اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رئیس جمهوری بر پیگیری حادثه هواپیمای اوکراینی تأکید کرد

به مردم توضیح دهید

به مردم توضیح دهید

گروه سیاسی/ رئیس جمهوری روز گذشته برای نخستین بار پس‌از سقوط هواپیمای اوکراینی با مردم سخن گفت. این فرصتی بود که همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی فراهم کرد. رئیس جمهوری در سخنان خود، ابعاد تازه‌ای از این حادثه را مطرح نکرد، بلکه در مقابل از تلاش و مسئولیت خود برای روشن شدن همه ابعاد ماجرا گفت.

این ابعاد از زمان اطلاع مسئولان لشکری و کشوری تا روشن شدن سلسله علت‌های منتهی به شلیک اشتباهی پدافند را شامل می‌شود. رئیس جمهوری درعین حال از قوه قضائیه نیز خواست با برپایی دادگاهی ویژه با حضور قضات عالی رتبه و کارشناسان، به دقت این پرونده را بررسی کنند، زیرا اکنون ایران و جهان نگاه می‌کند که ایران چگونه این مسأله را بررسی می‌کند. باوجود همه این‌ها، آنچه در صحبت‌های رئیس جمهوری وجود دارد، این نکته است که او عصر جمعه از واقعیت این حادثه مطلع شده و برای همین خواستار برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی شده است. او از مسئولان خواست که همه این وقایع را به مردم اطلاع بدهند.
مسئولان همه فرآیند را برای مردم توضیح دهند
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با تسلیت مجدد به مردم ایران برای غم از دست دادن سرداری شجاع و فداکار در میدان امنیت کشور و منطقه، عزیزانی که در کرمان جان باختند و غم سهمگین سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، گفت: پرونده هواپیمای اوکراینی، یک پرونده عادی و معمولی نیست و قوه قضائیه برای رسیدگی به موضوع، دادگاهی ویژه با قاضی عالی‌رتبه تشکیل دهد. او همچنین از مسئولان مرتبط در پرونده این هواپیما خواست همه پروسه را از صبح چهارشنبه تا جلسه شورای عالی امنیت ملی برای مردم توضیح دهند. روحانی با بیان اینکه «از لحظه‌ای که احتمال دادم سقوط هواپیمای اوکراینی طبیعی و عادی نباشد، تلاش فراوانی کردم دوره بررسی و تحقیق کوتاه شود تا دقیقاً بدانیم این هواپیما چگونه سقوط کرده است»، گفت: از طرف نیروهای مسلح که تنها مسیر ما برای یافتن حقیقت در این بخش بود، همکاری‌های خوبی انجام گرفت و بلافاصله بعد از آنکه برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته، در همان لحظه به مسئولان امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه حتی اگر هواپیما به خاطر نقص فنی هم سقوط کرده بود، باز بسیار غم بار بود، اما بعد از اینکه مشخص شد خطا و اشتباه انسانی منجر به این فاجعه شده، غم مردم را چندین برابر کرد، گفت: همان‌طور که با رهبران و مسئولان آن کشورها هم تلفنی صحبت کردم، قول می‌دهم دولت با همه توان و امکانات خود، پیگیر این مسأله باشد. او ضمن ابراز تسلیت به همه خانواده‌های عزیز جانباختگان در ایران و در سایر کشورها افزود: همچنین به همه اعضای دولت توصیه می‌کنم در کنار این خانواده‌های عزیز برای رفع مشکلات آنان باشند و از مردم عزیز ایران می‌خواهم در کنار این عزیزان همدردی ارزشمندی را چه در تهران چه در شهرستان‌ها داشته باشند. البته حدود 100 نفر از عزیزان جانباخته از تهران و بقیه از شهرستان‌ها بودند. وزیر راه، مسئولان دولتی، استاندارها و همه در کنار این خانواده‌ها قرار بگیرند. رئیس جمهوری گفت: من به‌عنوان یک پدر احساس می‌کنم که غم از دست دادن یک جوان نخبه تحصیلکرده سطح بالا که سرمایه برای کشور و برای ملت و مردم ما بوده، تا چه حد سخت و مشکل است.
نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه «این مسأله، مسأله بسیار مهمی است»، اظهارکرد: قوه قضائیه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی رتبه و ده‌ها کارشناس تشکیل دهد. این یک پرونده عادی و معمولی نیست و تمام دنیا به این دادگاه ما نگاه خواهند کرد. رئیس جمهوری، صراحت لهجه نیروهای مسلح در اذعان به خطای خود و عذرخواهی از مردم را گام اول خوبی دانست و تأکید کرد که همه گام‌های بعدی باید برداشته شود. روحانی افزود: من به‌دلیل کم و بیش آشنایی که با مسأله پدافند هوایی دارم عرض می‌کنم در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد. نه اینکه تنها یک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده، دیگرانی هم هستند و می‌خواهم این مسأله با صداقت برای مردم بیان شود. رئیس جمهوری با بیان اینکه مردم ما این را می‌دانند که این حادثه از روی اشتباه و سهو صورت گرفته اما چه کسانی دخیل بودند و چه شرایطی پیش آمد که این سهو انجام گرفت؟ اضافه کرد: این درست است که در این ایام ریشه همه غم‌ها به امریکا برمی گردد. امریکا بود که جو را ملتهب و شرایط را غیرعادی کرد، تهدید نمود و عزیز ما را از ما گرفت؛ اینها همه درست است اما دلیل بر آن نمی‌شود که ما در این حادثه به تمام ریشه‌های مسأله نپردازیم. روحانی گفت: برای مردم ما بسیار مهم است که هر آنکس در هر حد، در این حادثه مقصر یا قاصر بوده، معرفی شود. هر کسی که باید مجازات شود، به مجازات برسد. دولت خود را در قبال مردم عزیز و اتباع کشورهای دیگر که در این حادثه جان باختند مسئول می‌داند و به همه وظایف حقوقی و قانونی خود عمل خواهد کرد. او اضافه کرد: همه ما مسئولیت داریم که یک بار دیگر تمام این مقررات را بازنگری کنیم تا دریابیم چرا و به چه دلیل، کدام ضعف و در کدام مقررات بوده و در اجرا کجا ضعف بوده که این حادثه بسیار غم انگیز در کشور ما اتفاق افتاده است؛ حادثه‌ای که فکر می‌کنم در تاریخ کشور ما بی‌نظیر بوده و هیچ وقت نبوده که یک مسئول و افسر پدافندی در کشور ما نسبت به هواپیمای مسافربری آن هم در پایتخت و مرکز کشور و کنار فرودگاه بین‌المللی، چنین خطایی را مرتکب شده باشد.
مردم سؤال دارند
روحانی گفت: سؤال دیگری که برای مردم مطرح است این است که آیا از زمان روشن شدن این حادثه تا اعلام، زمان طولانی بود، یعنی یک یا دو روز طول کشید یا فقط چند ساعت بوده است؟ این را هم از مسئولان می‌خواهم تمام پروسه را از صبح چهارشنبه که حادثه پیش آمد تا جمعه شب که به جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی رسید، برای مردم توضیح دهند. رئیس جمهوری با بیان اینکه «مردم ما در این غم همه سهیم و شریک هستند، اما می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان آنان طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی بدرستی رفتار کردند یا خیر؟»، افزود: من به‌عنوان نماینده ملت ایران و رئیس جمهوری این مسأله را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه‌ای برسیم به مردم خبر خواهیم داد. روحانی تصریح کرد: حادثه، حادثه کوچکی نیست بلکه مسأله امنیت فضای ایران است. تنها بحث 176 نفر نیست، بی‌تردید آنان که از دست ما رفتند برای ما خیلی عزیز بودند اما امنیت فضای ایران برای ملت ما و دنیا بسیار اهمیت دارد. رئیس جمهوری افزود: از همه اینها مهم‌تر این است که مردم باید مطمئن شوند این حادثه تکرار نمی‌شود. مهم‌ترین مسأله برای مردم ما، افکار عمومی جهان، هوانوردی و امنیت آسمان ایران این است که این حادثه غیرقابل تکرار باشد و این به بازنگری در آیین نامه‌ها، شیوه نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و مقررات نیاز دارد. او، ضمن همدردی با همه خانواده‌های عزیزی که این مصیبت بزرگ به آنان رسیده، اعلام کرد این راه و مسیر را تا کشف همه جوانب امر، تا مجازات آنانی که دخیل بودند و در نهایت اطمینان بخشی به مردم که چنین حادثه‌ای تکرار نخواهد شد، ادامه خواهیم داد.
سهم کشاورزان در رفاه ملت ایران
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه در شرایط بسیار سختی که بدخواهان می‌خواهند زندگی مردم را در تنگنا قرار دهند، کشاورزان سهم بزرگی در رفاه مردم دارند، اظهارکرد: روزگاری ناچار بودیم، میلیون‌ها تن گندم وارد کنیم اما امروز سال هاست که به خودکفایی رسیده‌ایم و سال آینده نیز در این محصول خودکفا خواهیم بود و در سایر محصولات از جمله برنج، شکر و دانه‌های روغنی نیز اقدامات و گام‌های خوبی برداشته شده است. او این دستاوردها را نتیجه تلاش و ایثار کشاورزان دانست و افزود: تلاش ما در دولت یازدهم و دوازدهم تنها این نبود که نیاز مردم را تأمین کنیم و صرفاً به‌سمت خودکفایی حرکت کنیم، بلکه اقدام بزرگی را در دستور کار خود داشتیم و آن این بود که زمین را آباد کنیم. روحانی اضافه کرد: اینکه امروز در استان خوزستان 960 هزار تن شلتوک و بیش از 500 هزار تن برنج سفید به دست آمده است، در کنار نزول باران رحمت الهی، ناشی از تصمیم دولت یازدهم و دوازدهم مبنی بر این بود که 550 هزار هکتار زمین کشاورزی در استان خوزستان و ایلام آباد شود و امروز با اقدامات انجام شده بیش از 300 هزار هکتار زمین در این استان‌ها آباد شده است.  رئیس جمهوری در این مراسم با اهدای لوح سپاس از 15 کشاورز و واحد نمونه کشاورزی فعال در حوزه‌های زراعت، باغبانی، ترویج آموزش دام، طیور، شیلات، بازرگانی و تشکل‌های کشاورزی تجلیل کرد.

روحانی در دیدار نخست‌وزیر سوریه:
اراده ایران تقویت و تحکیم همه جانبه همکاری‌های تهران – دمشق است

حسن روحانی روز سه‌شنبه در دیدار «عماد خمیس» نخست‌وزیر سوریه بر لزوم تقویت مناسبات دوجانبه تهران و دمشق تأکید کرد. روحانی با بیان اینکه شهید سپهبد سلیمانی به‌خاطر اینکه یار و یاور مردم مظلوم منطقه بود و توطئه‌ دشمنان و امریکایی‌ها علیه ملت‌های منطقه را خنثی می‌کرد، مورد حمله تروریستی آنها قرار گرفت، گفت: هرگز این جنایت بزرگ امریکا را از یاد نخواهیم برد و معتقدیم ملت‌های منطقه برای پایان دادن به حضور نظامی امریکا در منطقه و اخراج این متجاوزین نباید آرام و قرار داشته باشند. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، رئیس جمهوری با اشاره به اینکه امروز دخالت امریکایی‌ها در امور دیگر کشورها و تلاش آنها برای تسلط بر چاه‌های نفت سوریه آشکارا روشن کرده که آنها هرگز به فکر منافع ملت‌های منطقه نبوده و نیستند، افزود:«جمهوری اسلامی ایران همان‌طور که در مسیر مبارزه با تروریسم در کنار دولت و ملت سوریه بوده، همواره پشتیبان ملت‌های مظلوم در برابر استکبار است و این روند را ادامه خواهد داد». رئیس جمهوری با بیان اینکه باید همکاری‌های ایران و سوریه و دیگر کشورها تا رسیدن به پیروزی نهایی و ریشه‌کن شدن تروریست‌ها، خروج نیروهای اشغالگر خارجی از خاک سوریه و بازگشت آوارگان سوری به وطن خود ادامه پیدا کند، اظهار امیدواری کرد که روند آغاز شده در کمیته قانون اساسی سوریه بتواند آنچه مطلوب ملت این کشور است را به‌دنبال داشته باشد. نخست‌وزیر سوریه نیز در این دیدار با تسلیت شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، گفت: «شهادت سردار سلیمانی فاجعه و مصیبتی بزرگ برای همه ملت‌های آزادیخواه جهان بود».  عماد خمیس با بیان اینکه ملت سوریه همواره قدردان پشتیبانی‌ها و حمایت‌های برادران ایرانی خود هستند، بر ضرورت تلاش در راستای توسعه و تقویت همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله روابط تجاری و اقتصادی اشاره کرد و گفت: در روند بازسازی سوریه ایران قطعاً در اولویت اول برای ما برخوردار است و از شرکت‌ها و بخش خصوصی برای حضور در پروژه‌های سوریه دعوت به عمل می‌آوریم. نخست‌وزیر سوریه همچنین در جریان سفر به تهران با سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیدار کرد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها