اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

چطور می‌توانم فرزندم را از آسیب اخبار ناراحت‌کننده‌‌ دور کنم؟

چطور می‌توانم فرزندم را از آسیب اخبار ناراحت‌کننده‌‌ دور کنم؟

ایران آنلاین: کودکان به خوبی متوجه شرایط و تغییر احساسات والدین‌شان می‌شوند، برای همین به جای سکوت و پاسخ ندادن به سوالاتشان باید واقعی‌ترین پاسخ‌ها را با زبان کودکانه بشنوند.

در موقعیت فعلی نمی‌توانید جلوی انتشار اخبار ناگوار را بگیرید، از طرفی هم کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض آسیب‌های روانی قرار می‌گیرند و چون نمی‌توانند اخبار را درست تحلیل و تفسیر کنند راهکار مشاوران حوزه کودک این است که به جای دور کردن فرزند از واقعیت، پیش از آنکه از طریق دوستان و همکلاسی‌هایش پاسخ‌های ضد و نقیضی بشنود،‌ دلیل ناراحتی و خشم والدینش را با کلمات قابل فهم از زبان خودشان بشنود تا هم به پدر و مادرش اطمینان کند و هم اینکه آن‌ها را منبع اطلاعات درست بداند.

یکی از راهکارهایی که علیرضا حسینی، استاد ارتباطات و کارشناس رسانه بیان می‌کند این است که پدر و مادر در این گفت‌وگو، احساس‌شان را با بچه‌ها در میان بگذارند. مهم این است که کودک واکنش و احساس والدینش را ببیند و لمس کند. تحت هر شرایطی هم باید واقعیت‌ها را به کودک گفت، اما نیازی به فلسفه‌بافی و جدول و نمودار نیست؛ مثلا برای توضیح در مورد مرگ و کشته شدن چند نفر در یک حادثه ناگوار، کافی است بگویید کسی که مرده دیگر احساس ندارد، گرسنه و تشنه نمی‌شود، از چیزی نمی‌ترسد و… اما خاطره‌های خوبش برای خانواده و دوستان او باقی می‌ماند.

در این شرایط سکوت کردن و پاسخ ندادن به هیچ عنوان برای کودک که کنجکاوی از ویژگی‌های بارز این مرحله از زندگی‌اش است انتخاب درستی نیست زیرا حتی اگر فرزند شما به طور مستقیم وارد بحث‌ها و مکالمات شما نشود یا به تماشای اخبار ننشیند، در معرض محتوای آسیب‌زننده این اخبار قرار می‌گیرد و ترس‌ها و اضطراب‌های شما را دریافت می‌کند.

سعیده ابیانه، پژوهشگر مطالعات کودکان توصیه می‌کند: با مدیریت اخبار کودک را از آسیب جدی حفظ کنید. علاوه بر این به دورهمی‌‌های دوستانه و فامیلی بروید تا کودکان در طول بازی گروهی و گفت‌و‌گو با یکدیگر، فرصت ابراز اضطراب‌ و ترس‌هایشان را پیدا کنند؛‌ گنجاندن چند ساعت بازی آزاد در طبیعت با همسالان و سفر در طبیعت و آشنایی با ناشناخته‌ها و شرکت در دورهمی‌های فامیلی و دوستانه، هم از روش‌های درمانی کم‌هزینه‌ای است که احساس امنیت را به کودکان و حتی بزرگسالان باز می‌گرداند.

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران هم پیشنهاد داده والدین دقت داشته باشند تمام زمان حضور در منزل و مجاورت با فرزندان را صرف گفت‌و‌گو درباره اخبار نکنند. خانواده‌ها باید در این شرایط خودمراقبتی‌ها را داشته باشند. البته نباید از نقش مدرسه هم غافل شد چنانکه مدرسه می‌تواند با برنامه‌های مشارکتی، کارهای گروهی، تغییر فضای مدرسه و…تغییر شرایط را فراهم کند.

چه بخواهیم و چه نخواهیم بحران‌ها موجب ایجاد اضطراب در کودکان می‌شود، اما آیا کودکان نباید در مورد این حوادث اطلاعات داشته باشند؟ پاسخ موسوی چلک این است که کودکان به هرحال اطلاعاتی را از طرق مختلف کسب می‌کنند، اما باید این اطلاعات به شکل مدیریت شده بدون آنکه موجی از نگرانی را به آنها منتقل کند، در اختیارشان قرار بگیرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.