اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
گزارش «ایران» درباره سوءاستفاده برخی افراد از کمک‌های مردمی برای سیل سیستان و بلوچستان

حساب‌هایی که از سیل پر می‌شوند

حساب‌هایی که از سیل پر می‌شوند
حمیده امینی فرد خبرنگار

نجار: مردم به هر شماره حسابی پول واریز نکنند دادستانی کشور طی بخشنامه‌ای هرگونه جمع‌آوری کمک‌های مردمی را از سوی هر فرد و چهره‌ای ممنوع کرده است، با این‌همه کافیست گذرتان به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بیفتد تا متوجه شوید علی رغم این ممنوعیت کتبی، همچنان شماره حساب‌های شخصی از سوی سلبریتی‌ها، اینفلوئنسر‌ها، بلاگرها، چهره‌های معروف مجازی و حتی روزنامه نگاران دست به دست می‌شود.

براساس قانون حالا فقط افرادی مجاز به دریافت کمک‌های مردمی هستند که مجوزهای لازم را از سازمان‌های مربوطه دریافت کنند. آنها می‌توانند تحت عنوان یک خیریه و حتی سازمان مردم نهاد فعالیت کرده و کاملاً قانونی، کمک‌ها را جمع‌آوری کرده و طی مراحلی به منطقه برسانند. اما جمع‌آوری کمک‌ها تازه شروع قصه ای است که پایانش معمولاً به این سادگی‌ها نیست. هلال احمری‌ها البته از این موضوع چندان دل خوشی ندارند، آنها می‌گویند مردم بدون دخالت دادستانی هم کمک می‌کردند و دادستانی بدون مشورت با آنها این نامه را زده است و نتیجه اینکه این شائبه به وجود آمده که مردم به‌خاطر این نامه کمک‌هایشان را به‌هلال احمر می‌دهند. درحالیکه 2 هفته پیش از این نامه، نمودار کمک‌های مردمی هلال احمر در سیل بهار امسال بسیار بالا بوده است. این الزام البته همچنان ادامه دارد. در زلزله کرمانشاه، نتیجه آزمایشگاه شبکه‌های اجتماعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه تهران نشان می‌دهد، در این زمان به جز شماره حساب چهره‌های بسیار معروف و با شهرت پایین، 1600 شماره کارت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که معلوم نیست متعلق به چه کسانیست! درحالیکه در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی نمی‌افتد. دیروز حتی به دستور دادستانی شماره حساب 3 نفر از روزنامه نگاران هم بسته شد، این رویه البته منطقیست.چه بسا پس از جمع‌آوری کمک‌ها، فرد فوت کند، پول‌های جمع‌آوری شده به انحصار وراثت کشیده می‌شود. هلال احمر حالا به هیچ فردی مجوز نمی‌دهد، اما اگر خیریه، مؤسسه غیر دولتی، سازمان مردم نهاد و حتی هیأت مذهبی ثبت شده باشد، قضیه فرق می‌کند. بسته شدن حساب‌ها دردسر زیادی برای صاحب آن دارد، مثل فردی که ادعا دارد، 140 میلیون تومان در حسابش داشته و فقط 70 میلیون تومان کمک‌های مردمی بوده، اما دسترسی به حسابش ناممکن شده است. با این توصیف آیا بازهم اصرار دارید به هلال احمر کمک کنید یا یک چهره اینستاگرامی؟
انبارهای هلال احمر تکمیل، سیلزدگان در تنگنا
هلال احمر تا کار تمام نشود، نمی‌تواند مجموع کمک‌های مردمی را در سیل سیستان و بلوچستان اعلام کند. اما میزان کمک‌های مردمی به این سازمان در زلزله کرمانشاه 56 میلیارد تومان و در سیل فروردین ماه امسال، 300 میلیارد تومان بوده است. نکته مهم اینجاست که هلال احمری‌ها می‌گویند فراخوان کمک‌های مردمی را فقط به درخواست مردم داده‌اند و انبارها پر از اقلام ضروری است و هیچ مشکلی از این نظر برای سیلزدگان وجود ندارد. اما نگاهی به روایت‌های میدانی خبرنگاران و انعکاس آن در شبکه‌های مجازی و اجتماعی نشان می‌دهد که مردم برای دریافت کمک‌های مردمی همچنان با مشکل مواجهند. حتی دسترسی نیروهای امدادی برای چند روز به بعضی روستاها کاملاً قطع شده و بارش برف و باران در بخش‌هایی از بلوچستان، مردم را در خطر سرمازدگی و مرگ قرار داده است. در برخی روستاها هم به علت بالا آمدن آب، اقلام ضروری از طریق بالگردها به پایین پرتاب می‌شود که آنجا هم معلوم نیست درنهایت به‌دست مردم می‌رسد یا نه؟ به‌گفته محلی‌ها، در روستای زرآباد در منطقه بلک قدیم که حدوداً 30 خانوار زندگی می‌کنند، بعد از 4 روز هلال احمر فقط 2 چادر توزیع کرده و سریع محل را ترک کرده‌اند، تاجایی که اهالی نتوانستند از درخواست‌هایشان بگویند. یا در روستای دودر قدیم، هیچ چادری بین سیلزدگان توزیع نشده، اما اقلام غذایی خوب بوده است. سرنوشت برخی روستاهای منطقه دشتیاری هم بویژه روستاهایی مثل کلانی که زیر آب رفته‌اند چندان توفیری ندارد. مردم می‌گویند بالگردهای امدادی فقط 4 کنسرو و 5 پتو داده و رفته‌اند، درحالی‌که در این روستا حدود 200 نفر آدم زندگی می‌کنند. بنابراین سؤال اساسی اینجاست، چرا با وجود تکمیل انبارها، مردم تا این حد در تنگنای دریافت کمک‌ها قراردارند. پاسخ دقیقاً همان مسأله ای است که در سیل خوزستان و لرستان موجب شد تا کار توزیع از دست هلال احمری‌ها گرفته شده و به ناجا سپرده شود. هلال احمر در آن روزها به علت تنش‌ها و درگیری‌هایی که رخ داد، نتوانست کار توزیع اقلام را به انتها برساند. حتی توزیع باری که با برچسب هلال احمر می‌آمد هم از دست آنها گرفته شد. حالا نیز ظاهراً فرمانده عملیات، استانداری استان است و باید پرسید که در توزیع کمک‌ها از طریق دستگاه‌های مختلف چگونه و به شکل عمل می‌کند؟ گلایه‌های برخی روستاییان نشان می‌دهد که همچنان ما در توزیع اقلام با مشکلات جدی مواجهیم! فیلم‌ها و عکس‌ها از سیل این روزهای سیستان و بلوچستان حکایت از وضع بغرنج این استان دارد، اما تراکم پایین جمعیت موجب شده تا نگرانی‌ها برای آنها کم‌تر باشد. هلال احمری‌ها هم معتقدند که با این میزان جمعیت، از پس تهیه و تأمین کالا بر می‌آیند، چون بحران کوچکی است، اما همین بحران نه چندان بزرگ هم زندگی مردم را بشدت مختل کرده است. این مسأله دقیقاً همان توجیهی است که از زبان هلال احمری‌ها برای عدم دریافت کمک‌های خارجی عنوان می‌شود. پیش ازاین البته شائبه‌هایی وجود داشت که به علت پرونده تخلف مالی رئیس سابق هلال احمر، دولت‌ها و نهادهای خارجی تمایلی به کمک ندارند، اما ظاهراً وضعیت مطلوب انبارها و البته عدم درخواست هلال احمر ایران به علت گسترده نبودن بحران موجب شده تا آنها هم اعلام آمادگی نکنند. مسئولان هلال احمر برای دریافت کمک‌های بین‌المللی حتماً باید درخواست ارائه بدهند، چون قواعد خاص خودش را دارد، اما حتی در سیل خوزستان و لرستان هم هیچ کمکی از سوی کشورهای خارجی رد نشده است.

