اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

رأی قاطع دومای روسیه به نخست‎وزیری «میشوستین»

رأی قاطع دومای روسیه به نخست‎وزیری «میشوستین»
بنفشه غلامی

دومای روسیه روز پنجشنبه تنها یک روز پس از استعفای «دیمیتری مدودف» و تمامی اعضای دولت او، «میخائیل میشوستین»، نامزد جانشینی «مدودف» را که از سوی «ولادیمیر پوتین»، رئیس‎جمهوری روسیه معرفی شده بود، تأیید و وی را به‌عنوان نخست‌وزیر جدید روسیه معرفی کرد. او که تاکنون فردی شناخته شده در عرصه سیاسی روسیه نبود، تا روز چهارشنبه هفته قبل رئیس سازمان خدمات مالیات فدراسیون روسیه بود.

به‌گزارش سایت شبکه خبری آلمانی «دویچه وله»، «میشوستین» در غیاب 41 نماینده، رأی 383 نماینده حاضر در دومای روسیه با 424 کرسی را به‌دست آورد. این به آن معنا است که تمامی نمایندگان حاضر نخست‎وزیری او را تأیید کردند. او بعد از رأی گیری، در سخنانی تأکید کرد که احساس می‎کند، تغییراتی واقعی برای بهتر شدن اوضاع در راه است و وعده داد، تورم را به حدود 4 درصد برساند. او همچنین قول داد، همه اعضای دولتش را موظف کند، تمامی تغییراتی که «ولادیمیر پوتین» خواهان آنها است –برنامه توسعه اقتصادی- را اجرا کنند.
«دیمیتری مدودف»، مردی که از ابتدای قدرت گرفتن «پوتین» در کنار او بود، درست پس از سخنرانی 72 دقیقه‎ای رئیس‎جمهوری روسیه که در آن بر لزوم ایجاد تغییرات در روسیه تأکید کرد، استعفا کرد. «ولادیمیر پوتین» در این سخنرانی نقطه شروع در ایجاد تغییرات را افزایش میزان موالید عنوان کرد و خواهان طرح‎های تشویقی برای والدینی شد که صاحب فرزندانی بیشتر می‎شوند. او همچنین با تأکید بر اینکه افزایش سطح امید به زندگی به 73 سال نشان دهنده بهبود وضعیت زندگی روس‎ها است، خواهان بهتر شدن روند زندگی مردم از طریق بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش رشد اقتصادی جامعه شد. پوتین همچنین خواهان ایجاد اصلاحات در قانون اساسی شد و در این مبحث به این نکته اشاره کرد که او نیز موافق آن است که یک شخص نباید بیش از مدت زمان مشخصی این پست را داشته باشد. اما در شرایط فعلی موافق انجام آن نیست. زیرا: «همه می‎دانند که اگر این اتفاق رخ دهد، چه شکافی بین سطوح دولت بروز خواهد کرد.» او بنابراین پیشنهاد کرد، باید نقش پارلمان پررنگ‎تر شود و این دوما باشد که معاونین نخست‎وزیر و وزرا را معرفی می‎کنند.
به‌گفته «نیکولای پتروف»، پژوهشگر ارشد اندیشکده «چتم هاوس»، پوتین قصد دارد، چینش قدرت در روسیه را طوری تغییر دهد که حتی اگر خود او در کرملین حضور نداشت، قدرت نسبی خود را حفظ کند و تعادلی بین پارلمان و ریاست جمهوری برقرار کند. البته برای هیچ کس مشخص نیست که او دقیقاً چه در سر دارد. اما شاید قصد دارد، نوعی قدرت برتر مشابه قدرت «شی جین‎پینگ» داشته باشد. هرچند که برخی معتقدند ممکن است با ایجاد اصلاحات در قانون اساسی بخواهد دیگر بار به‌عنوان نخست‎وزیر ایفای نقش کند. انتخاب «میشوستین» که فردی نه چندان شناخته شده است به‌عنوان نخست‎وزیر نیز به همین دلیل است. زیرا او هرگز نخواهد توانست یارای برابری یا رقابت با «پوتین» را داشته باشد.

نخست‌وزیر جدید روسیه کیست؟
«میخائیل ولادیمیروویچ میوشوستین» 54 ساله، دکتری خود را در رشته اقتصاد گرفته و از همین رو گزینه رئیس‎جمهوری روسیه برای برنامه توسعه اقتصادی‎اش بوده‎ است. او از کسانی است که به مدرن‌سازی اقتصاد روسیه کمک کرده‎ است. نخست‎وزیر جدید روسیه، همانند «ولادیمیر پوتین»، علاقه خاصی به ورزش هاکی دارد و هنوز هم گهگاهی لباس این ورزش را بر تن می‎کند و به ورزش می‎رود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.