اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
گفت و گو با معاون ایمنی پژوهشکده حمل و نقل

در حوزه ایمنی استراتژی کلان نداریم

در حوزه ایمنی استراتژی کلان نداریم
سپیده پیری خبرنگار

هزینه فوت هر فرد بر اثر تصادف حدود 4 میلیارد تومان برآورد می‌شود «جامعه پرحادثه»، جمله‌ای که این روزها در وصف وطن بسیار می‌شنویم و تأیید صحت آن بدون نیاز به تخصص و حتی با یک مشاهده معمولی و بررسی تجربی هم قابل اتکاست. از زمین و آسمان و دریا حادثه حادث می‌شود. انگشت اتهام نه به سوی تخصص و تکنولوژی است و نه خطای انسانی.

پیمان پژمان زاد، معاون ایمنی پژوهشکده حمل و نقل می‌گوید: فقدان استراتژی کلان و بلند مدت در حوزه ایمنی یکی از مهم‌ترین عوامل بروز رخدادهایی است که در چند سال اخیر خود را بیشتر نشان داده است. او از اعدادی سخن می‌گوید که نه تنها ضرورت بلکه ترس از فقدان ایمنی را به جان آدمی می‌اندازد. «ایران بعد از لیبی در میان کشورهای شرق مدیترانه بالاترین آمار کشته را دارد.» به‌گفته او آمار فوتی‌های ناشی از حادثه در چند سال اخیر دوباره روند صعودی به خود گرفته و دلیل متقنی هم برای آن وجود ندارد.


