اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
حسن رسولی رئیس ستاد انتخابات جبهه اصلاح طلبان در گفت و گو با «ایران :»

شورای نگهبان تجدید نظر کند

شورای نگهبان تجدید نظر کند
احسان بداغی خبرنگار پارلمانی

حسن رسولی رئیس ستاد مرکزی انتخابات شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان می‌گوید که حجم ردصلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس به مراتب بیشتر از چیزی بوده که اصلاح‌طلبان پیش‌بینی می‌کردند. حالا با این وضع دست اصلاح‌طلبان از آن چیزی که برایش برنامه‌‌ریزی می‌کردند خالی‌تر مانده و معنای این هم وانهادن بیشتر میدان به رقبای اصولگراست.

رقبایی که هر چند برخی چهره‌های آنها نیز به سد رد صلاحیت برخورد کرده‌اند اما هنوز آنقدرها نامزد باقی مانده در صحنه دارند که بتوانند حتی بیش از یک لیست انتخاباتی کامل را ببندند. دراین شرایط برنامه اصلاح‌طلبان چیست و آنها می‌خواهند چگونه صلاحیت چهره‌های خود را بگیرند؟ این سؤال اصلی است که در مصاحبه روزنامه ایران با حسن رسولی مطرح کرده‌ایم. سؤالی که با جواب رسولی اینگونه به نظر می‌رسد که جریان اصلاحات بنایی برای رایزنی تشکیلاتی جهت بازگرداندن صلاحیت برخی نامزدهای خود ندارد.
 
