اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
یادداشتی در سوگ امیر کاووس بالا‌زاده استاد اسطوره‌شناسی دانشگاه

میلاد و مرگ در ترکیب جادویی اسطوره

میلاد و مرگ در ترکیب جادویی اسطوره
اردشیر صالح‌‌پور مدرس و کارگردان تئاتر

هنگامی که زال، این مظهر خرد در شاهنامه از کوه و آشیان سیمرغی به ایرانشهر می‌آید، به‌منظور ارزیابی مورد پرسش و آزمون موبدان قرار می‌گیرد و سؤالات گوناگون از او پرسیده می‌شود. از جمله درباره مرگ: «موبد چهارم از او پرسید؟ »چهارم چنین گفت کان مرغزار/ که بینی پراز سبزه و جویبار / یکی مرد را تیز داسی بزرگ/ به‌سوی مرغزار اندر آید سترگ / همی بدرود آن گیاه خشک‌ و تر/ نه بردار از او هیچ کار سر.»

«زال پاسخ می‌دهد:  بیابان و آن مرد با تیز داس / کز او خشک‌و‌تر آید اندر هراس /‌تر و خشک یکسان همی بدرود/ و گر لابه‌سازی سخن نشنود/ دروگر زمان است و ما چون گیاه/ همانش نبیره همانش نیا/ جهان را چنین است ساز و نهاد/ که جز مرگ را کس ز مادر نزاد»
به تمثیل و تشبیه شاعرانه مرگ در این آزمون به دروگری و «زمان» تشبیه ‌شده که در سبزه و جویبار «تمثیل زندگانی» با تیز داس خود کشتزار زندگی را درو می‌کند و نه خشک و ‌تر می‌شناسد و نه عجز و لابه... این همان استعاره‌ای است که در شعر شاعر معاصر «فروغ فرخزاد» نیز به عبارتی وام گرفته شده است که: «مرگ از باغچه کوچک ما می‌گذرد/ داس به دست/ و گلی چون لبخند می‌برد از بر ما...»
در اساطیر بشری و جهان ایرانی مرگ میلاد قدیمی‌ترین مظاهر میتولوژی‌اند. همچنان‌که میداس شاه یونانی مدت‌های مدیدی در جنگل پی به اسارت گرفتن سیلنوس دانا، یار نزدیک دیونیزوس بود. هنگامی که او را به‌بند کشید پرسید؟ ای دانا بهترین چیز برای انسان چه می‌‌تواند باشد. سیلنوس بی‌جنبش ماند و هیچ سخن نگفت و چون میداس او را تحت فشار قرار داد لبخندی بر لبان آورد و گفت ای موجود فانی، فرزند تقدیر و تیره‌بختی، چرا ناچارم می‌کنی چیزی بر زبانی آورم که بهتر است هرگز آن را نشنوی؟ بهترین چیز فراتر از دسترس توست. نخست‌‌زاده شدن و نیست بودن است و پس از آن بهترین چیز زود مردن است.
نیچه فیلسوف آلمانی پس از نقل این روایت می‌افزاید که آنان برای تاب آوردن دهشت هستی ما بین خود و این زندگی، «ایزدان» را می‌آفریند و سپس در این راستا «زیبایی و هنر» را چندانی که هنر را کامل‌کننده و حد کمال هستی تعریف می‌کند تا بتواند انسان را به ادامه زندگی بفریبد و دل‌خوش کند و در گل اشتیاق تداوم زندگی را حتی در نزد بزرگ‌ترین قهرمانان نامیرا را هم برانگیزد.
و درست برخلاف نظر سیلنوس در اساطیر یونان، نزد آنها بدتر چیز «زود مردن» است و پس از آن به طول کلی «مردن» است... اما به‌راستی انسان‌چگونه می‌تواند نامیرا شود. تنها به یمن کار و آفرینش... آنچه انسان را به جاودانگی و ماندگاری می‌کشاند تنها تأثیر و آفرینش است. در این فاصله تنها موهبت فضیلت است که در برابر مرگ می‌تواند زندگی بخش باشد.
به همین اعتبار در اساطیر میلاد و مرگ توأمان زیست می‌کنند. چه در هم‌نوایی و چه در تنازع، با هم به سر می‌برند. همراهانی جدا ناشدنی‌اند. بنیاد و فلسفه هستی بر این تضاد دوگانه شکل گرفته‌اند و مرگ را باید حد زندگانی و قلمروی تلاقی بودن و نبودن دانست. خورشید زندگی جوهر کامل خود را تنها هنگامی آشکار می‌سازد که در افق‌های این قلمرو رنگ می‌بازد و غروب می‌کند. زندگی با مرگ به نتیجه می‌رسد و از طریق همین نتیجه‌گیری ست که معنا می‌شود. تنها در مرگ است که می‌توان به شناخت زندگی نائل شد و تولستوی نویسنده بزرگ روسی همین معنا را به ترکیبی شاعرانه بیان کرده است؛ «نباید هیچ انسانی را پیش از آنکه بمیرد خوشبخت نامید.»
تاریخ فلسفه و تفکر بشر چیزی جز پرداختن به مسأله حیات و ممات نیست. همنوایی مرگ و زندگی همچون شب و روز است و حکیم فرزانه طوس در برابر مرگ، این پدیده شگفت به حیرت ایستاده است؛ «اگر مرگ داد است بیداد چیست/ ز داد این همه بانگ و فریاد چیست».
و شوپنهاور معتقد است که زندگی چیزی جز نبرد با زندگی نیست. نبردی که به مرگ می‌انجامد.
و به قول «هایدگر» انسان آغشته به نیستی است. مرگ، تصادف نه بلکه یک قانون است که از همان ابتدای حیات با زندگی پیوستگی دارد. ما همگی مست مرگیم و بیمار آن و هر آنچه مشاهده می‌کنیم استعاره‌ای از مرگ است و بیهوده نیست که سقراط تمامیت فلسفه را تأمل بر مرگ می‌شمارد و هگل تاریخ را محصول کنش بشر با مرگ می‌داند. ما باکسب آگاهی از مرگ می‌توانیم شناخت خود از زندگی را ژرفا بخشیم و در واقع مرگ‌آشنایی دیدگان ما را به روی هستی می‌گشاید.
باری در این روزگار مرگ و میر و عرصه سوگوار و آسمان غمبار، خبرکوتاه مرگ امیر کاوس بالازاده، همکار و دوست گرامی و استاد اسطوره‌شناسی دانشگاه، جهانی تاریک را به تیرگی اساطیری مرگ در برابر‌مان قرار داد. به‌راستی که خبرهای مرگ چقدر زود می‌پیچد. همین هفته پیش در کنفرانس تئاتر شناخت حضور داشت و حالا کلاس‌های درسش در دانشگاه چه خالی ست. یادش گرامی
بر لب بحر فنا منتظریم ای ساقی/ فرصتی دان که ز لب تا به دهان این همه نیست «حافظ»
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.