اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

ازدواج معکوس را سپید و سیاه نبینیم

ازدواج معکوس را سپید و سیاه نبینیم
رؤیا بلوری فعال حوزه زنان

درباره ازدواج و رابطه زن و شوهری از منظر‌های مختلفی می‌توان سخن گفت و در نتیجه احتمالاً نتیجه‌های مختلفی هم گرفت. به‌طور مثال روانشناسان این موضوع را بیشتر از بعد فردی و روحی و روانی مورد بررسی قرار می‌دهند ولی جامعه شناسان در عین پذیرفتن این نتایج، چون از ابعاد دیگری به موضوع نگاه می‌کنند به نتایج دیگری هم اذعان دارند، بنابراین طبیعی است که دیدگاه جامعه شناختی بیشتر به ابعاد اجتماعی این موضوع بپردازد.

 هرچند هرگونه اظهار نظر قطعی و تحلیلی در این مورد نیاز به پژوهش‌های تجربی دارد ولی در عین حال با توجه به آمارهای موجود، گمانه زنی‌هایی می‌توان انجام داد. بر طبق آمار ارائه شده توسط منابع رسمی، از کل ازدواج‌های ثبت شده حدود ۱۱درصد بین زوج‌هایی بوده است که سن زنان بیشتراز مردان بوده است که اصطلاح «ازدواج معکوس» را برای آن به‌کار می‌برند. مشخص است که از منظر عاطفی، روانشناسان حرف‌های بیشتری که گاه متضاد هم هست گفته‌اند از جمله اینکه، موفقیت یک ازدواج به سطح بلوغ و تجربیات دو طرف بستگی دارد؛ واقعیت این است زمانی که پای عشق و ازدواج به میان می‌آید فاصله سنی چندان اهمیتی ندارد اما تجربه به ما می‌گوید هر چه فاصله سنی دو طرف کم باشد شانس ساختن عشقی ماندگار برایشان بیشتر است اما روانشناس دیگری برعکس می‌گوید که گاهی اوقات، پسر یا دختر به‌دنبال جایگزین هستند به‌عنوان مثال یک پسر، همسر انتخاب نمی‌کند بلکه مادر انتخاب می‌کند تا نیازهای مادرانه‌اش را جبران کند، غذایش را بدهد، از او مراقبت کند و از عاطفه‌ای که در رابطه مادرانه وجود دارد بهره ببرد و بالعکس یک دختر نیز ممکن است همسر انتخاب نکند بلکه یک بچه را انتخاب کند.
به‌طور کلی می‌توان گفت در جامعه ما همه چیز بسرعت در حال تغییر است و به سبب ارتباطات گسترده با دنیای مدرن از بعد فرهنگی و اقتصادی و مخصوصاً شناختی دچار تغییرات زیادی شده‌ایم. پایبندی نسل امروز به هنجارهای سنتی نسبت به شرایط ازدواج‌ کم رنگ شده است. یکی از همین سنت‌ها بیشتر بودن سن مرد نسبت به زن در یک زوج است، یعنی به طور معکوس مشاهده می‌شود مردهای جوان ازدواج‌هایی می‌کنند که در آن زن می‌تواند با فاصله سنی قابل توجه از آنها بزرگ‌تر باشد.
آنچه اهمیت دارد این است که به‌هیچ عنوان نباید بر این پدیده ارزش گذاری کرد و آن را سیاه یا سپید دید. ما بخواهیم یا نخواهیم تغییراتی در الگوی ازدواج خانواده در حال رخ دادن است. چنانچه بر اساس آخرین آمار سازمان ثبت احوال ایران تنها در ۹ ماه اول ۹۵، ۹۴۲ مورد ازدواج مردان ۲۰ تا ۲۴ سال با زنانی بزرگ‌تر از خود در رده‌های سنی مختلف ثبت شده است.
گذشته از تحولات عمیق فرهنگی و شکسته شدن تابوهای بسیار نزد نسل امروز، به‌نظر می‌رسد عواملی چون مدرک‌گرایی و علاقه به تحصیل دربین زنان یا بالا بودن سطح توقعات و ایده‌آل‌گرایی در امر ازدواج، تمایل به اشتغال و استقلال مالی در خانم‌ها نیز موجب تأخیر انداختن تصمیم به ازدواج در آنها می‌شود و در نتیجه این تأخیر که عبور از سن عرفی ازدواج را به‌دنبال دارد، در اینجا دو انتخاب برای این دسته از زنان به‌وجود می‌آید؛ یکی اینکه به‌طور سنتی با مردی ازدواج کنند که چند سال از خود بزرگ‌تر باشند که به‌نظر می‌رسد انتخاب یک مرد در آستانه میان سالی خوشایند این زنان نباشد. انتخاب دوم هم مردان هم سن یا جوان‌تر است.
همچنین نباید این موضوع را نادیده گرفت که برخی دختران و پسران صرفاً به خاطر عشق و علاقه‌ای که دارند مسأله سن را نادیده می‌گیرند؛ البته این افراد غیر از مسأله سن، ممکن است حتی مسائل دیگر را هم مدنظر قرار ندهند که در این مواقع احتمال بروز مشکلات طی زندگی زناشویی بالاست. تنها سن نمی‌تواند موجب جدایی احتمالی باشد و حتی بالعکس زوج‌ها با روبه‌رو شدن با واقعیات و اعمال مدیریت مشترک می‌توانند بر مشکلات خود فایق آیند.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار