اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

تشریح آخرین وضعیت آب و هوا و راه های کشور/ راه ارتباطی ۲۹۹ روستای کرمان بسته است

تشریح آخرین وضعیت آب و هوا و راه های کشور/ راه ارتباطی ۲۹۹ روستای کرمان بسته است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان از بسته بودن راه ارتباطی ۲۹۹ روستای کرمان خبر داد.

تمامی راه‌های اصلی و فرعی شمال استان کرمان باز هستند

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شمال استان کرمان از باز بودن تمامی راه‌های اصلی و فرعی شمال استان کرمان خبر داد.
"احسان عراقی‌زاده"، در تشریح آخرین وضعیت راه‌های شمال استان گفت: همه راه‌های اصلی و فرعی شمال استان باز هستند و تردد در آنها جاری است اما چند راه روستایی در شهرستان رابر و بافت به صورت موقت مسدود هستند.
معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شمال استان کرمان از مسدود بودن ۲۰ درصد راه‌های روستایی در شمال استان خبر داد و اظهار کرد: در مناطق شرقی استان از جمله ریگان، فهرج، نرماشیر و بم خسارت زیادی به جاده‌ها وارد شده است مخصوصا جاده‌های روستاهای و فرعی خسارت دیده‌اند که این خسارات شامل تخریب آب‌نماها، آب شستگی کناره‌های پل و شانه‌های راه‌ها، تخریب پشت پل‌ها در این مناطق زیاد بوده است که میزان خسارت بزودی اعلام می‌شود.

راه ارتباطی ۲۹۹ روستای کرمان بسته است
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به بسته بودن راه ارتباطی ۳۶۳ روستا در ۹ شهرستان بافت، رابر، قلعه‌گنج، رودبار، منوجان، ریگان، کرمان، رابر و جیرفت به دلیل بارش برف و باران تا شب گذشته گفت: تلاش برای بازگشایی این محورها ادامه دارد و با بازگشایی راه برخی روستاها اکنون راه ارتباطی ۲۹۹ روستای کرمان بسته است.
مجید سعیدی با بیان اینکه حال و هوای استان کرمان در چند روز اخیر به شدت زمستانی است افزود: ۹۵ روستای استان کرمان نیز در محاصره سیلاب و ۵۶ روستا در محاصره برف قرار دارند.
وی با اشاره به قطع برق ۱۰۰ روستای استان کرمان به دلیل بارش نزولات جوی طی روز گذشته تصریح کرد: با توجه به تلاش ماموران اداره برق در راستای وصل برق این روستاها اکنون فقط برق ۲۶ روستا قطع است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان اظهار داشت: بارش برف و باران و جاری شدن سیلاب خسارت زیادی به بخش های کشاورزی، راه، برق و امور زیرساختی استان کرمان وارد کرده است.
سعیدی همچنین از مسدود بودن محور ارتباطی قلعه گنج به رمشک و رودبار به ایرانشهر به دلیل جریان شدید سیلاب ها خبر داد.
وی تاکید کرد: کاهش دما از شب گذشته در نیمه شمالی کرمان آغاز شده و امروز به نیمه جنوبی این استان می رسد.
کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی کرمان چند روز قبل از کاهش هشت تا ۱۲ درجه‌ای دما از ۲۲دی ماه در این استان خبر داده بود.
از اواخر پنجشنبه (۱۹دی ماه) سامانه بارشی در کرمان فعال شد و این استان شاهد بارش برف و باران سنگین در بیشتر مناطق است.

وصل شدن آب شهر قلعه‌گنج تا ظهر امروز/راه ارتباطی ۳۹ روستای رودبار جنوب مسدود است
"مجید سعیدی" مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان درباره وضعیت راه های ارتباطی روستاهای استان کرمان در پی بارش باران و برف اظهار کرد: در شهرستان رودبار جنوب راه ارتباطی چند روستا باز شده اما هنوز ۳۹ روستای این منطقه دچار قطع ارتباط هستند.
وی با بیان اینکه در این شهرستان برق یک روستا قطع شده است تصریح کرد: به دلیل حجم بالای سیلاب نمی شود در این منطقه فعلا کار انجام داد در حالی که همه دستگاه ها بسیج شده اند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان به وضعیت سیلاب در شهرستان قلعه گنج نیز اشاره و بیان کرد: در شهرستان قلعه گنج نیز راه ارتباطی شش روستا همچنان قطع است و به دیگر روستاها دسترسی داریم.
سعیدی افزود: آب شهر قلعه گنج که خط لوله آن آسیب دیده و قطع شده بود، تا ظهر امروز وصل می شود.

