اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸
وزیر امور خارجه ایران خواستار مقابله با یکجانبه‌گرایی امریکا شد

شورای امنیت؛ مخاطب پیام صلح ایران

شورای امنیت؛ مخاطب پیام صلح ایران

گروه سیاسی/ نشست شورای امنیت سازمان ملل که روز پنجشنبه با هدف تأکید بر نقش محوری منشور ملل متحد و چندجانبه‌گرایی در مسائل بین‌المللی برگزار شد؛ تحت تأثیر یکجانبه‌گرایی امریکا و تلاش برای افروختن آتش جنگی دیگر در خاورمیانه قرار گرفت.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی دور یکدیگر جمع شدند و بیانیه‌ای با تأکید بر تعهد همه اعضا به منشور ملل متحد به‌عنوان پایه و اساس ضروری صلح، رفاه، عدالت، همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری کشورها در مقابله با تهدیدات صلح و امنیت بین‌الملل تصویب کردند که تنها شش روز پیش از آن، امریکا سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران را هدف حمله تروریستی قرار داده بود. حمله‌ای که درپی آن فرمانده نام آشنای ایرانی و مبارز علیه گروه‌های تروریستی منطقه به شهادت رسید و ایران را به فاصله پنج روز بعد به اقدامی تلافی جویانه وادار کرد. در چنین فضایی بود که نشست اخیر شورای امنیت برگزار شد و مخاطب پیام تند و آتشین و در عین حال صلح محور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قرار گرفت. ظریف که پیشتر قرار بود در این نشست حضور یابد با ممانعت امریکا از صدور ویزا در این نشست حضور نیافت تا پیام جمهوری اسلامی مبتنی بر محکومیت اقدام تروریستی امریکا و پیگری طرح صلح منطقه‌ای آن از سوی مجید تخت روانچی، نماینده کشورمان در سازمان ملل قرائت شود و به‌گوش اعضای جامعه جهانی برسد. این در حالی بود که وقوع تنش نظامی اخیر میان ایران و امریکا و حمایت تلویحی کشورهای اروپایی از امریکا رویدادی بود که جایگاه توافق هسته‌ای با ایران را در بوته آزمون قرار داد. آزمونی که بر اساس نوع واکنش مقامات اروپایی به درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا نشان داد توافق هسته‌ای از چنان اهمیتی برای تروئیکای اروپایی برخوردار است که در بحبوحه اوج‌گیری منازعه میان تهران و واشنگتن نیز دچار تزلزل جدی نخواهد شد.
تأکید بر پیگیری طرح صلح هرمز
وزیر خارجه ایران در نامه خود به شورای امنیت به تقبیح اقدام تروریستی امریکا علیه فرمانده سپاه قدس ایران پرداخت و اقدام هشتم ژانویه جمهوری اسلامی علیه پایگاه هوایی «عین‌الاسد» را یک اقدام متناسب در پاسخ به یک حمله تروریستی و منطبق بر حق ما در دفاع مشروع بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل دانست. ظریف با اشاره به یکجانبه‌گرایی مخرب امریکا و آثار زیانبار آن بر قواعد و هنجارهای بین‌المللی، از ترور بزدلانه قهرمانانی که کابوس گروه‌هایی نظیر داعش بودند، به‌عنوان یک نمونه از این‌گونه اقدامات این کشور یاد کرده است. ظریف ضمن اشاره به خروج امریکا از موافقتنامه‌های مهم بین‌المللی و یادآوری خروج آن کشور از برجام و تلاش برای مجازات کشورهایی که قطعنامه ۲۲۳۱ را اجرا می‌کنند، از آنها به‌عنوان اقداماتی بی‌سابقه و اهانتی کاملاً آشکار به شورای امنیت یاد کرده است. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به برخی اقدامات مخرب امریکا در زمینه اقتصادی، از جمله تروریسم اقتصادی علیه ایران که موجب مشکلات جدی در دستیابی مردم عادی از جمله به دارو شده، اعلام کرده است هیچ کشوری از جمله متحدان اروپایی آن، از شر اینگونه اقدامات مخرب امریکا در امان نیست. ظریف تقویت چندجانبه‌گرایی را مستلزم اراده سیاسی جدی دولت‌ها و سندی در حمایت از ارزش‌ها، اصول و چندجانبه‌گرایی مندرج در منشور خوانده و اعلام کرده است چنین سندی باید شامل تعهد مجدد به منشور، عدم دخالت در امور داخلی و خارجی کشورها و ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور، رد اقدامات قهری یکجانبه شامل تحریم‌ها به‌عنوان اقداماتی غیرقانونی و نیز شناسایی ایجاد مانع در زمینه تجارت نیازهای اساسی بشر به‌عنوان عملی کیفری باشد. وزیر خارجه ایران همچنین با اعلام تعهد مجدد ایران به چندجانبه‌گرایی و اصول منشور ملل متحد، طرح صلح هرمز کشورمان برای تقویت صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس را در این راستا برشمرده و ابراز امیدواری کرده با همکاری سایر کشورها اهداف آن محقق شود. ظریف همچنین همزمان با این پیام، بخشی از گفت‌وگوی خود با سی‌ان. ان. را توئیت کرد و نوشت: «به دونالد ترامپ اطلاعات غلط داده شده است. تجهیزات زیبای نظامی بر دنیا حکومت نمی‌کند، مردم حاکم هستند و مردم خواستار خروج ایالات متحده از منطقه ما هستند». در همین حال وزرای خارجه کشورهای قطر، دانمارک، سوئد و فنلاند در تماس‌های تلفنی جداگانه با وزیر امور خارجه کشورمان پیرامون تحولات اخیر میان ایران و امریکا گفت‌و‌گو کردند.
مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل نیز در دیداری که با آنتونیوگوترش، دبیر کل سازمان ملل داشت با یادآوری نقش و وظایفی که دبیرکل سازمان ملل مطابق قطعنامه 598 برای ارتقای همکاری بین کشورهای منطقه خلیج فارس برعهده دارد، از او خواست در این راستا تلاش بیشتری نماید و بر آمادگی ایران برای استقبال از هرگونه ابتکار عملی در چارچوب کاهش تنش‌ها در شرایط شکننده کنونی منطقه تأکید نمود و ارائه ابتکار پویش صلح هرمز توسط ریاست جمهوری اسلامی ایران را در این راستا ارزیابی کرد. نماینده ایران همچنین در گفت‌و‌گو با رادیو ان.پی.آر تأکید کرد که تهران پس از حمله موشکی به پایگاه‌های نظامی امریکا در عراق در پاسخی متناسب و سنجیده به اقدام امریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، هیچ برنامه‌ای برای ایجاد یک درگیری با امریکا ندارد. او همچنین با اشاره به نامه نماینده امریکا در سازمان ملل به شورای امنیت به منظور آمادگی برای گفت‌وگوی بدون پیش شرط با ایران هم گفت:«دولت امریکا اهل گفت‌وگو نیست بلکه اهل خصومت علیه ملت ایران است. تا زمانی که این خصومت وجود داشته باشد، صحبت از همکاری با ایران قابل فهم نیست».
تصویب طرح اختیارات جنگی ترامپ
نخستین ترکش اقدام خودسرانه کاخ سفید برای حمله تروریستی به فرمانده ایرانی، در به تصویب رسیدن طرح محدود کردن اختیارات ترامپ برای عملیات نظامی علیه ایران بروز یافت. مجلس نمایندگان امریکا به ریاست نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا عصر پنجشنبه طرح محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری امریکا برای عملیات نظامی را به رأی گذاشت که در نهایت با ۲۲۴ رأی موافق در برابر ۱۹۴ رأی مخالف تصویب شد. مصوبه‌ای که سخنگوی کاخ سفید، آن را مضحک، غیرالزام آور و فاقد اعتبار خواند. نانسی پلوسی، پیش از آن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «دولت ترامپ هفته گذشته یک حمله نامناسب و تحریک‌آمیز علیه فرماندهان نظامی ارشد ایران انجام داد. دولت بدون مشورت با کنگره دست به این اقدام زد. حمله‌ای که با تشدید تنش‌ها موجب به خطر افتادن جان نیروهای نظامی و دیپلمات‌هایمان در منطقه شد». رئیس مجلس نمایندگان امریکا تأکید کرد که اعضا برای انجام وظیفه خود در حفاظت از امنیت مردم امریکا به‌دنبال تصویب قطعنامه اختیارات جنگی با هدف محدود کردن اقدامات نظامی رئیس جمهوری هستند. این طرح که احتمالاً در مجلس سنا با توجه به اکثریت جمهوریخواهان به تصویب نخواهد رسید، پس از اقدام تروریستی هدفمند سردار سلیمانی با دستور مستقیم ترامپ و تهدیدهای او برای مقابله نظامی با ایران تهیه شده است.
