اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره در اتحادیه اروپا

ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره در اتحادیه اروپا
بیتا میرعظیمی خبرنگار

اتحادیه اروپا قصد دارد حداکثر 5 سال استفاده از فناوری تشخیص چهره را در فضای عمومی ممنوع کند.

این طرح 18 صفحه ای که در حال حاضر به کمیسیون اروپا ارائه شده است، استثنائاتی از جمله پروژه های امنیتی و تحقیقاتی را درنظر گرفته و تأکید کرده است که در مسائل امنیتی و تحقیقاتی مقامات کشورهای اروپایی می توانند از فناوری تشخیص چهره استفاده کنند.

این قانون جدید برای محافظت از حریم شخصی شهروندان اروپایی ارائه شده و قصد دارد که بهره گیری از فناوری تشخیص چهره را در تمامی قاره سبز قانونمند کند.

در این سند آمده است: با تکیه بر مقررات جدید، چهارچوب نظارتی اینده از این نیز فراتر رفته و شامل محدودیت زمانی در استفاده از فناوری تشخیص چهره در فضاهای عمومی نیز خواهد شد.

کمیسیون اروپا تصریح کرده است که ممنوعیت استفاده از تشخیص چهره در مناطق عمومی تا پنج سال در نظر گرفته شده و پس از آن قوانین نظارتی دیگری نیز افزوده خواهد شد.

این طرح تعهداتی را برای توسعه دهندگان و همچنین استفاده کنندگان از هوش مصنوعی ارائه داده و از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته است تا برای نظارت بر قوانین جدید ، اختیارات و قوانین جدید را وضع کنند.

طرح محدودیت فناوری تشخیص چهره در اتحادیه اروپا در حالی کلید می خورد که حدود 3 ماه پیش دفتر کمیساریای اطلاعات انگلیس مجوز استفاده‌ نیروهای پلیس از فناوری تشخیص چهره‌ آنی در فضای عمومی و بدون کسب رضایت از افراد را به چالش کشید.

کمیساریای اطلاعات انگلیس نگرانی‌هایی درباره‌ شناسایی افراد در سطح عمومی بدون کسب رضایت فردی آن‌ها مطرح کرده و تأکید کرد دوربین‌های مداربسته باعث ناراحتی برخی افراد می‌شوند.

این مرکز همچنین تصریح کرد که فناوری‌ که به‌ طور خودکار افراد را شناسایی می‌کند، ابهامات جدیدی را برای حفظ حریم خصوصی در فضاهای عمومی ایجاد کرده و بر نگرانی شهروندان افزوده است.  در همین راستا باید بهره گیری از این فناوری قانونمند شده و در فضاهای عمومی تا حد بسیاری محدود شود. 

بیشتر بخوانیم: ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره در "کمبریج"

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.