برخورداری از ایمنی در وجهه و موقعیت بین‌المللی کشورها چه تأثیری دارد؟
بحث ایمنی رابطه مستقیمی با جی‌دی‌پی (GDP) و درآمد کشورها دارد. کشورهایی که درآمد سرانه بالایی دارند ایمنی آنها نیز بالطبع بالاتر است. در ایران سالانه حدود 16 تا 17 هزار نفر کشته می‌شوند که این تعداد در محورهای هوایی، ریلی، جاده‌ای و دریایی متفاوت است. به‌عنوان مثال در محورهای ریلی همواره تعداد کشته‌ها کم است اما درمحور هوایی کشته‌های سقوط‌ها ممکن است تعدادشان کم باشد اما قطعاً موجب بحران می‌شود در حالی که کشته‌های جاده‌ای با وجود آمار بالا چون در طول زمان اتفاق می‌افتد، تبدیل به بحران نمی‌شود. متأسفانه در کشور ما برنامه مدون و مشخصی برای حوزه ایمنی وجود ندارد. هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی کشته شدن یک فرد در تصادفات بیش از دو میلیارد برآورد می‌شود اما وقتی به عواید این اتفاق می‌رسیم حاضر به برنامه‌ریزی نیستیم و برنامه‌ها را عموماً نتیجه محور انجام نمی‌دهیم بلکه بیشتر با انگیزه دریافت بودجه است.
یعنی ما استراتژی کلان در بحث ایمنی نداریم؟
در سال 1388 یک برنامه راهبردی برای ایمنی نوشته و توسط کمیسیون راه‌ها ابلاغ شد. برای اجرای این برنامه نیاز بود که یک برنامه عملیاتی تدوین شود. این برنامه تدوین شد اما در بوروکراسی‌های دموکراتیک اداری گیر کرده است. اگر این پروژه ابلاغ شود ما در بحث ایمنی هم استراتژی داریم و هم برنامه برای کاهش سانحه. از سوی دیگر افرادی که در بخش ایمنی قرار می‌گیرند باید به باور ایمنی برسند.
وضعیت ایمنی ما در قیاس با استانداردهای جهانی و دیگر کشورها چگونه ارزیابی می‌شود؟
ما در چند سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه ایمنی انجام داده‌ایم. به زبان آمار از حدود 28 هزار کشته به 16 هزار کشته در سال رسیده‌ایم و یک روند نزولی را طی کردیم. هر‌چند که در حال حاضر متأسفانه آمار کشته‌شده‌ها دوباره روند صعودی به‌ خود گرفته است. کشور ایران درآمد سرانه متوسطی دارد. ما یک اکشن پلن(برنامه عمل) برای هر سازمانی داریم که نشان می‌دهد چه اقداماتی باید انجام بدهند.
برنامه‌های موجود هم از طریق سازمان بهداشت جهانی و بانک جهانی از کشورها پیگیری می‌شود. آنها معتقدند تمام برنامه‌های ایمنی کشورها باید نتیجه محور باشد یعنی ارزیابی کنیم اقداماتی که انجام می‌دهیم چقدر تأثیر دارد.
ایران در سال 2015 در زمره کشورهای با درآمد متوسط در شرق مدیترانه، در رده دوم بعد از کشورهای کم درآمد آفریقایی قرار دارد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در منطقه شرق مدیترانه، آمارکشته شده‌های ایران 32 کشته از هر 100 هزار نفر است اما آمار داخلی ایران این رقم را 24 نفر از 100 هزار نفر اعلام می‌کند. این رقم در ارتباط با کشور بحرین 8 ،در لبنان 22، در لیبی 73 و در امارات 10 نفر است. طبق آماری که سازمان بهداشت جهانی برای منطقه شرق مدیترانه دارد کشور ایران بعد از لیبی رتبه دوم را در منطقه دارد.
به صعودی شدن روند کشته‌ها اشاره کردید، علت این تغییر در چیست؟
اگر از سازمان‌ها بپرسید دلیل خاصی را نمی‌توانند پیدا کنند، چراکه برنامه و زیرساخت لازم و بانک اطلاعاتی لازم را ندارند البته زیرساخت‌ها به هزینه نیاز ندارد بلکه همت می‌خواهد. اگر برنامه ایمنی راه‌های کشور در کمیسیون تصویب شود چهار سال دیگر می‌توانیم به این برآورد برسیم که کدام اقدام مؤثر و کدام مضر بوده است. همچنین می‌توان چگونگی اقدامات بعدی را در نظر گرفت تا در نهایت بودجه‌ای که در نظر گرفته شده است به کاهش تصادفات کمک کند.
کاستی‌های ما در بخش ایمنی منشأ رویکردی و سیاستگذاری دارد یا مشکل از بودجه‌ است؟
بحث بودجه هم مطرح است و تأثیر دارد اما نوع برخورد ما با حوادث قابل توجه‌تر است که عموماً یک موضوع را در نظر می‌گیریم، یک مشکل از آن را پیدا می‌کنیم و تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیریم تا همان را مرتفع کنیم اما در نهایت نمی‌دانیم که آیا کشته‌های ما کاهش پیدا کرده است یا نه. در حال حاضر ما روند صعودی کشته‌ها را پیدا کرده‌ایم. طبق قانون جرایم رانندگی درصدی از جرایم رانندگی باید به ایمنی و سرمایه‌گذاری در این حوزه اختصاص داده شود اما طبق گزارشی که نماینده سازمان مدیریت و کمیسیون راه‌ها ارائه کردند در طول چند سال گذشته حتی یک ریال از این پول به بخش ایمنی اختصاص داده نشده است. ما عوامل تولید را انرژی، نیروی انسانی، پول و سرمایه می‌دانیم. در حال حاضر سرمایه تزریق نمی‌شود و نمی‌توان انتظار داشت که انرژی و نیروی انسانی به تنهایی بتواند عملکرد خوب داشته باشد. در واقع ما با رعایت نکردن ایمنی یکی از عوامل تولید را ضعیف کردیم.