طرح یاد شده به رئیس جمهوری دستور می‌دهد به استفاده از نیروهای نظامی ایالات متحده علیه ایران پایان دهد مگر آنکه از کنگره مجوز گرفته باشد. پیشتر نمایندگان دموکرات کنگره بارها تصمیم‌گیری خودسرانه ترامپ برای ترور سردار سلیمانی و تهدید برای هدف قرار دادن مراکزی در ایران را زیر سؤال برده و گفته بودند قانون اساسی امریکا اختیار ورود به جنگ را بر عهده کنگره این کشور گذاشته است و رئیس جمهوری موظف است پیش از آغاز هر عملیات نظامی رهبران کنگره را مطلع کند.
انتقادات از تنش آفرینی اخیر ترامپ در حالی مطرح شده است که او در خلال سخنرانی در جمع هوادارانش در شهر اوهایو بار دیگر از تصمیم خود به ترور فرمانده ایرانی دفاع کرد و ادعا کرد که دولتش با هدف حراست از جان امریکاییان و اجرای عدالت امریکایی به اقدامی شجاعانه و قاطعانه دست زد. رئیس جمهوری امریکا در ادامه با تکرار خواسته خود برای مذاکره با ایران بار دیگر تهدید کرد که تحریم‌های بیشتری علیه ایران در راه است. او افزود:«ما به خزانه‌‌داری دستور داده‌ایم تا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کند».
مایک پنس، معاون رئیس جمهوری امریکا هم در این باره که آیا واشنگتن اکنون نگران حملات از سوی نیروهای مورد حمایت ایران در منطقه نیست؟ گفت: «ما اطلاعاتی مبنی بر این دریافت کرده‌ایم که ایران به این گروه‌ها پیام‌هایی فرستاده است تا علیه اهداف و شهروندان امریکایی اقدامی نکنند و امیدواریم که این پیام‌ها ادامه داشته باشد». او همچنین مدعی شد که «بزودی از طرفین می‌خواهیم از برجام خارج شوند».
مخالفت صریح اروپا با درخواست امریکا
درخواست معاون رئیس جمهوری امریکا از کشورهای طرف برجام با پاسخ منفی رو به رو شد. ابتدا آگنس وندرمال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد:«فرانسه به چارچوب توافق هسته‌ای ایران در وین پایبند خواهد ماند». او همچنین تأکید کرد که کشورش با باقی طرفین برجام همکاری نزدیکی خواهد داشت. دولت آلمان نیز ضمن درخواست برای نجات توافق هسته‌ای ایران، تقاضای رئیس جمهوری امریکا را برای خروج کشورهای اروپایی از این توافق  رد کرد. «راینز بروئل»، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: «هدف ما هنوز نجات برجام است چرا که ما متقاعد شدیم که تنها ابزار برای جلوگیری از دستیابی احتمالی ایران به سلاح اتمی است.» وزارت امور خارجه انگلیس هم درباره واکنش انگلیس به درخواست امریکا از کشورهای باقی‌مانده در برجام برای خروج از این توافق، اعلام کرد: «ما همچنان به برجام به‌عنوان قراردادی مهم برای امنیت مشترک‌مان و جلوگیری از اتمی شدن ایران نگاه می‌کنیم.»
