اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

قیام پرنس هری علیه خاندان سلطنتی!

قیام پرنس هری علیه خاندان سلطنتی!
‌کیت مالتبی مترجم: وصال روحانی

هری و مگان، دوک و دوشس منطقه ساسکس انگلیس و عضو خاندان سلطنتی انگلیس، اعلام کرده‌اند در حال جدایی از این خاندان هستند و می‌کوشند با انجام کارها و پروژه‌های شخصی، زندگی مالی مستقلی را برای خود پی‌ریزی کنند.

شاید این امر نتیجه زندگی سخت و «مدرن نشدنی» درون خاندان سلطنتی باشد که هر انسان جوان جویای مدرنیسم را فراری می‌دهد ولی با‌وجود تأکید هری و همسرش بر اینکه همچنان از اعضای دربار انگلیس خواهند ماند و هدف‌شان تنها کسب استقلال مالی است، باید پذیرفت که رفتن آنها به شهر و کشوری دیگر، این ارتباط را به یک چیز ظاهری تبدیل خواهد کرد. به‌گفته هری و مگان، اکثر فعالیت‌های به اصطلاح سنتی آنها شامل اقدامات خیرخواهانه و البته دریافت مقرری‌های ماهانه آنها که از محل مالیات انگلیسی‎ها تأمین می‎شود، ادامه خواهد یافت و اگر برآوردهای کارشناسان اقتصادی صحت داشته باشد، هری و مگان 95 درصد از دریافتی رایج ماهانه خود را پس‌از کوچ از دربار نیز دریافت خواهند کرد ولی آن سوی ماجرا که ملکه و سایر نامداران دربار انگلیس را در بر می‌گیرند دیدگاه دیگری نسبت به این رویداد دارند. دبیرخانه کاخ باکینگهام محل استقرار ملکه الیزابت روز پنجشنبه اعلام کرد هنوز هیچ چیز درباره ماجرای هری و مگان قطعیت نیافته است و یکی دو سایت خبری عمده بریتانیا هم تصریح کردند ملکه و نزدیکانش از اینکه هری و مگان این کار را بدون کوچک‌ترین مشورتی با آنها انجام داده‌اند، بشدت ناراحت‌اند. مگان و هری در امریکا طرفداران زیادی دارند اما ساده لوحی است اگر تصور کنیم در هر کشور دیگری به‌گونه‌ای تحویل گرفته می‌شوند که در بریتانیا با آنها برخورد می‌شود. خانه آنها در فراگ‌مور یک مکان رؤیایی برای هر کسی و حتی درباری‌ها است و این بهانه که زندگی 24 ساعته زیر ذره‌بین رسانه‌های مداخله‌گر انگلیس آنها را به ستوه آورده، بهانه‌ای غیر قابل پذیرش است. زیرا درباری‌های انگلیس به اولین چیزی که عادت می‌کنند همین فضولی‌ها است و یکی از دلایل مرگ زودهنگام پرنس دایانا در 23 سال پیش، همین مداخله‌ها بود. در این میان رفتن هری البته انگلیس را متضرر نمی‌کند زیرا این پرنس جوان در عین اینکه رشدش از کودکی تا به‌حال قدم به قدم در رسانه‌ها و بین مردم گزارش و تعقیب شده، به آرامی از آنچه یک رفتار سنتی در انگلیس محسوب می‌شود، دور و دورتر شده است. ارتباط او با یک آدم بدنام که برای درباری‌ها روابطی نامشروع را با زنان جوان فراهم می‌آورد، سیمای کودکانه سابق وی در اذهان را زدود و از او یک فرصت‌طلب تأسف‌آور نزد مردم بریتانیا ساخت و صدای ضبط شده او هم که به‌رغم رنگ و‌نژاد متفاوت همسرش به چند جوان پاکستانی و هندی توهین نژادی کرده، برای او و خاندان سلطنتی نوعی رسوایی است. اما اوج رسوایی فرهنگی پرنس هری زمانی بود که افشا شد بخشی از تز نهایی او در زمان تحصیل در کالج مشهور ایتان انگلیس را یک معلم سابق این کالج نوشته و بابت آن 45 هزار پوند هم گرفته است. هری با تکذیب نرم و نه چندان مستدل این ادعا گفته بود: «چه کنم که هر کار من بر خلاف مردم عادی که اصلاً دیده نمی‌شود رصد و آشکار می‌شود و نهایت بزرگنمایی روی آن صورت می‌گیرد.»
شاید هم هری باید می‌دانست که پس از ازدواجش با مگان که یک زن دورگه است از هر سو زیر نظر و تحت انتقاد قرار خواهد گرفت و از او خواهند پرسید که آیا چنین وصلتی نباید باعث نرمش بیشتر او در قبال رنگین‌پوستان شود و اگر این چنین نشده، آیا بخش مهم از زندگی او مبتنی بر ریا و فرصت‌طلبی و شعارهای توخالی نیست.
 پرنس چارلز «بزرگ» خاندان سلطنتی انگلیس که فقط ملکه الیزابت بالای دست اوست همیشه کوشیده به هری و سایر فرزندان و افراد تحت قیمومتش نوعی مصونیت را ببخشد اما زندگی خصوصی او و ازدواجش با زن محبوبش پس‌از مرگ مشکوک دایانا در سپتامبر 1997 بزرگ‌ترین سوژه یک ربع قرن اخیر رسانه‌ها و مردم بریتانیا بوده است. او شاید در ظاهر هری را بابت جدایی فرار گونه‌اش از دربار و شکاف انداختن آشکار در خاندان سلطنتی شماتت کند اما در دل می‌داند که این یک نوع رهایی برای هری و همسرش در یک‌جامعه «رسانه‌زده» و بی‌مهار و در عین حال حفظ منابع درآمدی غیر قابل شمارش‌شان است.
*‌منبع: CNN

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر