سردار سلیمانی بزرگوارانه و ملی بود. مسئولین، کارگزاران و دست اندرکاران امر انتخابات در همه نهادهای مسئول، مخصوصا در انتخاباتی که پیش رو هست، باید از ایجاد محدودیت برای نامزدها پرهیز نموده و انتخاب ملت را محدود نکنند؛ مخصوصا در بین اقوام ایرانی. و به خصوص در استان هایی مثل کردستان و سیستان و بلوچستان کسانی که نماینده واقعی مردم هستند و مردم می پسندند را به مجلس بفرستیم.

وی ادامه داد: هیچ کس نمی گوید کسانی که قانون صلاحیت آنها را رد کرده باید مورد عفو قرار بگیرند. در مورد کسانی که سلب صلاحیت قانونی هستند و محکومیت مؤثر دارند و یا ضد امنیتی هستند هیچ حرفی نداریم. ولی در عین حال، باید کسانی که با سلیقه و نگاه ما جور در نمی آیند را تحمل کنیم. این به نفع نظام و کشور است. نباید فراموش کنیم که همه کسانی که احتمالا منتقد به وضع موجود هستند نیز چگونه در این تشییع پیکر سردار سلیمانی حضور یافتند و ادای دین کردند. پس باید بدانید که در روزهای سخت همه به یکدیگر و وحدت ملی نیاز داریم.

مشاور ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی با تأکید بر اینکه ملت ایران به تک تک فرزندانش احتیاج دارد، اظهار داشت: هیچ فرد ایرانی اضافه نیست. همه ایرانیان، با هر گرایش سیاسی و قومی و مذهبی فرزندان ایران هستند. تا می توانیم چتر گذشت و عفو را پهن کنیم و بگذاریم در خیمه انقلاب همه افراد جا بگیرند. ما این خیمه را محدود نکنیم و بگذاریم از هر جایی که بخواهند مردم می توانند وارد این خیمه شوند؛ کسی را محدود نکنیم.

وی تأکید کرد: محروم کردن مجلس شورای اسلامی از شخصیت های مثل علی مطهری که فرزند شهید و خود یکی از شخصیت های برجسته اسلامی و ملی است،‌ به نفع دشمنان ملت و به زیان نهاد قانونگذاری کشور است و رد صلاحیت ایشان چه توجیهی دارد؟! یا رد صلاحیت نماینده ای آزاده مانند محمود صادقی که خود فرزند شهید و یکی از نمایندگان لایق و شایسته و شجاع مجلس هست، با چه توجهی انجام می شود؟! تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس هم همین طور است.

آذر منصوری: شرایط ارائه لیست از اصلاح طلبان سلب شده

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که یک حزب و یا جریان سیاسی در انتخابات شرکت کند اما امکان معرفی نیروهای خود را برای رقابت در انتخابات نداشته باشد، این یک تعارض است که حاکمیت باید آن را حل کند.

اصول‌گرایان برای خالی نبودن عریضه با هم رقابت می‌کنند

«آذر منصوری»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در پاسخ به این پرسش که با توجه به ردصلاحیت های گسترده اصلاح‌طلبان آیا این جناح برای انتخابات آینده لیست خواهد داد یا خیر؟ به برنا گفت: طبق راهبردی که به تصویب شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان رسیده است، چنانچه این جریان کاندیدای شاخصی برای معرفی داشته باشد در انتخابات لیست خواهد داد و در حوزه‌هایی که تک نماینده است، کاندیدا  معرفی خواهند کرد. تعیین کاندیداهای شاخص هم بر اساس معیارهایی است که به تصویب شورا رسیده است.

فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: اصلاح‌طلبان از مدت‌ها قبل و همزمان با فعالیت دوره سوم شورای عالی بارها اعلام کرده بودند که مانند انتخابات 94 با فراخوان کاندیدا پیدا نمی‌کنند. بنابر راهبرد مصوب و براساس اخباری که تاکنون از میزان رد صلاحیت‌ها به ما رسیده، بیش از 70 درصد اصلاح‌طلبانی که ثبت‌نام کرده بودند، رد صلاحیت شدند. در این شرایط عملا امکان معرفی کاندیدا و ارائه لیست از اصلاح‌طلبان سلب شده است.

اصلاح‌ طلبان در بیش از ۷۰ درصد از حوزه‌ها کاندیدا ندارند

منصوری در ارزیابی فضای انتخاباتی مجلس یازدهم تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که یک حزب و یا جریان سیاسی در انتخابات شرکت کند اما امکان معرفی نیروهای خود را برای رقابت در انتخابات نداشته باشد، این یک تعارض است که حاکمیت باید آن را حل کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تاکید بر اینکه «این قبیل تعارضات اصل انتخابات و تحزب را زیر سوال برده است» اظهار کرد: نمی‌شود یک حزب طبق قانون اجازه فعالیت داشته باشد اما همه کاندیداهایش برای انتخابات رد صلاحیت شوند. در چنین شرایطی اساسا رقابت واقعی شکل نخواهد گرفت چراکه اصول‌گرایان هم برای خالی نبودن عریضه و تابلویی از انتخابات با هم رقابت می‌کنند.

منصوری در ادامه افزود: با توجه به اینکه بر اساس ارزیابی‌ها میزان مشارکت مردم در انتخابات به پائین‌ترین حد خود رسیده است، نیاز به رای‌گیری نیست. به طور قطع اگر مشارکت حداکثری مردم در این انتخابات مهم بود به گونه دیگری عمل می‌شد.

او با اشاره به اینکه «برگزارکنندگان انتخابات هیچ نگرانی از بابت مشارکت مردم ندارند» خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه این است که 50 درصد از داوطلبینی که در انتخابات 94 از طریق فراخوان به جریان اصلاحات پیوستند، هم رد صلاحیت شدند.

منصوری در پایان افزود: در این دوره هم هیات‌های اجرایی و هم هیات‌های نظارت به مراتب سختگیرانه‌تر از انتخابات 94 عمل کرده‌اند. در مجموع  این احتمال که اصلاح‌طلبان در بیش از 70 درصد از حوزه‌های انتخابیه کاندیدای نداشته باشند، قطعی است و در بقیه حوزه‌ها هم بستگی به جمع‌بندی اصلاح‌طلبان همان حوزه‌ها دارد./اعتماد آنلاین و برنا و جماران

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.