اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

سؤال هایی درباره کیفیت رد صلاحیت

سؤال هایی درباره کیفیت رد صلاحیت
بهرام پارسایی نماینده مجلس

در ماجرای رد صلاحیت‌های اخیر برای انتخابات مجلس یازدهم نه می‌توان نشانی از درایت سیاسی دید و نه ضابطه‌مندی حقوقی. شکستن رکورد ردصلاحیت‌ها برای دوره بعدی مجلس در شرایط فعلی نمی‌تواند نامی جز بی‌تدبیری داشته باشد؛ بی‌تدبیری که البته آغشته به تناقض‌های بسیار بنیادینی است.

 وضعیت فعلی کشور ما و شکاف‌های ایجاد شده در آن بر هیچ کس پوشیده نیست. عمق این شکاف‌ها به حدی عمیق شده که به هیچ عنوان نمی‌توان آن را با شعارها و تبلیغات معمول و مرسوم نادیده گرفت و به برخی توطئه‌ها نسبت داد. به گواه اعتراف اکثریت قریب به اتفاق جامعه‌شناسان، بخش قابل ملاحظه‌ای از مردم ما در وضعیت روانی و اقتصادی خوبی به سر نمی‌برند و حالا برخی بتدریج به این نتیجه می‌رسند نقش و امکانی حداقلی هم برای تعیین سرنوشت خود ندارند و راه‌های پیگیری قانونی مطالباتشان هم روز‌به‌روز مسدودتر می‌شود. در این وضعیت تخریب نهاد انتخابات به‌عنوان متعالی‌ترین مسیر بیان مطالبات جامعه، با توسل به رد صلاحیت‌های سیاسی نشان از عدم درک وضعیت فوق‌العاده کشور توسط کسانی دارد که این رد صلاحیت‌ها را مدیریت می‌کنند.
 جامعه شکافته شده و ترک خورده ایرانی چشم انتظار کوچک‌ترین روزنه‌ای است که بتواند انعکاس خود را در سطح حاکمیت ببیند و درست بر خلاف این انتظار، همان روزنه‌های قبلی نیز در حال تنگ‌تر شدن هستند. نزدیک شدن بازه‌های اعتراض عمومی در کشور به لحاظ زمانی، دخیل شدن اقشار بیشتری در این دست اعتراضات، گسترده‌تر شدن دامنه مطالبات مطرح در اعتراضات به مسائل متنوع‌تر و در بر گرفتن حوزه‌های بیشتری در این زمینه نشانه‌های واضح و آشکاری است برای هر ناظری تا بداند جامعه ایرانی در شرایط عادی به سر نمی‌برد. لازم به توضیح نیست که محدود کردن دامنه انتخاب جامعه در این شرایط چه معنایی دارد و به چه نتایجی ختم خواهد شد. اما ذکر این موضوع ضروری است که قطعاً مسئولیت تبعات این کار، در شرایطی که جامعه سخت نیازمند راهی برای هدایت مطالباتش در سطح حاکمیت است، بر عهده کسانی خواهد بود که این مسیر را مسدود کرده‌اند.
از منظر حقوقی اما مسأله باز هم دارای زوایایی قابل تأمل است که نشان می‌دهد تدبیر لازم در این زمینه به کار برده نشده است. مهم‌ترین نکته هم در این زمینه طرح ایراد «فساد اقتصادی» به‌صورت گنگ و غیرشفاف به تمام نمایندگان ردصلاحیت شده است. آن هم در شرایطی که نه برای این مهم سند و مدرکی ارائه شده و نه نمایندگان ردصلاحیت شده به لحاظ استنادات پرونده‌هایشان تفکیک شده‌اند. جای سؤال این است که اگر نماینده‌ای در زمینه مسائل اقتصادی پرونده‌ای دارد، با توجه به اینکه شورای نگهبان نظارت خود را مستمر می‌داند چرا این موضوع در ماه‌های پایانی کار مجلس مطرح می‌شود و «فساد» آن نماینده در میانه راه افشا نمی‌گردد؟ دستگاه قضایی در همین ماه‌های گذشته با بازداشت دو نماینده مجلس نشان داد که اصل «مصونیت نمایندگی» را در خصوص مسائل اقتصادی لازم الاجرا نمی‌داند. جای سؤال است که چرا همین کار در خصوص باقی افرادی که به قول سخنگوی شورای نگهبان درگیر پرونده فساد اقتصادی بودند انجام نشده؟ اضافه بر اینها شورای نگهبان درباره همین موارد جدای از مشخص کردن تفکیک شده افراد، باید توضیح بدهد که بازه وقوع تخلفات چه زمانی بوده و آیا نمایندگان در همین دوره نمایندگی فعلی مرتکب تخلف شده‌اند یا مسائل به قبل از این دوره برمی‌گردد؟ اگر مسائل از قبل باشد این سؤال ایجاد می‌شود که چطور در انتخابات سال 94 شورای نگهبان و مراجع قانونی این مسائل را نادیده گرفته‌اند؟ اگر هم مربوط به دوره فعلی باشد باید جهت آسیب  شناسی ساختار مجلس و پاسخ به این سؤال که چرا در این ساختار امکان وقوع فساد اقتصادی وجود دارد، موارد مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرند.
اما وقتی به برخی از چهره‌های تأیید صلاحیت شده هم نگاه می‌کنیم به تناقض‌های بیشتری می‌رسیم. در میان این چهره‌ها افرادی هستند که بارها اقدام به طرح «اکاذیب» و «دروغ»هایی کردند که ابعادی ملی و حتی فراملی پیدا کرد. آقای کدخدایی در مصاحبه‌ای در تیرماه 97 به صراحت گفته بود: «اگر کسی دروغگو باشد عدم التزام به اسلام محسوب می‌شود.» جای سؤال است که با توجه به همین مورد، دلیل تأیید صلاحیت نمایندگانی که دروغ بودن برخی از ادعاهای آنها بارها ثابت شده و با آن ادعاها یا باعث از بین بردن آبروی افراد شده‌اند یا تردیدها و مسائلی در سطح ملی ایجاد کرده‌اند چیست؟ همین‌طور برای جامعه سؤال است که چطور برخی چهره‌های مطرح به رغم اینکه نزدیک‌ترین افراد به آنها در دوره مدیریت‌شان به‌دلیل اتهام سنگین اقتصادی در همان دوره مدیریتی الان هم در بازداشت هستند و پرونده‌های متعددی نیز از دوره مسئولیت‌ آنها مطرح است، چطور و با کدام منطق تأیید صلاحیت شده‌اند؟
کپی
نظرات
نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.