اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
روایت عکاس «زن رنگرز» از عکسی که برنده مسابقه «فیاب» شد

تصویری از زندگی

تصویری از زندگی

‌گروه فرهنگی/ عکس تأثیرگذار «رنگرزی سنتی» در جشنواره بین‌المللی قرقیزستان مقام نخست را از آن خود کرد. این تصویر نشان می‌دهد زنی روستایی در مقابل خانه‌اش که برف آنجا را سپیدپوش کرده در حال شستن نخ‌های رنگ‌شده است. این تصویر نوستالژیک حس آرامبخشی به مخاطب خود القا می‌کند و شاید یکی از عواملی که این عکس در جشنواره بین‌المللی برنده شده است همین موضوع باشد.

سعید قاسمی ۴۳ ساله اهل روستای اسکانلو از توابع شهر اهر در آذربایجان شرقی که به گفته خودش از ۱۴ سالگی عکاسی را با دوربین «زنیت» روسی آغاز کرده و از سال ۸۹ بطور حرفه‌ای این تخصص را ادامه داده است درباره فعالیتش به «ایران» می‌گوید: «این عکسی که برنده مسابقات «فیاب» شده یکی از ۵ هزار عکسی است که در این چند سال از روستاییان و عشایر آذربایجان انداخته‌ام. بیشتر عکس‌هایم مربوط به زمانی است که برف باریده باشد، یعنی زمانی که برف می‌بارد از خانه بیرون می‌زنم و برای تهیه عکس که برخی را از قبل برنامه‌ریزی کرده‌ام به دل روستاها می‌زنم تا از زندگی آنها در این برهه عکاسی کنم.»
سعید قاسمی که تاکنون در چند مسابقه داخلی و حتی خارجی مقام‌های مختلف به دست آورده درباره عکس «زن رنگرز» عنوان می‌کند: «خیلی وقت بود به دنبال رنگرزی با مواد طبیعی در یکی از روستاها می‌گشتم و بالاخره موفق شدم. در یکی از روستاهای نسبتاً دور به شهر اهر زنی بود که رنگرزی سنتی داشت و به این کار ادامه می‌داد. زمانی به روستاها رسیدم که برف همه جا را سپیدپوش کرده بود. زمان خوبی رسیدم چراکه زن روستایی تشت‌های نخ‌های رنگ شده را کنار هم قطار کرده بود تا آنها را بشوید. زمانی که می‌خواستم عکسی بگیرم خروس و مرغ‌ها هم کنار این زن بودند و عکس‌هایی که گرفتم یکی از آن یکی بهتر شد و در نهایت این عکس در جشنواره بین‌المللی فیلارمونیای قرقیزستان در بخش عکس رنگی مقام نخست را کسب کرد. این را بگویم که خودم انتظار داشتم که عکس جزو ۳ عکس برتر باشد چراکه در مسابقات عکاسی تاجیکستان هم دیپلم کسب کرده بود. خوشحالم که تلاش‌هایم به نتیجه رسیده است و به نظرم این ابتدای راه است و باید عکس‌های دیگری بگیرم که تصویر زندگی روستایی و عشایری را به‌خوبی نشان دهد.»
او در پایان از کتاب مستند زندگی روستایی و عشایری که در حال تهیه و تدوین آن است چنین می‌گوید: «در طول چند سال گذشته سعی کرده‌ام به دنبال سوژه‌ تصاویری از زندگی روستاییان باشم که هیچگاه به تصویر کشیده نشده‌اند. تاکنون بخشی را عکاسی کرده‌ام و مطالبی درباره آنها نوشته‌ام و برخی هم باید تهیه شوند و نیاز به فرصت و فراهم بودن موقعیت دارد. امیدوارم بتوانم این کتاب را با بهترین و تأثیرگذارترین عکس‌هایم از زندگی این مردم مهربان بزودی منتشر کنم.»‌

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.