اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

صالحی امیری: مهاجرت ورزشکاران ایران سیاسی نیست/ محدودیتی برای بازگشت وجود ندارد

صالحی امیری: مهاجرت ورزشکاران ایران سیاسی نیست/ محدودیتی برای بازگشت وجود ندارد

رییس کمیته ملی المپیک گفت: در جلساتی که با مسوولان ارشد IOC داشتیم در مورد جودو صحبت کردیم و گفتیم سناریو از پیش تعیین شده بوده و گفتیم اسناد و دلایل محکمی داریم.

نشست خبری رضا صالحی امیری، در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد. در ابتدای نشست صالحی امیری بیان کرد: قطعا باور داریم رکن چهارم ورزش قهرمانی، رسانه است و بدون رسانه نمی‌توانیم صدای خود را به ملت و جامعه رسانه برسانیم. براساس برنامه‌ریزی از چند ماه قبل به جمع‌بندی رسیدیم همراه وزیر دیداری با مسوولان IOC داشته باشیم.

مواضع خود در مورد جودو را به باخ گفتیم

او ادامه داد: جلساتی با مسوولان ارشد IOC داشتیم و عمده بحث ما در مورد المپیک ۲۰۲۰ بود و در مورد موانع و مشکلات صحبت کردیم از جمله بحث انتقال پول. موضع IOC از ورزش ایران حمایتی بود.  توماس باخ اعلام کرد انتظار داریم ایران با قدرت در المپیک ۲۰۲۰ بدرخشد. البته ابهاماتی در مورد جودو داشتند که صحبت کردیم و گفتیم سناریو از پیش تعیین شده بوده و گفتیم اسناد و دلایل محکمی داریم. مدارک را برای CAS ارسال کردیم و در آینده نزدیک به پرونده دو جانبه‌ای در دادگاه عالی ورزش رسیدگی می‌شود. ما مواضع خود را کامل در مورد جودو به باخ اعلام کردیم و گفتیم این تعلیق غیراخلاقی و غیرحقوقی و واجد وجاهت حقوقی است. باخ هم گفت منتظر نتیجه CAS می‌ماند و براساس آن اعلام موضع می‌کند.

مهاجرت ورزشکاران ایران با رویکرد سیاسی نبوده است

صالحی امیری درباره‌ی مهاجرت ورزشکاران گفت: نکته بعدی بحث گسترش همکاری در خصوص موزه و تاریخ شفاهی بود که قول دادند حمایت می‌کنند. در خصوص مهاجرت ورزشکاران صحبت‌هایی شد. ما نباید مانع مهاجرت شویم بلکه باید شرایطی را فرهادم کنیم ورزشکار در داخل و خارج از کشور احساس آرامش کنند. وزیر هم گفت هیچ یک از ورزشکاران مهاجرت کرده محدودیتی برای ورود به ایران ندارند. ما ورزشکار ممنوع الخروج و ورود نداریم. اعتقاد داریم در بستر زمان همه چیز مشخص می‌شود. مهاجرت را پدیده منفی نمی‌دانم اما باید عوامل کششی را افزایش دهیم. شخصا مهاجرت را منفی نمی‌دانم. هر سال‌ انسان‌های زیادی از ایران مهاجرت می‌کنند و حالا چند نفر از آن‌ها ورزشکار هستند و نباید با بزرگ‌نمایی، رویکرد منفی، تخربیی و سیاسی داشته باشیم. معتقدیم هیچ کدام از ورزشکاران ایران با رویکرد سیاسی نرفتند. باید شرایط را برای حضور مجدد آن‌ها فراهم کنیم. در نشست با مدیران ارشد CAS اعلام کردیم هیچ کدام از ورزشکاران ایرانی که مهاجرت کردند محدودیتی برای بازگشت ندارند.

بیشتر بخوانید:

«کیمیا»های ورزش را دریابیم

صالحی امیری: امنیت زنان در ورزشگاه را تضمین کردیم/ رویکرد مهاجرت ورزشکاران را تخریبی نبینید

کپی