اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

دیده‌بان حقوق بشر: چین تهدیدی جدی برای حقوق بشر است

دیده‌بان حقوق بشر: چین تهدیدی جدی برای حقوق بشر است

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: چین دست به افداماتی می‌زند که سیستم حفاظت از حقوق بشر در جهان را تضعیف می‌کند.

به نقل از خبرگزاری دویچه وله، دیده‌بان حقوق بشر در ارزیابی خود از چین در گزارش جهانی ۲۰۲۰ خود پکن را به استفاده از اهرم های سیاسی و اقتصادی و دیپلماتیک برای انجام "شدیدترین حملاتی" که سیستم بین‌المللی در حفاظت از حقوق بشر تاکنون شاهد آن بوده، متهم کرد.     

کنت راث، دبیرکل این سازمان در بیانیه‌ای گفت که چین سیستم جاسوسی بسیار پیشرفته همانند کتاب‌های جورج اورول و سانسور پیشرفته اینترنت برای نظارت و سرکوب انتقادهای عمومی اجرا می کند. از سوی دیگر از اهرم اقتصادی برای خاموش کردن صدای انتقادها در خارج بهره می‌گیرد.

گزارش ۲۰۲۰ دیده بان حقوق بشر بازنگری سالانه حقوق بشر در سراسر جهان و از اقدامات ۱۰۰ کشور است که از اواخر سال ۲۰۱۸ تا نوامبر ۲۰۱۹ را در بر می‌گیرد.

در این گزارش همچنین هشدار داده شده که دولت چین تحت حکومت شی جینپینگ فعالان حقوق بشر داخلی را تهدیدی جدی می بیند و دولت با سانسور انتقادها از چین در خارج سعی در منحرف کردن افکار عمومی از این مساله دارد.
راث گفته است: اگر این اقدامات چین به چالش کشیده نشود در آینده کسی قادر به این کار نخواهد بود و سیستم حقوق بشر بین‌المللی چنان ضعیف خواهد شد که حتی قادر به بررسی سرکوب‌های دولت نیز نخواهد بود. چین سابقه‌ای دیرین در سرکوب انتقادهای داخلی دارد. اکنون دولت چین سعی دارد سانسور خود را به بقیه جهان نیز گسترش دهد دولت‌ها باید با یکدیگر برای مقابله با این حمله چین به سیستم جهانی حقوق بشر وارد عمل شوند.

این سازمان شرایط اویغورها و سایر مسلمانان در شمال غرب چین را همانند کابوس توصیف کرده است.

 کنت راث، مدیر اجرایی این گروه در گزارش سالانه خود بر اساس نقض‌های انجام شده در سراسر جهان  یکسری اقدامات خودسرانه ارتکابی از سوی چین علیه  اعضای گروه مسلمانان اویغور در غرب این کشور و همچنین نقض‌های جدی حقوق بشر از سوی مقام‌ها علیه آزادی‌های محدود شده هنگ کنگ را توصیف کرده است.

دولت چین مکررا گفته کمپ‌هایی که اویغورها در آنجا نگهداری می‌شوند، برای آنها آموزش‌های داوطلبانه و تعلیم به منظور کمک به ریشه کنی افراط گرایی ارائه می‌کند.

به گفته مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر، سرکوب اویغورها و معترضان در هنگ کنگ توسط دولت پکن شرایط را برای ایجاد یک وضعیت نظارتی گسترده فراهم کرده است. وی به رهبران و سازمان‌های بین‌المللی تاکید کرده تا فشار بیشتری را بر دولت پکن وارد کنند.

کنت راث ادامه داد: اگر نمی‌خواهیم به دوره‌ای برگردیم که مردم در مقابل خواسته‌های حاکمان خود سر تعظیم فرود بیاورند، باید در مقابل تهاجم پکن علیه حقوق خود مقاومت کنیم. چند دهه ترقی و پیشرفت حقوق بشری و آینده ما در معرض خطر است.

این صحبت‌ها از سوی مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر در نیویورک پس از آن انجام شد که از ورود وی به هنگ‌کنگ در روز یکشنبه جلوگیری به عمل آمد؛ وی قرار بود در آنجا گزارش سالانه حقوق بشری را ارائه کند./ایسنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.