اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

تردیدهای یک مأمور اعدام

تردیدهای یک مأمور اعدام
وصال روحانی خبرنگار

درام «بخشش» را چینونی چوک‌وو نوشته و کارگردانی کرده است؛ فیلمی که به‌رغم به‌نمایش درآمدن در جشنواره مشهور ساندنس‌ (که ویژه فیلم‌های مستقل است) در اواخر ژانویه 2019، نزدیک به یک سال در صف انتظار ماند تا سرانجام در اوایل ژانویه 2020 در امریکای شمالی به اکران عمومی درآمد. فیلم چوک‌وو اثری است که واکنش‌های خاص احساسی از سوی مخاطبانش دریافت کرده؛ دلیل آن هم در داستانی‌ است که حول مرگ می‌چرخد و هنوز یک نفر را رها نکرده، یقه نفر کناری‌اش را می‌گیرد.

«بخشش» بر این تأکید دارد که انسان در عین اینکه باید پاسخگوی هریک از اعمالش باشد، نباید مرگ ولو افراد مجرم را مسئولیت ابدی خود تلقی و در این راه دخالت و سختکوشی و اصرار کند و همیشه جای اندکی تردید را در خود و افکارش باز نگه دارد. ماجراهای «بخشش» متمرکز بر یک ندامتگاه در گوشه‌ای از امریکا و بخش اجرای احکام آن است و در چنین محلی برنادین ویلیامز که مسئول این بخش است و ناگزیر باید بر روند اجرای احکام صادره و اعدام افراد مجرم نظارت کند، با ده‌ها فکر و صدها بیم و دنیایی از ابهام‌ها مواجه و درگیر است. او براثر سال‌ها مشارکت در اجرای ده‌ها حکم اعدام و مسئولیت گریز‌ناپذیر خود در گرفتن جان انسان‌ها، دیگر قاطعیت گذشته را ندارد و دچار تردیدی اساسی در زمینه آنچه انجام می‌دهد، شده و از خود می‌پرسد آیا حق دارد جان انسان‌هایی را بستاند که حتی اگر بر مبنای احکام قانونی صادره سزاوار مرگ‌اند، همیشه این احتمال در مورد‌شان وجود دارد که شاید چرخه محاکمه‌کننده آنها دچار خدشه بوده و در مورد‌شان بی‌عدالتی شده باشد. وقتی جدید‌ترین حکم اعدام و لزوم گرفتن جان یک زندانی دیگر به‌دست ویلیامز می‌رسد او دیگر قادر به کنترل خود نیست و در دریای شک و غم و ترس غوطه‌ور می‌شود و از این‌کار پرهیز می‌کند.
منتقدان فیلم را دوست داشته‌اند و بازی الفره وودارد بازیگر زن سیاهپوست امریکایی در نقش رئیس بخش اجرای احکام و بواقع مأمور اعدام توجه زیادی را به خود جلب است. او را از 35 سال پیش با درخشش در اولین فیلم بزرگش «رنگ ارغوانی» استیون اسپیلبرگ به یاد داریم اما امروز او نه آن زن جوان مستعد و آینده دار، بلکه زنی پابه‌سن‌گذاشته و جهان‌دیده است که از حضور در فیلم‌های «B» و مستقلی مثل «بخشش» ابایی ندارد و به این فیلم‌ها به چشم فرصتی خوب و تازه برای خود نگاه می‌کند. فیلمبرداری سایه‌پرداز اریک برانکو و موسیقی متن عمیق کاترین بوستیچ هم به فیلم حالت یک دانشگاه تاریک را بخشیده که در آن انسان‌ها را از آزمون‌های سخت بشری عبور می‌دهند و در انتظار واکنش‌های مثبت و منفی آنان می‌مانند. ایندی وایر درباره «بخشش» نوشته است: «عجیب است که چوک‌وو فقط در دومین فیلم بلند سینمایی‌اش این‌گونه توانسته به اعماق روح و فکر کاراکترهای قصه‌اش و بویژه شخصیت اصلی ورود کرده و زنی را مقابل بینندگان قرار می‌دهد که از فرط تکرار اجرای یک کار خطیر دیگر تعادل روانی ندارد و به فلسفه زندگی شک کرده و همین شک بنیان برافکن او را از درون متلاشی می‌کند. این مقام ارشد ندامتگاه، نماد ستیزه دائمی بین مواد قانونی و موارد احساسی و انسانی است.
‌ «بخشش»
 نویسنده و کارگردان: چینونی چوک‌وو
بازیگران: آلفره وودارد، ریچارد شیف، دانیل بروکس، مایکل اونیل، ریچارد گان، وندل پی‌یرس، الدیس هاج، لامونیکا گارست، میشل سی بونیلا، دنیس هاتکینز و ریچارد گان
‌ مدیر فیلمبرداری: اریک برانکو
 مدت زمان: 113 دقیقه
 زمان اکران: ژانویه 2020
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.