آمار ردصلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس تا اینجا رکورد دوره‌های قبلی را شکسته است. آیا از قبل چنین پیش‌بینی درباره حجم ردصلاحیت‌ها داشتید؟
جریان اصلاحات بخصوص از انتخابات دوره چهارم مجلس به بعد با رویداد رد صلاحیت به‌عنوان یک محدودیت جدی و البته به‌صورت متناوب روبه‌رو بوده و لذا به‌صورت ماهوی آنچه که امروز با آن مواجه شده‌ایم وضعیت جدید و تازه‌ای نیست. کما اینکه از قبل هم مشخص بود که ما در انتخابات مجلس یازدهم باز هم مسأله رد صلاحیت را در قامت یک پیچ کند‌کننده حرکت اصلاحات داریم و باید خود را برای آن آماده کنیم. اما در مقایسه با ادوار گذشته گستره کمی و کیفی این رد صلاحیت‌ها به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده است. به‌عبارتی ما پیش‌بینی می‌کردیم که به مسأله رد صلاحیت برخورد کنیم اما درباره حجم و گستره آن فکر نمی‌کردیم با چنین وضعیتی مواجه شویم، به‌شکلی که آمار رد صلاحیت‌ها برای این دوره رکورد ادوار قبلی را بشکند. مضافاً اینکه از حیث موارد مربوط به روابط و مناسبات دولت-ملت متأسفانه با توجه به رخدادهای ناگواراخیردروضعیت نامناسبی در قیاس با ادوار قبلی به سر می‌بریم. برهمین اساس این امیدواری وجود داشت که درک این شرایط و ضرورت احیای اتحاد ملی در چارچوب نهاد و فرآیند انتخابات توسط شورای محترم نگهبان مورد توجه قرار بگیرد و ما شاهد شیوه دیگری در برخورد با مسأله صلاحیت‌ها باشیم. اما درعمل تا اینجا اتفاقی که افتاده این است که از یک سو مشکلات و مسائل ما در حوزه روابط دولت-ملت نسبت به ادوار قبلی تعمیق شده و حتی شکل حادتری پیدا کرده و از سوی دیگر حذف نسبی یک جریان سیاسی از فرآیند انتخابات را شاهد هستیم. این اتفاق، یعنی کنار زدن اصلاح‌طلبان با این شیوه، درست نقطه مقابل شرایط و فضایی است که به نظر می‌رسید در وضعیت فعلی نیازمند آن هستیم. لذا ما انتظار داشتیم و هنوز هم داریم که به همین دو دلیل یعنی گسترده‌تر بودن ردصلاحیت‌ها در قیاس با انتخابات گذشته و دیگری نصب العین قرار دادن شکاف‌های جدی ایجاد شده در بطن جامعه با حاکمیت و همین‌طور شکاف‌های رو به ازدیاد بخش‌های مختلف جامعه با هم که به نظر بنده در بدترین شرایط خودش به سر می‌برد، شورای نگهبان در فرصت باقی مانده متناسب با مصالح ملی که اقتضا می‌کند در چنین شرایطی برای تقلیل فشارها و مشکلات و مواجهه منطقی‌تر با مشکلات و شکاف‌های ملی، برای برگزاری یک انتخابات رقابتی در تصمیم خود در خصوص رد صلاحیت‌ها تجدیدنظر اساسی به عمل بیاورد. در آن صورت است که اولاً منافع ملی کشور بهتر تأمین خواهد شد و ثانیاً راهبرد جریان اصلاحات که حضور جدی و گسترده در همه حوزه‌های انتخابیه بوده و هست به نحو مطلوب‌تری فراهم خواهد شد.
آیا در همه شرایط ممکن، جریان اصلاحات خود را متعهد به این راهبرد می‌داند؟
ما ذاتاً خود را همواره متعهد به این راهبرد دانسته‌ایم اما تحقق عملی آن صرفاً بسته به اقدامات و تصمیمات جریان اصلاحات نیست. شرط طبیعی تحقق این مهم داشتن نامزد مورد تأیید ما در تمام حوزه‌های انتخابیه است. بسیار بدیهی است که جریان اصلاحات نتواند در صورت نداشتن نامزد قدم مناسبی برای تقویت انتخابات بردارد. به‌عبارتی به ازای هر صندلی که جریان اصلاحات امکان رقابت درآن را به‌دلیل ردصلاحیت نامزدهایش از دست می‌دهد، امکان تشویق مردم به حضور در انتخابات را نیز از دست خواهد داد. نقش آفرینی و دعوت جریان اصلاحات از مردم برای حضور در صحنه انتخابات راهبرد اصلی این جریان بوده و هست، اما بدیهی است که عملی شدن آن بدون داشتن تعداد نامزدهای لازم امکانپذیر نخواهد بود. قطعاً هر ناظر بی‌طرفی این حق را به جریان اصلاحات خواهد داد که در صورت نداشتن تعداد کافی نامزد نتواند دعوت و تلاش مؤثری برای افزایش مشارکت در انتخابات انجام دهد.
برنامه اصلاح‌طلبان برای مواجهه با این حجم از ردصلاحیت‌ها چیست؟ آیا برنامه یا راهبرد خاصی برای مذاکره با شورای نگهبان یا مراجع دیگر جهت تجدید نظر مؤثر در بحث صلاحیت‌ها در شورای عالی اصلاح‌طلبان وجود دارد؟
البته ممکن است به‌صورت موردی گفت‌و‌گوهایی با شورای نگهبان درباره تجدیدنظر در مسأله صلاحیت نامزدها صورت بگیرد. جریان اصلاحات که در مواجهه با جریان برانداز مدافع نظام بوده وهست و اعتقاد دارد که راه بهبود شرایط از اصلاحات تدریجی و عمیق می‌گذرد و این مسیرهم تنها با صندوق رأی و تقویت نهاد انتخابات محقق خواهد شد، اصرار دارد که دراین شرایط هم زمینه ارجاع حداکثری به صندوق رأی فراهم گردد. در مدت باقی مانده توصیه ما به نامزدهای محترم ردصلاحیت شده و خصوصاً نمایندگان فعلی مجلس این است که برای اعتراض درباره رأی صادر شده مبنی برعدم تأیید صلاحیت‌شان به شورای نگهبان مراجعه مجدد داشته باشند و شورای نگهبان هم طبق قانون و مصوبه مجمع تشخیص مصحت نظام باید دلایل و مستندات عدم تأیید صلاحیت نامزدها را به‌صورت مکتوب به آنها تقدیم کند. این اقدامات قطعاً صورت خواهد گرفت اما بنده به‌عنوان رئیس کمیته انتخابات اصلاح‌طلبان اعلام