اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

یوگا مغزتان را سالم نگه می‌دارد

یوگا مغزتان را سالم نگه می‌دارد
آرزو کیهان

ورزش یوگا ظرف سال‌های اخیر طرفداران خاص خود را یافته زیرا ورزشی است که علاوه بر تناسب اندام می‌تواند سلامت مغز و روح را نیز تضمین کند. یوگا بیش از ۵ هزار سال است که در سراسر دنیا افراد بی شماری را دور خود جمع کرده و این افراد با انجام حرکات تنفسی - کششی تمرینات یوگا را انجام می‌دهند.

تحقیقات انجام شده محققان بر افرادی که مدت ۱۰ تا ۲۴ هفته و هفته‌‌ای یک یا دو جلسه یوگا انجام داده‌‌اند و انجام ‌«ام آر‌آی» از مغز این افراد و افرادی که یوگا و ورزش نمی‌کردند بسیار متفاوت بوده است و نشان داده که عملکرد مغزهایشان تفاوت دارد. محققان با نتایج به‌دست آمده شگفت زده شده و تأکید کردند که تنفس‌های دقیق در ورزش یوگا و انجام حرکات کششی و تمرکزی می‌تواند باعث جوان‌سازی سلول‌های مغزی شود و می‌توان گفت این افراد کمتر به استرس، آلزایمر و افسردگی مبتلا می‌شوند.
تحقیقات نشان داد که قشر پیش پیشانی که بر پردازش احساسات و واکنش بدن نسبت به ترس یا لذت تمرکز دارد هنگام انجام یوگا می‌تواند فعالیت بهتری داشته و از این بخش مغز بخوبی حفاظت کند. در آناتومی مغز پستانداران، قشر پیش پیشانی قسمتی از قشر مغز است که قسمت جلویی لوب پیشانی را در بر می‌گیرد. بسیاری از نویسندگان، نشان داده‌اند پیوندی میان اراده فرد برای زندگی، شخصیت و قشر پیش پیشانی وجود دارد. این قسمت از مغز در فرآیندهایی مثل برنامه‌ریزی رفتارهای شناختی پیچیده، بیان شخصیت، تصمیم‌گیری و تعدیل رفتار اجتماعی نقش دارد. در واقع فعالیت اصلی این قسمت از مغز، تنظیم اعمال و افکار بر اساس اهداف درونی است و یوگا می‌تواند سلول‌های این بخش از مغز را تقویت کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.