اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کاهش سنت های دست و پاگیر ازدواج

کاهش سنت های دست و پاگیر ازدواج
مصطفی آب روشن جامعه شناس

ازدواج و تشکیل نهاد خانواده در برخی از جوامع بر پایه سنت‌های نانوشته یا نگاه مرد سالارانه نوشته شده و بر این مبنا، مشاهده می‌کنیم که تفکرات حاکم بر نظام اجتماعی در روند جامعه‌پذیری به اعضای جدید جامعه القا می‌شود، جوان در این بستر اجتماعی می‌آموزد که فاکتور سن از عوامل مهم در انتخاب همسری شایسته است.

 در واقع پسر بایستی از دختر بزرگ‌تر باشد و هرچه این تفاوت آشکارتر باشد، به نوعی انتخاب درست را به نمایش می‌گذارد. پسر در روند اجتماعی شدن در جوامع سنتی می‌آموزد که اگر این اختلاف وجود نداشته باشد یا همسرش بزرگ‌تر از خودش باشد، تهدیدی علیه اقتدار مردانه‌اش به حساب می‌آید به‌گونه‌ای که تخطی از این الگوهای قالبی، جوان را با عدم پذیرش از سوی خانواده و عرف جامعه مواجه می‌کند. این روزها ازدواج‌هایی که تا پیش از این عجیب و غیرمعقول به‌نظر می‌آمدند، تا حدودی عادی شده‌اند امروزه بر خلاف گذشته، ازدواج‌ها بر مبنای عشق و دوستی شکل می‌گیرد و الگوهای از پیش تعیین شده، جایگاه کمتری در انتخاب و مناسبات بین فردی دارد. اگر ما مبنای انتخاب را تفاهم اخلاقی و انسانی بدانیم آنچه دارای اهمیت بنیادین است، این واقعیت است که اگر بین زوجین اختلافی از لحاظ سنی وجود دارد، باید در حد متعارف باشد و اختلاف فاحش سنی شایسته به نظر نمی‌رسد، زیرا اختلاف فاز و نداشتن درک متقابل احساسی و عقلی، از مطلوبیت همسر کاسته و به‌طور بالقوه می‌تواند منجر به فرو پاشی نهاد خانواده شود. عاملی که از اهمیت بنیادین برخوردار است این واقعیت است که اگر کسی به بلوغ فکری، عاطفی و فلسفی رسیده باشد هیچ تفاوتی از لحاظ اینکه زن بزرگ‌تر از مرد باشد یا بر عکس وجود ندارد. اما جامعه مردسالار این واقعیت دوگانه را طوری تفسیر می‌کند که به‌زعم خودش، به نفع تمایلات جنسی مردانه تمام شود یعنی در ازدواج، دختر باید از پسر کوچک‌تر باشد که این قاعده غیر علمی و جنسیت زده، شانس ازدواج جوانان بخصوص دختران جامعه ما را بشدت محدود کرده است. خوشبختانه افزایش ازدواج‌هایی با فاصله سنی معکوس که زنان از لحاظ سنی از همسرانشان بزرگ‌تر هستند و انتشار آمارهای اینگونه ازدواج‌ها در بین رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود که این تفکرات قالبی شکسته شود و نوعی سیالیت در انتخاب همسر در جامعه تسری پیدا کند.
لذا با توجه به پیچیدگی‌های زندگی انسان امروزی، چارچوب‌بندی تفاوت سن بین دختر و پسر یا به عبارتی تأکید بر الزامات عرفی مبنی بر اینکه مرد بزرگ‌تر از زن باشد یا بر عکس، زن بزرگ‌تر از مرد باشد خطای فاحشی خواهد بود در واقع هر کدام از انتخاب‌های یاد شده با توجه به عوامل وشرایطی که هر فرد در آن قرار می‌گیرد می‌تواند متفاوت باشد. زمان آن رسیده که جامعه پذیرای این واقعیت باشد که اگر عرف و سنت‌های جامعه پدیده‌ای را موجه جلوه می‌دهد الزاماً به معنای درستی آن الگوی رفتاری نخواهد بود. لذا با توجه به رشد 11 درصدی فاصله سنی معکوس در جامعه ایران این امید می‌رود که تراز فرهنگی جامعه به نفع پذیرش این پدیده نو ظهور ارتقا پیدا کند. به‌طوری که در آینده نزدیک شاهد آن باشیم که برخی از سنت‌های دست‌و پا گیر ازدواج، به نفع مطلوبیت و آزادی‌های فردی کمرنگ یا بی‌اهمیت تلقی شود.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.