اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
نفوذ هکرهای روس در سایت شرکت گازی بوریسما با هدف احتمالی ایمیل‎های پسر بایدن افشا شد

سردرگمی امریکایی از نقشه روسیه برای انتخابات 2020

سردرگمی امریکایی از نقشه روسیه برای انتخابات 2020
زهره صفاری خبرنگار

کمتر از یک هفته تا برگزاری احتمالی جلسه استیضاح «دونالد ترامپ»، سازمان حفاظت سایبری امریکا با افشای حمله هکری ارتش روسیه به شرکت گاز اوکراین، گمانه زنی‌ها درباره تلاش این هکرها برای اثرگذاری بر روند انتخابات 2020 و جریان استیضاح ترامپ را تقویت کرد.

به‌گزارش «رویترز»، هنوز به‌طور قطع نمی‌توان درباره انگیزه این حمله هکری به‌شرکت گازی «بوریسما» اظهارنظر کرد اما به‌نظر می‌رسد هدف هکرهای ارتش روسیه، سرقت ایمیل‌هایی بوده که فساد احتمالی «هانتر بایدن» پسر رقیب دموکرات دونالد ترامپ را فاش می‌کند. به‌عبارت دیگر روس‌ها با هدفی نامعلوم درصدد دسترسی به مدارکی بودند که جولای سال گذشته رئیس جمهوری امریکا از همتای اوکراینی اش خواسته بود در اختیارش بگذارد. درخواستی که ترامپ را به سوءاستفاده از قدرت و تحت فشار قراردادن کشوری بیگانه برای نفوذ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 متهم کرد و او را پای میز محاکمه و استیضاح کشاند.
این حمله در حالی از سوی سازمان حفاظت سایبری کالیفرنیا به هکرهای ارتش روسی نسبت داده شده که هنوز دولت روسیه و شرکت بوریسما واکنشی به آن نداشته‌اند. تنها یک منبع آگاه از شرکت بوریسما به رویترز گفت: «این شرکت در 6ماه گذشته چندین بار مورد حمله هکری قرار گرفته است.» اما این فرد حاضر به افشای جزئیات بیشتر نشد.
تکرار رسوایی‎های 2016
مقامات سازمان حفاظت سایبری کالیفرنیا، نفوذ هکرهای روس در سایت مربوط به بوریسما را مشابه هک ایمیل‌های کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون در سال 2016 می‌دانند. رخدادی که منجر به‌ شکست کلینتون در انتخابات 2016 شد. هرچند اینکه هکرهای روسی به‌دنبال چه اسنادی در میان ایمیل‌ها می‌گشتند، مشخص نیست اما آنچه مسلم است اگر آنها به اسناد پرونده «هانتر بایدن» در سال‌های حضورش (2014 تا 2016) در این شرکت گازی دسترسی پیدا کرده باشند و تنها گوشه‌ای از آن را فاش کنند، براحتی می‌توانند در روند استیضاح ترامپ و سرنوشت انتخابات 2020 تأثیر قابل توجهی بگذارند.
در همین حال «اندرو بیت»، سخنگوی کمپین جو بایدن بدون اشاره مستقیم به هکرهای روسی در ایمیلی نوشت: «دونالد ترامپ سعی کرد با کمک اوکراینی‌ها جو بایدن، بزرگترین رقیب انتخاباتی اش را به اتهاماتی دروغین محکوم کرده و از سر راه بردارد. این اتفاق دور از ذهن نیست چراکه او می‌داند نمی‌تواند در شرایط عادی بایدن را شکست دهد. حالا هم به نظر می‌رسد ولادیمیر پوتین، بایدن را یک تهدید دیده است. بدون شک هر یک از رئیس جمهورهای امریکایی که بدون اتکا به مداخلات خارجی کشورداری می‌کنند در برابر این حمله واکنش نشان می‌دادند چراکه استقلال انتخاباتی را زیر سؤال خواهد برد.»
نبرد احزاب
با وجودی که مجلس نمایندگان امریکا دونالد ترامپ را با اتهامات سوءاستفاده از قدرت و اختلال در تحقیقات کنگره به استیضاح کشانده‌اند اما ترامپ در این مدت بارها تأکید کرده که درخواستش از اوکراین برای بررسی فساد «هانتر بایدن» در مدت حضور در شرکت بوریسما هرگز اشتباه نبوده است. در همین ارتباط «استفان کالینسون»، تحلیلگر «سی‎ان‎ان» معتقد است: رئیس جمهوری امریکا که حمایت اکثریت جمهوریخواه سنا را در جلسه استیضاح پشت سر خود حس می‌کند، تردیدی نسبت به فرار از اتهامات ندارد. اما در حال حاضر موضوع استیضاح ترامپ مطرح نیست. آنچه مورد توجه قرار دارد تقابل سیاست‌ها و به عبارت دیگر همان مسائلی است که آتش اختلاف میان جمهوریخواهان و دموکرات‌ها را شعله ورتر می‌کند. همان چیزی که باعث شده، دموکرات‌ها برای احضار شاهدانی بکوشند که می‌توانند فساد ریاست جمهوری را فاش کنند و روی آمار رأی دهندگان اثر بگذارند. از همین رو هم بود که «چاک شومر»، رهبر اقلیت دموکرات سنا گفت: «بیشتر امریکایی‌ها رئیس جمهوری ترامپ را می‌شناسند و می‌دانند او از حقایق هراسان است. محاکمه بدون شواهد و مدارک مضحک است.» اما جمهوریخواهان در مقابل به‌دنبال استیضاحی بدون افشای مسائل جدید و شهادت مقامات وزارت خارجه هستند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها