اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

بنای یادبودی برای جانباختگان سانحه هوایی

بنای یادبودی برای جانباختگان سانحه هوایی
الهام فخاری عضو شورای شهر تهران

بهت، انکار، خشم و اندوه و نوشته‌های تند یا ملایم سوگوارانه فضای رسانه‌های رسمی و غیررسمی، مجازی نهادی و فردی را فرا گرفته است. جامعه در برابر رویدادهای پی‌درپی، تکان‌دهنده و بی‌بازگشت بیش از ده روز سنگین را گذراند.

این روزها پیکر قربانیان هواپیمـــــای اوکراینـــــــی بـــــه خانواده‌هایشان تحویل و مراسم خاکسپاری و وداع برگزار شده است. بودن در کنار خانواده‌ها و شنیدن واژگانی سراسر رنج و دریغ و داغ بخشی از این سوگواری جمعی است. آنچه پدران و مادران تأکید می‌کردند، بازخوانی ملی رفتارها و رویه‌هایی است که همه در همه سطح‌ها به آن عادت کرده‌ایم. در هنگامه‌ای که پیکر فرزندان‌شان هنوز تحویل نشده بود، به آینده مردم و ایران می‌پرداختند و بایستگی پیمانی برای بازسنجی خویشتن. درباره مصوبه دوفوریتی شورای شهر تهران(تهران، ری و تجریش) مبنی بر ایجاد بنای یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراینی گفت‌و‌گو شد و خانواده‌ها می‌خواهند درباره چیستی، چگونگی و زمان و مکان چنین یادمانی بدانند. پیشنهادهایی هم گفته شد. این مصوبه شورا می‌تواند به اقدامی نمادین برای همراهی باورمندان به زندگی بینجامد. گرامیداشت نام و یاد یکصد و هفتاد و شش فردی که در خاک استان تهران به خون خفتند، سویه‌ای از این اقدام است و سویه دیگر این یادمان برپا داشتن پیمانی برای پاسداری از زیستن بالنده، زندگی مستقل و بهره‌مندی از حق شهروندی می‌تواند باشد. در جهانی که قدرت و سرمایه بر سرنوشت و هستی آدمیان و همه زیندگان چنین اثر بی‌بازگشتی و داغی نازدودنی می‌گذارد، یادمان‌های نمادین باید درسی همگانی و همیشگی پیش رو بگذارند تا کار و زندگی روزمره موجب یادزدودگی، کوچک شمردن، یا تکرار فاجعه در شکل‌های دیگر و سطح‌های خرد یا کلان نشود.
بنای یادبود می‌تواند فضایی برای بیان هدفمند همدلی، یادآوری و احترام به جان‌هایی باشد که در خون خویش خفتند ولی رنج نبودن‌شان بر شانه‌های بی‌تاب خانواده‌هایشان سنگینی می‌کند. نه تنها خانواده‌های جانباختگان، بلکه هشتاد میلیون ایرانی سوگوار این ازدست‌دادن‌های پی در پی در شکل‌های گوناگون(غیرنظامی هوایی، زمینی، ریلی، جاده‌ای و نظامی) هستیم. طرح‌های دوفوریتی بناهای یادبود که در این دوهفته در شورای شهر به تصویب رسید، اقدامی برای ابراز همراهی و توجه به نقش اجتماعی مدیریت شهری به‌شمار می‌رود. بنای یادبود از راه فراخوان همگانی و در چارچوب لایحه‌ای اجرایی از سوی شهرداری تهران طراحی و اجرا خواهد شد. به‌ نام جان‌های پرشور و برای گرامی‌داشت مهر و عشق، به پاس شکیبایی بازماندگان، بنای یادبودی بسازیم. هزاره‌های تاریخ یادآور این است که زمستان رنج و سوگ می‌گذرد و بهاران دشت‌های ایران پرگل دوباره خواهد رویید.‌‌

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.