برش

 اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران هم این موضوع را در گفت‌و‌گو با «ایران» تأیید می‌کند. او می‌گوید که تاکنون هیچ کمک بین‌المللی برای سیل سیستان و بلوچستان به‌دست آنها نرسیده است، او اما به مردم هشدار می‌دهد که به هر شماره حسابی اعتماد نکنید! بارش‌های اخیر در همین فاصله 3-4 روزه 133 میلی متر گزارش شده که نسبت به سال آبی گذشته تا قبل از این بارندگی‌ها که در مجموع چهار میلی متر بارندگی بوده، یک عدد عجیب و غریب محسوب می‌شود. همین بارندگی‌ها به گفته نجار، راه مواصلاتی حدود 870 روستا را با مشکل مواجه کرده است. چراکه برای عبور از رودخانه پلی وجود ندارد. نجار می‌گوید که در روزهای اول به علت وضعیت جوی و نامساعد بودن هوا، امکان پرواز بالگردها وجود نداشت و به همین علت کار توزیع با مشکلاتی مواجه شد، اما بعد از 2-3 روز کمک‌های هلال احمر، نیروهای مسلح و نهادهای دیگر با خودرو و بالگرد توزیع شد. هم‌اکنون 7 بالگرد در منطقه پرواز می‌کنند. روز دوشنبه یک محموله 50 تنی، روز سه شنبه یک محموله 67 تنی و دیروز هم یک محموله 90 تنی از تهران و با هواپیمای ارتش به سیستان منتقل شده است. نجار هم می‌گوید که انبارهای هلال احمر در منطقه وضعیت خوبی دارند و سیل امکانات از استان‌های همجوار به‌سمت استان ارسال شده است. خسارت این روزهای سیل اززبان نجار، حدوداً 3 هزار میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف برآورد می‌شود. توزیع کمک‌های مردمی اما در هر حادثه‌ای ناهماهنگی‌ها زیادی به وجود آورده. مردم علاقه‌مند هستند کمک کنند، اما حتماً باید مجوز داشته باشند. اما چرا باوجود پر بودن انبارها، مردم همچنان باید کمک کنند. چون مهم است یک نفر تهرانی با وجود مشکلات مالی، گرفتاری هموطنش را هزاران کیلومتر دورتر درک کرده و همذات پنداری کند. سرمایه اجتماعی دقیقاً از همین نقطه نشأت می‌گیرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.