اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸

روبات پیشخدمت به بازار می آید

روبات پیشخدمت به بازار می آید
میترا جلیلی خبرنگار

یک کمپانی روباتیک چینی بتازگی از دو روبات به‌نام‌های BellaBot و HolaBot رونمایی کرده که قرار است در رستوران‌ها شغل‌هایی ثابت داشته باشند.

کمپانی PuduTech پیش از این نیز روباتی با همین نام طراحی کرده بود که صورت مشخصی نداشت و اکنون به‌عنوان پیشخدمت در 2000 رستوران سراسر جهان فعالیت می‌کند. اما روبات‌های جدید هم از نظر شکل ظاهری و هم نحوه عملکرد از نمونه پیشین موفق‌تر هستند. BellaBot که به شکل گربه طراحی شده در واقع یک روبات پیشخدمت است و قابلیت حمل 4 سینی غذا را به طور همزمان دارد. مشتریان که از دیدن این روبات پیشخدمت هیجان زده می‌شوند می‌توانند به‌عنوان انعام گوش آن را نوازش کنند که در این صورت روبات به رویتان لبخند می‌زند و با جمله‌های متعددی که یاد گرفته، شما را هیجان زده می‌کند. البته اگر سر به سر این گربه بگذارید درست مانند گربه‌های واقعی عصبانی می‌شود.
این روبات به سنسورهای 3D و همچنین تعدادی دوربین مجهز است تا بتواند اطراف و گوشه و کنار رستوران را مسیریابی کند و در مسیر خود با موانع یا مشتریان و سایر پیشخدمت‌ها برخورد نکند. اگر هم رستوران بزرگ باشد و به طور همزمان چندین BellaBot فعالیت داشته باشند، این روبات‌ها می‌توانند در قالب یک شبکه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این روبات‌ها با یک بار شارژ می‌توانند تا 24ساعت فعالیت داشته باشند. روبات HolaBot نیز به تمیز کردن رستوران می‌پردازد و ظرف‌های کثیف را به آشپزخانه می‌برد. این روبات قابلیت حمل 60کیلوگرم را دارد که حداقل 120بشقاب کوچک، 39بشقاب بزرگ و 33 کاسه را شامل می‌شود. قرار است این روبات‌ها در بهار 2020 راهی بازار شوند اما هنوز قیمت آنها اعلام نشده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.