می‌کنم که ما به گونه‌ای رفتار نخواهیم کرد که فرآیند تجدیدنظرخواهی ما برای تأیید صلاحیت نامزدها رنگ و بوی استدعا برای رسیدن به چند کرسی نمایندگی مجلس به خود بگیرد. به طوری که هویت و اعتبار سیاسی اصلاح‌طلبان مورد خدشه و صدمه قرار بگیرد. به بیان دیگر توصیه ما به نامزدهایمان در سراسر کشور هم این است که علی رغم ناملایماتی که درباره آنها صورت گرفته است از فرصت قانونی اعتراض به‌عنوان یک حق استفاده کنند و انتظاری هم که داریم این است که وزیر محترم کشور که طبق قانون نه تنها مسئول امنیت و سیاست داخلی بلکه مسئول حسن اجرای انتخابات نیز می‌باشد بر طبق ماده 28 قانون انتخابات می‌باشد مداخله کند و فضایی را ایجاد کند که در تمام 207 حوزه انتخابیه سراسر کشور از حیث تنوع و تعدد نامزدها، گزینه‌هایی وجود داشته باشند تا امکان انتخابات رقابتی فراهم گردد. همچنین از مراجع بالاتری مثل شورای امنیت ملی و سران قوا هم انتظار داریم که به این موضوع ورود پیدا کنند و انگیزه حضور مردم پای صندوق رأی بیشتر شود. درشرایط فعلی ما معتقدیم که مصالح و منافع و اقتضائات ملی ما حکم می‌کند که شاهد انتخاباتی رقابتی با حضور پر تعداد مردم باشیم و زمینه چنین انتخاباتی بدون وجود تنوع و تعدد نامزدها با گرایش‌های مختلف امکانپذیر نمی‌شود.
فرض بگیریم که شرایط کم و بیش همین‌طور باقی بماند به این معنا که در تجدید بررسی صلاحیت‌ها هم اتفاق خاصی رخ ندهد و اصلاح‌طلبان حدود همین تعداد نامزد تأیید صلاحیت‌ شده‌ای را که الان در اختیار دارند برای روز انتخابات داشته باشند. در آن صورت برنامه و تاکتیک انتخاباتی شما چیست؟ آیا اساساً طرح‌ریزی برای چنین حالت احتمالی هم دارید؟
شورای عالی ائتلاف جبهه اصلاح‌طلبان ایران که مرجع اصلی سیاستگذاری احزاب و شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب است پیشاپیش راهبرد خود را به‌صورت آشکار بیان کرده و این راهبرد عبارت است از شرکت در انتخابات و پیگیری قانونی ایجاد تحول سیاسی در کشور از طریق صندوق‌های رأی. این راهبرد مصوب ماست و بنده به‌عنوان رئیس ستاد انتخابات شورای عالی اصلاح‌طلبان به‌طور طبیعی پیگیر اجرای این راهبرد خواهم بود. اما نقشه راه تعیین شده توسط شورای عالی مقید کرده که پیگیری این راهبرد منوط به مهیا بودن بستر امکان فعالیت و رقابت درانتخابات است. طبعاً بنا به فرضی که گفتید اگر در حوزه یا حوزه‌هایی که اساساً امکان رقابت برای ما وجود نداشته باشد یا کم باشد، ما فعالیتی هم نخواهیم داشت. در حوزه‌های بزرگتر مانند تهران نیز الزاماً خود را ملزم به ارائه لیست کامل به هر قیمت و با هر کیفیتی نمی‌دانیم. یعنی این‌طور نیست که از یک سطحی به پایین‌تر برای تکمیل لیست خود را راضی به ورود هر نوع فردی با هر میزان از توانمندی به فهرست انتخاباتی خود کنیم. ما از قبل این را پیش‌بینی می‌کردیم که به مسأله رد صلاحیت‌ها برخورد کنیم لیکن آنچه که امروز رخ داده و ما شاهد آن هستیم به لحاظ کمی به مراتب بیشتر از پیش‌بینی ما می‌باشد. البته ما امیدواریم که این شرایط با تجدیدنظر شورای نگهبان تغییر کند تا بتوانیم در سراسر کشور لیست بدهیم و شاخص مشارکت مردم در انتخابات را به‌عنوان یکی از پایه‌های حفظ و تحکیم مشروعیت نظام سیاسی کشور تقویت کنیم.
الان ارزیابی اولیه شما از ظرفیت نامزدهای تأیید صلاحیت شده جریان اصلاحات در سراسر کشور چطور است؟
ما هنوز ارزیابی دقیقی از این موضوع نداریم اما به‌طور مثال در حوزه انتخابیه تهران، جدای از بحث رد صلاحیت نامزدهایی که در حال حاضر در کسوت نمایندگی قرار ندارند، از مجموع 22نماینده فعلی که در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند نزدیک به 50 درصد رد صلاحیت شده‌اند. این وضعیت تهران است که پیشانی کشور از لحاظ اهمیت می‌باشد. یا نه در حوزه‌های انتخابیه بلکه در برخی استان‌ها گزارش‌های اولیه حاکی از این است که جبهه اصلاحات فاقد نامزد تأیید صلاحیت شده می‌باشد. ما باید فعلاً منتظر پاسخ نهایی شورای نگهبان بمانیم.
با شرایطی که رخ داده آیا به‌عنوان یک ناظر سیاسی پیش‌بینی خاصی از روند تجدید بررسی صلاحیت‌ها دارید؟ به نظر شما چقدر امید وجود دارد که رأی شورای نگهبان به‌صورت مؤثری در این زمینه تغییر کند؟
با توجه به تجارب انتخابات‌های مختلف از دوره چهارم به بعد شاهد یک برخورد تقریباً یکسان در همه ادوار نبوده‌ایم که قابل تعمیم باشد. به‌عنوان مثال مجلس ششم با همین نظارت استصوابی شکل گرفت و همین نظارت استصوابی هم ختم آن را به شکلی که همه می‌دانند رقم زد. یا نمونه دیگر آن درهمین شرایط فعلی است. تا اینجای کار مسیری که شورای نگهبان درعدم تأیید صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب رفته حتی از پیش‌بینی‌های ما هم جلوتر است و میزان رد صلاحیت بیشتر از چیزی است که انتظار می‌رفت. من می‌خواهم امیدوارانه این موضوع را ملاک پیش‌بینی خودم از بررسی مجدد صلاحیت‌‌ها قرار ندهم و همچنان به تغییر شرایط امیدوار باقی بمانم.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.