اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وزیر علوم خبرداد

گزارشی از بازداشت دانشجویان نداریم/خیلی ازنخبگان سقوط هواپیما قصدبازگشت به ایران را داشتند

گزارشی از بازداشت دانشجویان نداریم/خیلی ازنخبگان سقوط هواپیما قصدبازگشت به ایران را داشتند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:جانباختگان هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مانند فرزندان ما بوده‌اند و حتما دلشان با کشورشان بوده است. شرایط فعلی خیلی از آنها نشان می‌داد که قصد بازگشت به کشور داشتند. ممکن است برخی از نخبگان هم بروند و طی حداکثر ۱۰ سال آینده به کشور برگردند.

«منصور غلامی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سوال که در اعتراضات اخیر چه تعداد دانشجو بازداشت شدند؟ گفت: هیچ گزارشی در این زمینه به ما ارائه نشده است و عدد و آماری در این زمینه نداریم. البته به خاطر شرایط فعلی، نگران رفتارهای خارج از عرف و انضباط دانشجویان در دانشگاه‌ها هستیم و اگر این مسائل رعایت شود، قطعا مشکلی پیش نخواهد آمد.

غلامی در پاسخ به سوالی که چه اقدامی برای آینده دانش‌آموختگان نخبه باید انجام شود تا شاهد خروج آنها از کشور نباشیم؟ گفت: اکثر دانشگاه‌های کشور ما انجمن دانش‌آ‌موختگان دارند. مرحله اول کار انجمن دانش‌آموختگان شناسایی ظرفیت‌ها و استفاده از فارغ‌التحصیلان است و بسیاری از این افراد به جایگاه‌های علمی، اجتماعی و اقتصادی خوبی دست می‌یابند، از این رو این ارتباط‌ها وجود داشته و دارد. البته ممکن است دانشگاه‌های جوان ما هنوز این امکان را نداشته باشند، اما این ارتباط میان دانش آ‌موختگان و دانشگاه‌ها بوده و هست.

وزیر علوم‌، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: برخی از دانشگاه‌های بزرگ کشور مانند دانشگاه تهران بیش از ۵۰ هزار دانش آموخته دارد و اینکه همه آنها در یک مجموعه منظم همیشه باهم در ارتباط باشند، طبیعتا میسر نیست.

بیشتر بخوانید: اسامی مسافران سقوط هواپیمای اوکراینی/ سقوط هواپیما تروریستی نبود/۱۴۷ مسافر ایرانی بودند+ تصاویر و فیلم

وی در واکنش به اینکه در حادثه هواپیمای ۷۳۷ از تعداد ۱۴۷ نفر ایرانی بیش از ۲۰ نفر آنها نخبه و فارغ‌التحصیل بودند، گفت: اینکه برخی نخبگان برای تحصیل به خارج از کشور می‌روند، ایرادی ندارد. ما نمی‌توانیم همه افراد را موظف کنیم که در داخل کشور تحصیل کنند، زیرا دنیا در حوزه‌های علم، نوآوری‌های زیادی دارد، از این رو ما باید به کشورهای دیگر برویم و نوآوری‌های آنان را به داخل بیاوریم و همین نخبگان این کار را انجام می‌دهند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره بازگشت نخبگان به کشور گفت: تعداد زیادی از نخبگان بر اساس تحقیقاتی که معاونت علمی و فناوری انجام داده‌است به ایران بازمی‌گردند و آمار برگشتی‌های ما خوب و قابل توجه است.

وی اضافه کرد: اگر خانواده‌های همین جانباختگان سقوط هواپیما را ببینید از صحبت‌هایشان متوجه می‌شویم که فرزندان آنها تصمیم بازگشت به کشور را داشتند. این اتفاق بسیار تاثربرانگیز است و نباید آن را با موضوع خاص مهاجرت نخبگان اشتباه بگیریم، زیرا اصل این مساله و نخبگانی که از دست رفتند نگرانی‌، حزن و اندوه زیادی برای ما به همراه داشته است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: جانباختگان هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مانند فرزندان ما بوده‌اند و حتما دلشان با کشورشان بوده است. شرایط فعلی خیلی از آنها نشان می‌داد که قصد بازگشت به کشور داشتند. ممکن است برخی از نخبگان هم بروند و طی حداکثر ۱۰ سال آینده به کشور برگردند.
/ایلنا
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.