اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

کلاهبردار سایبری به پایان خط رسید

کلاهبردار سایبری به پایان خط رسید

متهمی که با کارت‌های عابر بانک امانی ۴۰۰ میلیون ریال کلاهبرداری کرده بود،دستگیر شد.

  به گزارش خبرنگار ایران انلاین، بیست و چهارم مرداد امسال زن ۲۷ ساله با در دست داشتن شکایتی از دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای «ناحیه ۳۱ تهران» به پلیس فتا مراجعه وگفت: به حساب بانکی ام مبالغی واریز و سپس برداشت شده است و در نهایت مبلغ ۳۰ میلیون ریال در چندین نوبت از حساب خودم برداشت و گویا فردی با حساب بانکی ام کار می‌کند.

بدنبال اظهارات این زن شناسایی متهم یا متهمان پرونده در دستور کار ماموران پلیس فتا قرار گرفت.  همزمان ۱۵ فقره پرونده مشابه دیگری نیز به پلیس فتا ارجاع شد. ظن مأموران به یکسان بودن متهم یا متهمان پرونده قوت گرفت.

 مأموران موفق شدند در تحقیقات پلیسی، هویت مردی ۳۲ ساله را شناسایی و در گام بعدی  مخفیگاه وی را نیز شناسایی کردند.

تحقیقات پلیسی حکایت از این داشت متهم در سایت‌های خرید و فروشی اینترنتی فعال است و از خریداران درخواست می‌کند که بیعانه خرید کالاها را به شماره کارت‌های امانی که مربوط به اقوام و آشنایان متهم است واریز کنند و سپس متهم ارتباطش را با خریداران قطع کرده است.

 با هماهنگی‌های قضائی متهم در یک عملیات پلیسی در مخفیگاهش دستگیر و به پلیس فتا منتقل شد.
سپس شاکی به پلیس فتا احضار شد وقتی با متهم روبروشد ، مجرم را شناخت و گفت : متهم یکی از اقوامم است و به سبب رابطه فامیلی و اعتمادی که به وی داشتم برای یکسری کارهای مالی، کارت بانکی ام را مدتی به امانت در اختیارش قرار داده بودم.

بدین ترتیب متهم در بازجویی‌های انجام شده اظهار کرد:در سایت‌های خرید و فروش به بهانه فروش و یا خرید کالا آگهی درج می‌کردم و با شناسایی تعدادی خریداران می‌خواستم که بیعانه کالا را به مشخصات کارتی که از قبل تهیه کرده بودم و مربوط به دوستان و یا اقوامم بود، واریز کنند و از سویی دیگر با دسترسی به اطلاعات کارت عابر بانک اقوامم، وجوه واریزی را برداشت می‌کردم و گاهی نیز وجوه بیشتری را از حسابشان برداشت می‌کردم.

سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا پایتخت با اشاره به اینکه متهم مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال از حساب مال باختگان برداشت کرده بود،گفت: با اقرار صریح متهم به جرم ارتکابی، وی به همراه شاکیان پرونده به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای معرفی شد.

---

رئیس پلیس فتا پایتخت با تاکید بر اینکه به هیچ وجه مشخصات و داده‌های عابر بانک خود را در اختیار سایر افراد قرار ندهید، به شهروندان تذکر داد: فریب این گونه تبلیغات در فضای مجازی را نخورده و از واریز بیعانه به افراد ناشناس خودداری کنید.

 بیشتر بخوانید/

دستبند پلیس بر دستان کلاهبردار 3 میلیاردی

 

 

کپی