اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش:

هر جا زمین باشد برای فرهنگیان خانه می سازیم

هر جا زمین باشد برای فرهنگیان خانه می سازیم

چندی پیش دو وزارتخانه راه و شهرسازی و آموزش و پرورش طرح مسکن فرهنگیان را با هدف خانه دار کردن معلمان امضا کردند. موضوع این تفاهمنامه، تأمین ۱۷۰ هزار واحد مسکونی در شهرها و مناطق روستایی برای فرهنگیان بدون مسکن بر اساس اعلام نیاز آموزش‌وپرورش با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و منابع مالی و امکانات موجود در ۳۲ استان کشور است.

درباره چگونگی احداث طرح مسکن فرهنگیان معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرد: در تمامی شهرها و مناطق روستایی بر اساس اعلام نیاز آموزش‌وپرورش و هر جا که آموزش‌وپرورش اعلام نیاز کند و واگذاری زمین باشد ما برای فرهنگیان خانه می‌سازیم. همچنین بر اساس بند ۳ تفاهمنامه از محل اراضی و املاک مازاد آموزش‌وپرورش تأمین خواهد شد. در مناطقی که آموزش‌وپرورش زمین نداشته باشد وزارت راه و شهرسازی به استناد بند ۳ تعهدات مکلف به تأمین اراضی است.چنانچه وزارت راه و شهرسازی هم قادر به تأمین زمین نباشد، اراضی موردنیاز طرح مسکن معلمان با توجه به مصوبه اخیر شورای عالی مسکن اراضی طرح اقدام ملی که مسکن معلمان نیز جزو همین طرح است از اراضی منابع طبیعی تأمین خواهد شد.

 الهیار ترکمن درباره ساز و کار عملیات احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکونی اظهار کرد: طبق بند ۷ وظایف کارگروه تفاهمنامه در قالب مشارکت با بخش خصوصی و تعاونی است و بر اساس الگوی مصرف مسکن بین ۷۵ تا ۱۰۰ مترمربع و به‌تناسب شهرها و مناطق متغیر خواهد بود.

او درباره قیمت تمام‌شده هر مترمربع واحد مسکونی هم گفت: با توجه به اینکه مقرراست واحدهای مسکونی فرهنگیان در چارچوب طرح اقدام ملی مسکن احداث شود و طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی که قیمت هر مترمربع واحد مسکونی این طرح را بدون احتساب قیمت زمین به‌طور متوسط بین ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان در کلان‌شهرها و شهرهای جدید برآورد کرده، به نظر نمی‌رسد این قیمت برای متقاضیان فرهنگی فراتر رود ضمن اینکه هنوز قیمت قطعی که به عوامل متعددی ازجمله: متراژ، تعداد طبقات، نوع مصالح ساختمانی، نیروی کار بستگی دارد، نهایی نشده است. پیش‌بینی می‌کنیم نقدینگی و آورده متقاضی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است. همچنین طبق اعلام رسمی وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد وام «طرح اقدام ملی مسکن» برای یک واحد مسکونی بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان است که این مبلغ تسهیلات به طرح تأمین مسکن فرهنگیان هم تخصیص خواهد یافت و مدت بازپرداخت هم 12 سال خواهد بود.

 الهیار با اشاره به اینکه تمامی کارکنان شاغل رسمی، پیمانی و قراردادی و بازنشستگان که فاقد مسکن باشند مشمول این تفاهمنامه می‌شوند اظهار داشت: درباره معلمان حق التدریس صرفاً آن دسته از معلمانی که دارای کد پرسنلی اختصاص داده‌شده در سیستم حقوق و دستمزد آموزش‌وپرورش و احراز دیر شرایط، امکان ثبت‌نام در سامانه مسکن فرهنگیان را خواهند داشت. سایر نیروهای حق‌التدریسی که با آموزش‌وپرورش همکاری دارند و عمدتاً هم از کارکنان شاغل سایر دستگاه‌ها و ترجمان‌های دولتی یا غیردولتی به‌جز آموزش‌وپرورش هستند و اطلاعات آنها در سیستم آموزش‌وپرورش تعریف‌نشده از مزایای طرح محروم خواهند بود.
 

 

کپی
نظرات
نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها