اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

بازگشت آرامش به سودان در پی شورش مسلحانه

بازگشت آرامش به سودان در پی شورش مسلحانه

رئیس شورای حاکمیتی سودان اعلام کرد، اوضاع در این کشور تحت کنترل است و فرودگاه خارطوم فعالیت خود را از سر گرفته و حریم هوایی سودان باز شده است.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، عبدالفتاح برهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان اعلام کرد، فعالیت فرودگاه خارطوم به حالت عادی خود بازگشته و تمامی مقرها و مراکز تحت کنترل نیروهای ارتش سودان است.
وی در ادامه افزود، آنچه که شامگاه سه‌شنبه شاهدش بودیم تلاشی برای "کودتا" است اما ما اجازه هیچگونه کودتایی را در سودان نخواهیم داد.
البرهان بر مقابله با هرگونه ناامنی و آشوب در این کشور تاکید کرد.

رئیس شورای حاکمیتی سودان همچنین خاطرنشان کرد، اوضاع پس از تیراندازی نیروهای پلیس و سرویس اطلاعات در خارطوم آرام شده است.

پس از تبادل آتش در پایگاه "قبر" واقع در نزدیکی فرودگاه خارطوم حریم هوایی پایتخت این کشور توسط مقامات سودانی بسته شده بود.
از سوی دیگر، محمد عثمان الحسین، رئیس ستاد نیروهای مسلح سودان از کشته شدن دو نیروی ارتش و زخمی شدن چهار تن دیگر در جریان درگیری با شورشیان مسلح وابسته به سرویس اطلاعات این کشور خبر داد.
عثمان الحسین در ادامه افزود: نیروهای ارتش موفق شدند به این شورش با کمترین خسارت خاتمه دهند.
وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر تمامی ساختمان‌ها و مراکز امنیتی تحت کنترل نیروهای ارتش قرار دارد.

از سوی دیگر، ارتش سودان اعلام کرد، مقر "کافوری" واقع در شمال خارطوم، مقر واقع در منطقه "سوبا" در شرق این منطقه و مقر سوم در شرق فرودگاه خارطوم را تحت کنترل خود در آورده است.

ارتش سودان به عناصر شورشی چهار ساعت مهلت داده بود تا در مقرهای واحد عملیات در این سه منطقه در خارطوم سلاح‌های خود را تحویل بدهند و تسلیم شوند.

از سوی دیگر، شورشیان وابسته به سرویس اطلاعات کل سودان شامگاه سه‌شنبه دو میدان نفتی در جنوب کشور را تحت تصرف خود درآوردند.
 نیروهایی از هیأت عملیات سرویس اطلاعات سودان دو میدان نفتی "حدیدة" و "ابوسفیان" واقع در استان کردفان غربی را تحت تصرف خود درآوردند.
ارتش سودان پیشتر از شورش مسلحانه گروهی از عناصر سرویس اطلاعات کل در خارطوم خبر داد.
این کشور ماه‌هاست شاهد اعتراضات مردمی است که در ماه آوریل ۲۰۱۹ منجر به سرنگونی دولت عمر البشیر شد./ایسنا

 

بیشتر بخوانید/

تظاهرات در سودان

کپی