بحث ایمنی به سرمایه‌گذاری نیاز دارد. ما در تحلیل‌های ایمنی تحلیل‌های بهره‌وری را انجام می‌دهیم. به‌عنوان مثال در 100 کیلومتر چند دوربین ثبت تخلف وجود دارد. آیا وجود این دوربین‌ها باعث کاهش تخلفات شده است و به تبع آن آیا این اقدام باعث شده که آمار کشته‌ها کمتر شود! کشورهایی که درآمد بالایی دارند سرمایه‌گذاری هدفمند انجام می‌دهند اما ما این توانایی را پیدا نکرده‌ایم که سرمایه‌هایمان هدفمند باشد. ممکن است دوربین داشته باشیم، سرعت خودرو‌ها هم مناسب باشد اما کشته‌ها افزایش پیدا کرده باشد. این نشان می‌دهد در کشور ما سرمایه‌گذاری خوبی در حوزه ایمنی صورت نگرفته است. کشورهایی سطح ایمنی بالایی دارند ممکن است رقم جی دی پی خوبی هم داشته باشند اما این دستاورد بیشتر مرهون نحوه سرمایه‌گذاری است.
اجرا و رعایت ایمنی هزینه ساز است یا رعایت نکردن ایمنی؟
ایمنی یعنی فرار از موقعیت خطرناک. در این زمینه دو رویکرد وجود دارد؛ نخست رویکرد پیشگیرانه است یعنی از قبل ریسک‌ها را تشخیص داد و رفع کرد. یکی از ابزارهای آن بازرسی ایمنی راه هاست اما رویکرد بعدی واکنشی است. یعنی اینکه کجا اتفاقی افتاده است و آن را رفع کنیم. هزینه رویکرد پیشگیرانه از رویکرد واکنشی کمتر است. اما در حال حاضر ما بیشتر به سوی رویکردهای واکنشی پیش رفته‌ایم.
آیا رقم بودجه این دو رویکرد مشخص هستند؟
رقم بودجه این‌ها مشخص است اما موضوع اصلی این است که طبق قانون جرایم رانندگی آن بودجه اختصاص پیدا نمی‌کند.
با وجود این شرایط اجرای ایمنی در کشور ما چه الزاماتی دارد؟
گزارشی در سال 2010 از سوی سازمان بهداشت جهانی منتشر شد که ایمنی را در پنج رکن خلاصه کرده است. کاربر ایمن اولین رکن است. یعنی کسی است که به قوانین آشنا است و آن را انجام می‌دهد و پویش‌هایی هست که این موضوع حمایت و دوره‌های آموزشی را برای افراد مختلف تعریف می‌کنند. اعمال قانون و پلیس فرد را کنترل می‌کند.
رکن دیگر مهندسی ایمنی است که زیرساخت‌ها را بررسی می‌کند. مثلاً اینکه محل عبور عابر پیاده چگونه باید باشد. دیگری خودرو ایمن است. به اینکه خودرو ایمن باید چه خصوصیتی داشته باشد. رکن دیگر مدیریت ایمنی است. اقدامات را اولویت‌بندی و قوانین را استخراج می‌کند.
آخرین رکن هم واکنش‌های پس از حادثه است یعنی همان بخش امداد و نجات است.
برنامه ایمنی که توسط مرکز تحقیقات آماده شده است تمام این ارکان را بررسی کرده و برای هر کدام اقدامات لازم را در نظر گرفته است.
 با توجه به 5 رکنی که اشاره کردید عمده ضعف‌های ما در کدام بخش هاست؟
تمام ارکان ایمنی بررسی شده و راهکارهای ارتقای ایمنی با جزئیات ارائه شده است. ما کمیسیون ایمنی راه‌ها را داریم و یکسری اقدامات هم برای تقویت کمیسیون در بازه‌های زمانی دو سال و 5 سال آینده لحاظ شده است.
در همین راستا اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته‌ایم. اقدامات بلند مدت این است که شورای عالی امنیت ملی تشکیل شود که رئیس بتواند به بقیه سازمان‌ها دیکته و نتایج اقدامات را ضبط کند. این کمیسیون در خود سازمان‌ها هم یکسری اداره‌ها را ایجاد می‌کند و از همان نیروهای موجود سازماندهی می‌کند.
هیچ کاری بدون برنامه‌ریزی به نتیجه نمی‌رسد و اگر به نتیجه برسد قابل دفاع نیست. باید مسئولان ایمنی را باور کنند و آن را اجرا کنند. متولی ایمنی کمیسیون ایمنی راه هاست. این کمیسیون آنچه را که باید بروز بدهد هنوز نتوانسته انجام دهد پس لزوم تقویت کمیسیون بشدت احساس می‌شود.
با توجه به شرایط اقتصادی موجود راهکار ارتقای ایمنی چیست؟
وضعیت اقتصادی کشور به سوی ناپایدار شدن پیش می‌رود و درآمدهای مطمئن و پایدارمان مورد حمله کشور بیگانه قرار گرفته است و ما اطمینان نداریم چقدر پول در اختیار کشور است. در چنین شرایطی واجب است اقدامات اضافی را حذف کنیم و برای تحقق این مهم باید بهترین اقدامات را شناسایی کرد. آنچه مسلم است بدون وجود برنامه‌ریزی، بانک‌های اطلاعاتی یکپارچه، زیرساخت‌های لازم و بدون وجود نهادهای راهبر مسئول نمی‌توان به نتیجه رسید.

برش
فوت هر فرد چه تبعات اقتصادی دارد و به‌طور مشخص چه هزینه‌ای به جامعه تحمیل می‌کند؟

محاسبه‌های زیادی در این زمینه انجام شده است. آخرین بررسی مربوط به 5 سال پیش است که نشان می‌دهد فوت هر فرد در اثر تصادف حدود یک میلیارد و 700 میلیون تومان هزینه دارد. این رقم با توجه به نرخ تورم اکنون حدود 4میلیارد تومان برآورد می‌شود که رقم بسیار بالایی است. این افراد معمولاً جوان و در سن فعالیت هستند و بعد از فوت هزینه‌های خانواده‌هایشان به جامعه تحمیل می‌شود. از سوی دیگر جامعه برای اینکه این افراد به سن و تخصص کار و فعالیت برسند هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم برای آنها انجام داده که با فوت فردی که حالا در سن بازدهی قرار گرفته آن سرمایه‌گذاری بی‌نتیجه می‌ماند. به همین دلیل است که این ارقام را با یک دیه 200 میلیون تومانی نمی‌توان مقایسه کرد. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر