اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

با ارتباط مناسب فضای بهتری بسازیم

با ارتباط مناسب فضای بهتری بسازیم
مریم رسولیان روانپزشک

محدودیت‌های جسمی حرکتی در بسیاری موارد باعث ایجاد محدودیت‌های متعددی در سایر زمینه‌های زندگی خواهد شد که از میان آنها می‌توان به محدودیت در تحصیلات، اشتغال، تردد در معابر، ارتباط اجتماعی، دوست‌یابی، پیگیری مسائل درمانی و پزشکی، استفاده از امکانات فرهنگی شامل سینما، تئاتر و... اشاره کرد؛ حتی در شرایط دشوارتر فرد در انجام امور شخصی مانند لباس پوشیدن، بستن بند کفش، دکمه لباس و..... نیز با مشکلاتی مواجه است.

  وجود این محدودیت‌های ثانویه به علت بی‌توجهی برخی برنامه‌ریزان به شرایط خاص است که البته این امر با برنامه‌ریزی مناسب تا حد زیادی قابل کنترل خواهد بود.
افزایش آگاهی نسبت به تعامل با دیگران و مهارت‌ ارتباط مؤثر، کارآیی و اثربخشی ارتباطات بین انسان‌ها را افزایش می‌دهد، فارغ از اینکه فرد دارای معلولیت فیزیکی یا ظاهری باشد یا خیر.
احساس و هیجان ما انسان‌ها از طریق غیرکلامی یعنی حالت چهره، آهنگ صدا و حرکات بدن به دیگران منتقل می‌شود. وجود هیجانات منفی مثل غم، دلسوزی، افسوس وقتی در دلمان باشد، حتی اگر در مورد آن صحبت نکنیم در رفتارهای غیرکلامی ما نمود داشته و برای طرف مقابل قابل درک است. به‌همین دلیل وقتی حالت دلسوزی، ترحم یا غم شدید داریم، بهتر است با دیگران روبه‌رو نشویم و اول احساسات خود را سرو سامان داده و بعد وارد تعامل شویم. اولین و ساده‌ترین قدم برای کنترل احساسات منفی خود در برابر دیگران این است که در ملاقات با آنان، به جای توجه به ناتوانایی‌هایشان یا معلولیت آنها، در جست‌و‌جوی کشف و یافتن توانایی‌ها و استعدادهایشان باشیم.
 برای سنجش خود، توجه کنیم که اگر در برخورد با توانیاب معلولیت او در نظرمان برجسته نباشد، ظرفیت کار با او را خواهیم داشت. به عبارت دیگر برای درک نیازها و حساسیت‌های گروهی که با آن در ارتباط هستیم، باید خود درگیر احساسات منفی نباشیم. شرط اول ارتباط مؤثر همدلی و درک درست طرف مقابل است. در همین راستا نکات مورد توافق در مورد این نیازها را با ذکر مثال‌هایی از تجربه زیسته افراد با هم مرور می‌کنیم.
1 - روش بهتر کمک کردن
- به‌ جای دلسوزی و ترحم، به درخواست توان‌یابان برای کمک به آنها توجه کنیم.
برای مثال یکی از توان یابان می‌گفت: «از اینکه بدون درخواست من ویلچرم را حرکت دهند، یا برای بلند شدن از صندلی کمکم کنند، ناراحت می‌شوم.» کمک کردن بدون درخواست فرد، احساس ترحم و ناتوانی را انتقال می‌دهد.
در صورتی که به نظر شما کمک لازم است اما از طرف توان‌یاب درخواستی صورت نگرفته است، آمادگی خود را برای کمک مطرح کنید مثال: من می‌توانم به شما کمکی بکنم؟ اجازه می‌دهی که برای عبور ویلچرت از این مانع کمک کنم؟ یا جملاتی دیگر با همین مفاهیم و البته محترمانه و سؤالی.
2 - کنترل نگاه‌های خود
نگاه کردن به دیگران با حالت‌هایی از تعجب، دلسوزی، کنجکاوی، ترحم... می‌تواند نوعی ورود به حریم خصوصی افراد باشد که خود باعث رنجش و آزردگی شده و در نتیجه موجب کاهش اعتماد به نفس و افزایش اضطراب آنها می‌شود. در بررسی تجربه‌های افراد دارای معلولیت به جملات مشترکی می‌توان دست یافت و آن اینکه: «از نگاه‌های دلسوزانه مردم در خیابان معذب می‌شوم.»
- «نگاه‌های متعجب و حتی دلسوزانه مردم باعث کاهش اعتماد به نفسم می‌شود.»
- «بعضی افراد با نگاه هایشان می‌گویند که از من می‌ترسند.»
- «جوری مرا نگاه می‌کنند که انگار از کره دیگری آمده‌ام.»
 3- عدم استفاده از اصوات غم انگیز
اول احساسات منفی خود را سروسامان بدهیم و بعد وارد گفت‌و‌گو شویم، حس‌های ترحم، غم و دلسوزی از طریق آهنگ صدای ما به دیگران منتقل می‌شود.
این موضوع به اندازه‌ای افراد دارای معلولیت را ناراحت می‌کند که آنها همواره با بیان جملاتی مانند «چرا هنگام صحبت با من صدای خود را غم انگیز می‌کنند؟» یا «آهنگ صدا و نوچ نوچ دیگران باعث اضطراب و غم من می‌شود.» اعتراض و ناخشنودی خود را بیان می‌کنند.
4 - صحبت کردن محکم و با احترام
توان یابی که از نظر جثه کوچک و روی ویلچر است می‌گوید: «چرا هنگام صحبت با من صدای خود را نازک و بچگانه می‌کنند؟ مگر من کودک هستم؟ فقط جثه من کوچک است، روح من به اندازه شماست.»
این احساس در بسیاری از افراد وجود دارد از این‌رو باید هنگام مواجهه با توان یابان محکم و البته با احترام با آنها صحبت کرد.
5 - تعادل در ابراز محبت
گاهی حس‌های زیبای نیکوکارانه ناخواسته، باعث ایجاد مشکلات بیشتری می‌شود، از جمله محبت‌های بیش از حد. با توان‌یاب همان‌گونه رفتار کنیم که با دیگران رفتار می‌کنیم. توجه بیش از حد، وابستگی ایجاد کرده و وابستگی مانعی برای استقلال و خودکفایی است. از این‌رو بهتر است برای غلبه بر این شرایط به موارد زیر توجه کنیم.
 وقتی احساس شدید دلسوزی داریم بهتر است اقدامی نکنیم.
 کمک‌های مستقیم و غیرسازمانی به حس استقلال و خلاقیت فرد صدمه می‌زند.
6 - اجتناب از کمک‌های نقدی و غیرنقدی بدون واسطه
بهتر است، کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را از طریق سازمان‌های مسئول این امر و ساختار‌یافته به دست توان‌یابان برسانید. ارائه کمک‌های نقدی و غیرنقدی، بدون دقت، می‌تواند به استقلال و عزت و اعتماد به نفس افراد خدشه جدی وارد کند.
در پایان می‌توان گفت در مسیر ایجاد ارتباط مناسب باید دست به دست هم دهیم؛ مهربانانه، اهدافمان را دنبال کنیم تا لذت به مقصد رسیدن و موفقیت جمعی را بچشیم.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.