همه راههای اصلی خراسان رضوی بازگشایی شد
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: شب گذشته چند راه اصلی این استان به علت شدت بارش برف و وقوع کولاک مسدود اعلام شد که در حال حاضر با بازگشایی جاده تربت حیدریه - باغچه طی دقایق گذشته همه راه‌های مسدود استان بازگشایی شد.
ابراهیم نصری روز یکشنبه افزود: در جریان بارش برف طی روزهای جمعه و شنبه ۲۰ و ۲۱ دی ماه ۱۸ جاده شریانی و یک راه اصلی در خراسان رضوی شن و نمک پاشی و برف روبی شد.
وی ادامه داد: بر اثر بارشهای اخیر در روز جمعه ۹ راه اصلی استان به طول دو هزار و ۶۳۹ کیلومتر  با استفاده از دو هزار و ۹۴ تن شن و نمک، برف‌روبی شد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: طی دیروز شنبه نیز با شدت یافتن بارشهای زمستانی هفت هزار و ۸۱ کیلومتر راه اصلی با استفاده از پنج هزار و ۴۲ تن شن و نمک برف روبی شد.
بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی خراسان رضوی بارش برف و باران که از عصر جمعه در استان آغاز شده بود طی دیروز شنبه به ویژه به شکل برف شدت یافته است و این روند امشب با کاهش نزولات آسمانی تا پایان هفته ادامه خواهد داشت.

یخ‌زدگی سطح جاده‌های کوهستانی و مرتفع خوزستان

سرهنگ رضا دولتشاهی رییس پلیس راه خوزستان روز افزود: هم اکنون در محور کوهستانی اندیکا - تاراز - بازفت در شمال شرقی خوزستان یخ زدگی توام با مه غلیظ صبحگاهی وجود دارد.
وی با بیان اینکه در هیچ مسیرارتباطی برون شهری خوزستان محدودیت یا ممنوعیت تردد نداریم به رانندگانی که قصد عبور از جاده‌های کوهستانی را دارند توصیه کرد با توجه به کاهش دید افقی کمتر از ۱۰۰متر ، با سرعت مطمئنه و چراغ روشن حرکت کرده و به توصیه‌های ماموران پلیس و راهداری توجه کنند.
رییس پلیس راه خوزستان درادامه افزود: احتمال دارد پدیده یخ زدگی در جاده‌های مرتفع و کوهستانی خوزستان به علت تداوم سرما و کاهش دما بین ۵ تا هشت درجه ، ادامه داشته باشد.

اشنویه سردترین شهر آذربایجان غربی در شبانه روز گذشته
رییس اداره هواشناسی اشنویه گفت: این شهرستان با حداقل دمای 14 درجه سانتی گراد زیر صفر، سردترین شهر آذربایجان غربی در شبانه روز گذشته بود.
صالح راوندی روز یکشنبه اظهار داشت: با ریزش هوای سرد به آذربایجان غربی دمای هوا از روز گذشته در بیشتر مناطق استان کاهش محسوسی پیدا کرد و در شبانه روز گذشته اشنویه سردترین شهر استان بود و رکورد سرمای آذربایجان‌غربی در سال زراعی جاری را شکست.
وی اضافه کرد: در همین مدت دمای هوا در پیرانشهر و چالدران نیز به منفی ۱۳ درجه سانتی‌گراد رسید و حداقل دمای هوای مهاباد و ارومیه نیز به ترتیب به منفی ۱۰ و منفی هشت درجه سانتی‌گراد کاهش یافت.
وی با اشاره به ورود سامانه جدید بارشی از اواخر امروز به آذربایجان‌غربی گفت: فعالیت این سامانه به صورت بارش برف، وزش باد و کاهش دید افقی بوده و در مناطق مرتفع و کوهستانی احتمال کولاک و بوران وجود دارد.
وی پیش‌بینی کرد که با شروع فعالیت این سامانه که تا اواخر روز سه‌شنبه تداوم دارد، تا حدودی از شدت سرمای هوا کاسته شود.
راوندی افزود: در شبانه روز گذشته پلدشت با دمای هشت درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین شهر استان بود و دمای هوای ارومیه بین منفی هشت و چهار درجه سانتی‌گراد و مهاباد بین منفی ۱۰ و یک درجه سانتی‌گراد در نوسان بود.
وی در خصوص میزان بارش برف حاصل از فعالیت سامانه بارشی اخیر که از چهارشنبه هفته قبل وارد استان شده بود، افزود: با فعالیت این سامانه بیشترین بارش برف در پیرانشهر و سردشت به ترتیب ۳۵ و ۳۴ سانتی‌متر گزارش شده و بیشترین مقدار بارش در ایستگاه «کله‌گاوی» در گردنه زمزیران مهاباد ۵۰ سانتی‌متر ثبت شده است.
طی پاییز امسال در مجموع ۶۶.۲ میلی‌متر بارندگی در آذربایجان‌غربی ثبت شد که این مقدار در مقایسه با بارش‌های سال قبل ۵۸ درصد و در مقایسه با ۹۲ میلی‌متر بارندگی میانگین بلند مدت نیز ۲۸ درصد کاهش یافت.
آذربایجان‌غربی از استان‌های شمال‌غربی کشور است که در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و میانگین بارندگی سالانه در این استان در حدود ۳۴۰ میلی‌متر است.
ناپایداری جوی در مازندارن ادامه می‌یابد
اداره کل هواشناسی مازندران اعلام کرد که با ورود چندین سامانه ضعیف به این استان طی هفته جاری ، ناپایداری جوی تا پایان هفته کم و بیش ادامه دارد.
مردم مازندران که روز گذشته هوای سرد و بارانی همراه با بارش برف در ارتفاعات را شاهد بودند امروز و در دومین روز هفته با تغییر 180 درجه ای روز آفتابی همراه با افزایش دما را شاهد هستند .
دیروز شنبه بیشترین بارش برف در محور کندوان به میزان 40 سانتی متر و پس از آن در محور هراز و گدوک و کیاسر به ترتیب 15 تا 10 سانتی متر برف بارید.
همچنین بنا به گزارش اداره کل هواشناسی مازندران شب گذشته بلده با 12 سانتی گراد زیر صفر سردترین نقطه استان بود.
مرتضی فرجی افزود : هوای مازندران روز گذشته شنبه  سرد و با بارش باران در مناطق جلگه ای و در ارتفاعات با بارش برف همراه بود به طوریکه ارتفاع برف رد برخی نقاط به 40 سانتی متر و دمای هوا به 12 درجه زیر صفر رسید .
وی ادامه داد : این شرایط جوی تا صبح امروز ادامه داشت و اکنون جوی پایدار یعنی آفتاب و نیمه ابری همراه با افزایش دما در طول روز را در مازندران شاهد هستیم .

