اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
حاصل تفرقه‌افکنی رسانه‌ ملی چه خواهد بود؟

آنها وحدت ملی را نشانه گرفته‌اند

آنها وحدت ملی را نشانه گرفته‌اند
بهروز بهزادی روزنامه نگار

شبکه افق طی روزهای اخیر میزبان برنامه‌ای با اجرای زینب ابوطالبی بود. گفته‌های این مجری تلویزیون نه تنها واکنش منفی طیف وسیعی از مخاطبان را به دنبال داشت بلکه حتی موجب شرمندگی تعدادی از مجریان صدا و سیما هم شد و عذرخواهی آنان به جای فرد مذکور را به دنبال داشت!

اما از آنجایی که این شکل از صحبت فقط به این برنامه محدود نشده و در روزهای پیش توهین‌ به یک فیلمساز و دختر بازیگرش هم در صدرخبرها بود، به نظر می‌رسد تلاش عجیبی در صداوسیما اتفاق می‌افتد تا به تفرقه‌افکنی دامن بزند. در این بین پیشکسوتان عرصه علوم ارتباطات و فعالان رسانه‌ای از این قبیل برنامه‌ها به عنوان سیاست‌گذاری‌هایی نسنجیده و تفرقه‌انگیز یاد می‌کنند که رسالت رسانه ملی و حتی فراتر از آن وحدت ملی را هدف قرار داده است.

متأسفانه رسانه ملی از همان بدو پیدایش، چه زمانی که از آن با عنوان «سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران» یاد می‌شد و چه بعد از انقلاب که «سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» نام گرفت بیش از آنکه خود را در خدمت مردم بداند علائق دیگری داشته است. با تکیه بر همین نگاه هم اغلب افرادی که مشغول کار در آن شده‌اند، اصل فعالیت‌های خود را بر حمایت از سیاست های خاصی گذاشته‌اند؛ منتهی حمایتی که تطابق چندانی با اصول کار رسانه‌ای ندارد. گویا حتی نمی‌دانند که حمایت هم اصولی دارد و نمی‌تواند مبتنی بر تصورات و سلیقه شخصی باشد، عملکرد رسانه ملی طی این دهه‌ها به گونه‌ای بوده که به مرور طیف گسترده‌ای از مخاطبان خود را از دست داده است و شرایطی برای مانور رسانه‌های فارسی زبان خارجی فراهم کرده است.
اگر توجه کنید خواهید دید که چطور هرچه از تعداد مخاطبان رسانه ملی کم شده، به همان نسبت هم فضای عمومی کشور تحت تأثیر رسانه‌های ماهواره‌ای قرار گرفته، آن هم در شرایطی که رسانه‌های مذکور با بهره‌گیری از دانش رسانه‌ای ابتدا دست به جذب مخاطبان زده و به تدریج پیام‌های مورد نظر خود را تزریق کرده‌اند؛ پیام‌هایی که تحت تأثیر خط و سویی است که مردم عادی اطلاعی درباره آنها ندارند. از مصداق‌های مدیریت اشتباه در رسانه ملی می‌توان به چند برنامه اخیر شبکه افق اشاره کرد. کمتر کسی است که این روزها بخشی از اجرای مجری این شبکه و جمله‌اش مبنی براینکه: «هرکسی مثل ما فکر نمی‌کند از ایران برود» را ندیده و نشنیده باشد.
نمی‌دانم این خانم چرا چنین سخن نسنجیده‌ای را به زبان آورده، چنین اظهارنظرهایی ملت ایران را به جای دعوت به وحدت، تبدیل به دو قسمت می‌کند. این در شرایطی است که نه فقط رسانه ملی، بلکه برای مسئولان همه رسانه‌های چاپی و غیرچاپی باید تمام ایران و تمام ایرانیان با هر اعتقاد سیاسی یا دینی اهمیت داشته باشند. تا ایران در میان نباشد که برای هیچ‌کدام از ما امکان اظهار نظر فراهم نمی‌شود! اینکه صدا و سیمای ما میزبان حضور افرادی باشد که به جای دعوت مردم به وحدت، تفرقه‌افکنی می‌کنند اتفاق بسیار بدی است. البته من منکر وجود نیروهای خوب و دلسوز در رسانه ملی نیستم، بویژه که تأکید دارم چنین اتفاقاتی بیش از آنکه از افراد سرچشمه بگیرد، ناشی از مدیریت اشتباه است. ایران ما در شرایطی قرار گرفته که بیش از هر زمانی مردم را باید به اتحاد دعوت کرد؛ اگر مسئولان رسانه‌ها متوجه اشتباهات خود نشوند باید منتظر تبعات تصمیم‌گیری‌های اشتباه و نگاه‌های شخصی و حزبی آنان در آینده‌ای نه چندان دور بود. مسئولان رسانه ملی نباید فراموش کنند وقتی به راحتی مردم کشور را به دو قسمت تقسیم می‌کنند و به عده‌ای می‌گویند بروید! آن وقت در زمان ضرورت کشور را از وجود حمایت همین افراد محروم خواهند کرد. امیدوارم به جای چنین اظهارات و تندروی‌هایی شاهد تلاش مسئولان همه رسانه‌های کشور برای بازگرداندن اعتماد به مردم باشیم.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.