اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
سلطان قابوس پادشاه عمان این هفته در 80 سالگی درگذشت

پس از سلطان قابوس

پس از سلطان قابوس
مصطفی مصلح‌زاده

«عمان» و «سلطان قابوس» حاکم این کشور برای همه ما ایرانی‎ها نام‎های آشنایی هستند. اما چرا در میان کشورهای منطقه نام عمان برای ما بیشتر از سایرین تکرار شده است؟ کشور عمان به لحاظ ژئوپلتیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این کشور که در تنگه هرمز قرار دارد از یک سو به خلیج فارس و از سوی دیگر به دریای عمان و اقیانوس هند می‎رسد و همین جغرافیا آن را در جایگاه با اهمیتی قرار داده است.

مذهب مردم عمان، اباضیه است که نه از اهل سنت به حساب می‎آیند و نه از شیعیان محسوب می‌شوند و همین امر آنان را به منزویان مذهبی تبدیل کرده است. در کنار این موضوع درآمدهای نه چندان زیاد این کشور از منافع نفتی را هم باید افزود.
درآمد این کشور که در برابر سایر کشورهای عرب منطقه بسیار ناچیز است، دولت را به ایجاد راهکار بهتری برای جبران سوق داده و آن چیزی نیست جز استفاده از قدرت میانجیگری.
دولت عمان و شخص سلطان قابوس در دهه‎های گذشته تلاش داشته که با یک موقعیت خاص دیپلماتیک و بهره‎گیری از قدرت میانجیگری، تمامی نقاط منفی را پر کند و همواره سعی بر این بوده که راهکار برگزیده خود را در منطقه بخوبی ایفا کند. ایفای این نقش اما برای ایران همواره نسبت به سایر کشورها پررنگ‎تر و برجسته‎تر بود.
بحران هسته‌ای کشور ما شاهد مثال خوبی برای تلاش‎های این حاکم میانجی‎گر منطقه است.
نقش عمان، تحت حکمرانی سلطان قابوس در حل این ماجرا تا حد زیادی چشمگیر و مؤثر بود. آنچنان که پیش از برگزاری نخستین جلسه مذاکره ایران و امریکا بر سر مسأله هسته‎ای در زمان روی کار آمدن دولت اول حسن روحانی، حاکم این کشور به تهران سفر می‎کند و در دیدار با رهبری انقلاب شروع مذاکرات هسته‎ای ایران با امریکا را کلید می‎زند.
اما حضور سلطان قابوس در رأس کشور عمان در برخورد با دیگر کشورها هم قابل ستایش بود. در بحران یمن، او خیلی قدرتمندانه سعی کرد که بی‎طرفی خود را حفظ کند.
حال با درگذشت حاکم عمان، سؤالات زیادی در مورد چگونگی رابطه این کشور با ایران وجود دارد. اینکه آیا حاکم جدید این کشور هیثم بن طارق خواهد توانست جای خالی سلطان قابوس را پر کند، موضوعی است که باید پاسخ به آن را به آینده سپرد.
تنها می‎توانیم ابراز امیدواری کنیم که شرایط جدید بوجود آمده در عمان همچنان رابطه نزدیک با ایران را حفظ کرده و همان شرایط مثبت حاکم بر روابط این دو کشور در دهه‎های گذشته را تداوم ببخشد.
نه تنها برای ایران، بلکه برای کشورهای منطقه نیز می‎توان و باید آرزو کرد که کشور میانجیگری مانند عمان به یکی از دوست‎های خوب جهان عرب
تبدیل شود.
خروج از پیمان سعودی که تحت عنوان مبارزه با تروریسم نوشته شده و در واقع از اقدام تهاجم گونه عربستان طرفداری می‎کند، شاید یکی از انتظارات بجای ایران از دولت جدید عمان باشد./ایران جمعه

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.