وی افزود : از اواخر دوشنبه تا صبح سه شنبه بار دیگر ابرناکی همراه با بارش پراکنده را در مازندران شاهد خواهیم بود که در ارتفاعات برف می بارد .
فرجی اضافه کرد : این شرایط جوی تنها یک روز باقی می ماند و از بعدازظهر سه شنبه تا عصرچهارشنبه از شدت ناپایداری هوا کاسته می شود و هوای آفتابی همراه با ابرناکی را در استان مازندران شاهد خواهیم بود .
وی گفت : از چهارشنبه شب مجددا بارش باران در مناطق جلگه ای و ساحلی و در ارتفاعات برف در مازندران رخ می دهد که این وضعیت تا روز پنج شنبه ادامه خواهد داشت .

خلیج فارس، تنگه هرمز ودریای عمان مواج است
معاون اداره کل هواشناسی هرمزگان گفت: امروز یکشنبه گذر امواج ناپایدار سبب وزش باد نسبتا شدید بر روی خلیج فارس، جنوب تنگه هرمز و دریای عمان خواهد شد و دریا در این مناطق مواج پیش بینی می شود.
کیانوش عارفی روز یکشنبه افزود: توصیه می‌شود دراین روز تمهیدات لازم در بنادر هرمزگان بویژه بنادرغربی صورت پذیرد.
وی بیان داشت: صبح دوشنبه از شدت این باد کاسته می‌شود و درساعت بعد از ظهر و شب برروی مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس و جزیره های آن به طور مجدد وزش بادهای شمال غربی سبب مواج شدن این مناطق خواهدشد.
معاون اداره کل هواشناسی هرمزگان یادآورشد: شرایط مواج بودن دریا تا اواخر وقت سه شنبه هفته جاری تداوم خواهد داشت.
عارفی یادآورشد: روز چهارشنبه هفته جاری نیز با نفوذ زبانه‌های سامانه پرفشار وزش بادهای نسبتا شدید شمال شرقی برروی مناطق شرقی و مرکزی هرمزگان، تنگه  هرمز و دریای عمان سبب متلاطم شدن این مناطق دریایی خواهد شد.
وی گفت: فعالیت موج اصلی سامانه فعال بارشی شب گذشته در هرمزگان پایان یافت اما امروز یکشنبه گذر ابر، رگبار باران و رعد و برق در مناطق دریایی استان پیش بینی می‌شود.
این کارشناس هواشناسی هرمزگان ادامه داد: همچنین سه شنبه شب برروی خلیج فارس و تنگه هرمز وقوع رگبار پراکنده باران دور از انتظار نخواهدبود.
عارفی گفت: صبح امروز یکشنبه کاهش محسوس دما بین ۲ تا ۵ درجه در هرمزگان رخ داد و در۲  روز آینده نیز کاهش نسبی دما در مناطق مرتفع استان پیش بینی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

برف و کولاک چند جاده را در خراسان رضوی بست

بارش اولین برف زمستانی در مشهد

هشدارهای بموقع و مدیریت بحران خسارت‌ها را کم کرد

تخلیه ۶ روستای کنارک در پی بارندگی شدید

پروازهای فرودگاه مشهد متوقف شد

تردد در تمام راه‌های مواصلاتی یزد برقرار است

کوهرنگ؛ ۲۳ درجه زیر صفر

راه ارتباطی ۴۰ روستای قصرقند قطع است

آسمان ۱۵ نقطه سیستان و بلوچستان به اندازه یکسال باران بارید

۲ کشته در اثر وقوع سیل در هرمزگان/ تاسیسات شهری خسارت دیدند

۲۴ مسیر مواصلاتی در سیستان و بلوچستان همچنان مسدود است

سیلاب راه ارتباطی ۵۰۰ روستای سیستان و بلوچستان را بست

۴۵۰تیم امدادی در مناطق سیلزده سیستان و بلوچستان حضور دارند

 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.