اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

از دی که گذشت هیچ از او یاد مکن!

از دی که گذشت هیچ از او یاد مکن!
عباس کاظمی جامعه‌شناس

جامعه ایران در وضعیت آستانه‌ای (liminal) قرار گرفته است: وضعیتی از ابهام، گنگی، سردرگمی و «زیستن در - بین - موقعیت‌ها». معمولاً این وضعیت از نگاه انسان‌شناسان وقتی رخ می‌دهد که جامعه درگیر رویدادی ناگهانی (طبیعی، سیاسی و...) می‌شود که در نتیجه آن تمایزات مرسوم اجتماعی ناپدید و کمرنگ می‌شود. درست مانند چند ماه اخیر که جامعه درگیر انواع بلایا و مصائب شده است. عمق دردها و رنج‌هایی که مردم در این چند ماه متحمل شدند جامعه را به وضعیت آستانه‌ای کشانده است.
جامعه در وضعیتی قرار گرفته است که بشدت احساس بی‌پناهی می‌کند، احساس می‌کند که همه آن پشتوانه‌های عظیمی را که بر آن تکیه می‌کرده از دست داده است و امکانی برای مویه کردن در برابر این فقدان را نیز ندارد. عدم امکان سوگواری نه فقط برای از دست رفتن عزیزانشان بلکه برای از میان رفتن تصورات و پشتوانه‌های فکری عزیزشان!
این وضعیت آستانه‌ای به لحاظ روانی مجموعه‌ای از مصائب را درون خود جای داده است، حس خشم و عصبانیت، ناامیدی و فقدان چشم‌انداز از آینده، احساس تحقیر و مهم‌تر از همه احساس شدید تبعیض. در چنین شرایطی مردم مستمر به مقایسه دست می‌زنند و در نتیجه حس انباشت شده‌ای از تحقیر و تبعیض را تجربه می‌کنند. آنها براستی فکر می‌کنند نه دیده می‌شوند و نه به رسمیت شناخته می‌شوند!
این احساس بی‌ارزش بودن، در وطن خویش غریب بودن، تبعیض و رویارویی چندباره عدم صداقت مسئولان با مردم، آنان را بشدت ناراحت کرده است. بالاتر از همه مردم تصور می‌کنند که بدان‌ها تمام واقعیت گفته نشده است. آنها که کوشیده بودند در تشییع پیکر سردار سلیمانی اعتماد خود را نشان دهند به یکباره خویش را تنها یافتند. در این میان بخش‌های انتخابی حاکمیت نیز به اندازه سایر بخش‌ها کوتاهی کرده‌اند. شاید در این وضعیت کمترین چیزی که مردم مطالبه می‌کنند حس همدردی و همدلی است. در میان همه این حوادث شوم دولت باید در کنار جامعه قرار گیرد و نقش فعالانه‌تری ایفا کند.
در چنین موقعیتی از دولت و دستگاه‌های انتظامی کشور انتظار می‌رود که فرصت سوگواری را به مردم بدهند. این مردم با این همه مصیبت و بلا شایسته همدردی در خیابان‌ها هستند. کسی‌که عزیز از دست داده به شیون نیاز دارد و همه باید این نکته را درک کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.