در همین حال وزارت خارجه روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که وجود اختلافات در توافق هسته‌ای علت کاهش تعهدات برجامی ایران بوده و تمامی طرفین این توافق باید برای حل این مشکل تلاش کنند. در این بیانیه روسیه با اشاره به اینکه جایگزینی برای برجام وجود ندارد، خواهان حفظ توافق هسته‌ای شده است. روسیه همچنین اعلام کرد دخالت‌های امریکا باعث پیچیده‌تر شدن شرایط برجام شده است و اینگونه اقدامات ایالات متحده را ریشه اصلی شرایط کنونی توافق هسته‌ای عنوان کرد. سخنگوی وزارت امورخارجه چین نیز به انتقاد از خروج امریکا از برجام پرداخت و گفت این کشور با تخلف از قوانین و حقوق بین‌الملل از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

بـــــرش
رایزنی‌های فشرده روحانی با همتایان خود از سراسر جهان

24 ساعت پس از حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه امریکایی «عین‌الاسد» در عراق، ایران در کانون رایزنی‌های دیپلماتیک قرار گرفت. پنجشنبه گذشته سران کشورها از خلیج فارس و اروپای غربی تا آفریقای‌جنوبی، در تماس تلفنی با رئیس‌جمهوری خواستار خویشتنداری ایران و کاهش تنش‌ها شدند. تماس‌هایی که بیش‌از هر‌چیز یادآور اهمیت راهبردی پاسخ موشکی ایران به اقدام تروریستی امریکا زیر سایه سنگین تهدیدات این کشور بود. این در حالی بود که شماری از کشورهای اروپایی که پیشتر از ترور فرمانده سپاه قدس ایران حمایت کرده بودند، در واکنش به حمله نظامی ایران، جانب امریکا را گرفتند و خواستار خویشتنداری ایران شدند. این چنین بود که رئیس‌جمهوری ایران در تماس‌های تلفنی که از سوی انگلستان، ایتالیا تا قطر و آفریقای‌جنوبی صورت گرفت، ضمن محکومیت ترور فرمانده نظامی خود، خواستار تجدیدنظر اروپایی‌ها در مواضع خود نسبت به وقوع تنش اخیر میان ایران و امریکا شد و به آنان یادآوری کرد که اگر تلاش‌های سردار سلیمانی نبود، کشورهای اروپایی نیز از عواقب حملات جریان‌های تروریستی حاشیه در امان نمی‌ماندند. رئیس‌جمهوری ایران و همتایان خارجی‌اش در این گفت‌و‌گوها همچنین بر ضرورت حفظ برجام تأکید کردند. ایران چند روز پیش در آخرین گام برای کاهش تعهدات برجامی خود، هرگونه محدودیت در غنی‌سازی را برداشت و در حالی که تأکید داشت همچنان زیر نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت می‌کند، خواستار تلاش بیشتر شرکای اروپایی برای محقق کردن منافع اقتصادی ایران شد.
اگر شهید سلیمانی نبود لندن امنیت نداشت
حسن روحانی در تماس تلفنی «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس، با تأکید بر اینکه اگر تلاش‌های شهید قاسم سلیمانی نبود شما امروز در لندن امنیت نداشتید، از دولت انگلیس خواست نسبت به مواضعی که درباره ترور شهید سلیمانی اتخاذ کرده است، به‌طور جدی تجدید نظر کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی پاسخ جمهوری اسلامی ایران به امریکا و حمله به پایگاه نظامی این کشور در عراق را طبق ماده 51 منشور سازمان ملل متحد، دفاع مشروع دانست و تأکید کرد: اگر امریکا مرتکب خطای دیگری شود، پاسخ بسیار خطرناکی را دریافت خواهد کرد. رئیس جمهوری با تأکید بر تأمین امنیت منطقه از سوی کشورهای منطقه، گفت: امریکایی‌ها و کاخ سفید هیچ شناختی از منطقه نداشته و پس‌از اقدام تروریستی خود به‌دلیل قیام ملت‌های منطقه و وحدتی که ایجاد شد، دریافتند که چه اشتباهی مرتکب شده‌اند.
رئیس جمهوری همچنین با بیان اینکه اگر اروپا به تعهدات خودش برگردد ایران هم به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت، گفت: تهران همچنان به همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متعهد است و آژانس همانند گذشته بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت خواهد داشت. نخست‌وزیر انگلیس نیز در این تماس تلفنی با ابراز همدردی و تسلیت درباره حوادث متعدد یک هفته اخیر در ایران، نسبت به تشدید ناامنی در منطقه و امنیت سربازان انگلیسی ابراز نگرانی کرد و خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شد. جانسون با تأکید بر ضرورت بهبود روابط تهران – لندن، حفظ برجام را در تقویت امنیت بین‌الملل بسیار مهم دانست و خواستار به‌کارگیری همه تلاش‌ها برای حفظ این توافق مهم بین‌المللی شد.
اقدام تروریستی امریکا تهدیدی جدی برای منطقه
رئیس جمهوری ایران در تماس با «جوزپه کونته»، نخست‌وزیر ایتالیا نیز با اشاره به ابراز همدردی نخست‌وزیر ایتالیا به‌خاطر حوادث اخیر، اقدامات تروریستی امریکا را تهدیدی جدی برای امنیت منطقه برشمرد و خواهان اتخاذ مواضع مستقل اتحادیه اروپا درباره مسائل مهم منطقه شد. روحانی گفت: امنیت در منطقه امکانپذیر نیست مگر اینکه همه به قانون احترام بگذارند و تلاش کنند که مانع تکرار این گونه جنایات در سطح جهان شوند.
رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه اروپا باید مستقل از سیاست‌های اشتباه امریکا و با اتخاذ مواضع درست، در مسیر تقویت صلح و ثبات منطقه و جهان بکوشد، تأکید کرد که در چنین شرایطی، تهران در کنار این اتحادیه خواهد بود. او با تأکید بر اینکه مشکلات منطقه باید به‌دست خود منطقه انجام گیرد، رأی قاطع پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای امریکایی از این کشور را پاسخ قاطع و روشنی به مداخلات و اقدام تروریستی امریکا دانست. نخست‌وزیر ایتالیا نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه دولت ایتالیا میزان تأثر و عصبانیت ملت بزرگ ایران را از قتل سپهبد سلیمانی درک می‌کند، خواهان تلاش همگانی برای کاستن از سطح تنش‌ها در منطقه شد و گفت: ایتالیا همه تلاش خود را برای کاهش تنش و تقویت صلح و ثبات در منطقه به‌کار خواهد گرفت. کونته همچنین بر اهمیت برجام و راه‌های حفظ این توافق بین‌المللی با‌وجود مانع تراشی‌های امریکا تأکید کرد.
 اجازه ندهید ایران از اروپا مأیوس شود
روحانی در تماس تلفنی «شارل میشل»، رئیس شورای اروپا نیز خواستار آن شد تا اتحادیه اروپا با اتخاذ مواضع مستقل از واشنگتن، اجازه ندهد ایران کاملاً از اروپا مأیوس شود. روحانی همچنین پنج‌گام ایران در کاهش تعهدات برجامی را در راستای ایجاد تعادل دانست و گفت: ایران به همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان ادامه خواهد داد.
رئیس شورای اروپا نیز در این تماس تلفنی ضمن ابراز تسلیت به‌خاطر حوادث اخیر در ایران گفت: برجام دستاورد 10 سال مذاکره بود و اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای حفظ این توافق به‌کار خواهد گرفت. شارل میشل با بیان اینکه اروپا در روزهای ا خیر بارها از امریکا خواسته است تا بیش از این باعث افزایش تنش در منطقه نشود، افزود: ما نگران تحولات منطقه هستیم و همه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم. رئیس شورای اروپا همچنین از همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با وجود کاهش تعهدات برجامی قدردانی کرد.
محکومیت ترور شهید سلیمانی از سوی رئیس جمهوری آفریقای‌جنوبی
 روحانی در تماس تلفنی «سیریل رامافوسا» رئیس جمهوری آفریقای‌جنوبی با وی که طی آن ترور بزدلانه شهید سلیمانی را بشدت محکوم کرد، گفت: اراده ما بر این است که ناامنی و تنش در منطقه بالا نرود و امیدواریم امریکایی‌ها دست از اقدامات غلط خود بردارند، البته آنان می‌دانند که اگر اقدام دیگری علیه منافع ما انجام دهند با عکس‌العمل شدیدتر ما مواجه خواهند شد. رئیس‌جمهوری اتخاذ موضع از سوی کشورها در مورد ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد قاسم سلیمانی را بسیار مهم دانست و تأکیدکرد: ما باید به امریکایی‌ها اعلام و تفهیم کنیم که جهان نمی‌پذیرد آنان اقدامات جنایتکارانه انجام دهند.  رئیس جمهوری آفریقای‌جنوبی نیز ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی به دولت و مردم ایران از طرف دولت و ملت آفریقای‌جنوبی، ترور شهید سلیمانی را بزدلانه خواند و گفت: من از شنیدن خبر شهادت سپهبد سلیمانی که در میان مردم بسیار محبوب بود، شوکه شدم و این اقدام را شدیداً محکوم می‌کنیم.
جلوگیری از دخالت بیگانگان، راه حفظ امنیت منطقه
روحانی در تماس تلفنی «شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر نیز که پیرو شهادت سپهبد سلیمانی صورت گرفت، ترور سپهبد قاسم سلیمانی را جنایتی بزرگ از سوی امریکا خواند و خواهان محکومیت این جنایت از سوی همه کشورهای جهان و بویژه همسایگان شد. او گفت که تنها راه حفظ امنیت منطقه، تقویت دوستی و همکاری میان همسایگان و جلوگیری از دخالت بیگانگان است. امیر قطر نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه ما مخالف هرگونه ایجاد تنش علیه جمهوری اسلامی ایران هستیم، تأکید کرد که باید از همه این ظرفیت‌ها برای توسعه بیش از پیش روابط تهران – دوحه در همه زمینه‌ها بهره گرفت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.