اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
الویری تاکید کرد

لزوم دقت بیشتر در دادن مجوز به پروازهای خارجی/واشکافی حادثه جانباختگان مراسم تشییع سردار سلیمانی

لزوم دقت بیشتر در دادن مجوز به پروازهای خارجی/واشکافی حادثه جانباختگان مراسم تشییع سردار سلیمانی

رئیس شورای عالی استان­‌ها با اشاره به سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی گفت: امیدوارم مسوولین در بکارگیری و دادن مجوز به پروازهای خارجی، علاوه بر قیمت، کیفیت هواپیما و رعایت استانداردهای ایمنی را با وسوسه و دقت مورد توجه قرار دهند.

مرتضی الویری روز پنجشنبه در بیست و هفتمین اجلاس شورای عالی استان ها در ساختمان قدیم مجلس افزود:‌ بدون تردید شهادت سردارسلیمانی نقطه عطف در مبارزات ملت‌­های مسلمان با استکبار جهانی است و آثار وجودی خود را به زودی در جمع آزادی‌خواهان جهان به ویژه در غرب آسیا نشان خواهد داد.
 
وی اضافه کرد: ما معتقدیم بیداری اسلامی در منطقه شتاب خواهد گرفت و به امید خدا نیروهای مقاومت، سلطه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها را در غرب آسیا پایان خواهند داد.
 
 

دادن مجوز به پروازهای خارجی با دقت بیشتری انجام شود

 
 
رئیس شورای عالی استان­‌ها با اشاره به سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی گفت: امیدوارم مسوولین در بکارگیری و دادن مجوز به پروازهای خارجی، علاوه بر قیمت، کیفیت هواپیما و رعایت استانداردهای ایمنی را با وسوسه و دقت مورد توجه قرار دهند.
 
 
الویری ادامه داد: شماری از سرمایه های این مرز و بوم در سقوط هواپیمای اوکراینی، جان خود را از دست دادند و عزای ملی دوم را در هفته ای که گذشت برای ملت ما رقم زد.
 
 

انتقاد از مسکوت ماندن لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها 

 
 
رئیس شورای عالی استان­‌ها با اشاره به لایحه درآمدهای پایدار گفت: این لایحه پس از ۳۶ سال و با ۲۱ ماده مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرارگرفته ­است. متأسفانه کلیات این لایحه مستند به اصل ۱۰۰ قانون اساسی از سوی شورای نگهبان رد شده­ است.
 
الویری افزود: به نظر می‌رسد، شورای نگهبان به وظیفه صرفا نظارتی شوراها اشاره کرده، این درحالی است که در لایحه پیشنهادی، موضوع اصلی تامین درآمد پایدار برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بوده و اختیارات شوراها بخشی از آن است.
 
وی تاکید کرد: این لایحه فرصتی ارزشمند برای افزایش منابع جدید درآمد و تسهیل در استفاده از ابزارها و منابع جدید درآمدی برای شهرداری به‌ وجود می‌آورد که در مجلس مدت‌ها کار کارشناسی روی آن صورت‌گرفته ­است. آنچه که در نظر شورای نگهبان قانون اساسی درخصوص مصوبه درآمدهای پایدار آمده تقلیل نقش شوراها از یک نهاد مقررات گذار و ناظر به یک نهاد تشریفاتی است.
 
رئیس شورای عالی استان­‌ها گفت: در تلقی این نهاد محترم بسیاری از مقررات مذکور در لایحه درآمدهای پایدار که برمبنای برداشت درست از قانون اساسی و نظرات حضرت امام خمینی (ره) و آیت الله طالقانی و سایر مؤسسین جمهوری اسلامی آمده است، مغایر قانون اساسی دانسته شده است. به راستی نیاز به توضیح دارد که از نگاه شورای محترم نگهبان اصل یکصدوسوم قانون اساسی که صراحتاً تصمیمات شوراها را برای مسوولان حوزه‌های تقسیمات کشوری لازم‌الاجرا می‌داند به چه معناست.
 
الویری افزود: همچنین نیاز به توضیح دارد که از نظر شورای نگهبان مقررات گذار بودن شوراها در اصول متعدد قانون اساسی ازجمله اصل هفتم و اصل دوازدهم قانون اساسی چه زمانی محقق خواهد شد؟ هم اکنون که پس از پیگیری های مجدانه و نیز همراهی دولت در ارائه لایحه درآمدهای پایدار و نیز کمک موثر مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان خواست و اراده عمومی شهروندان لایحه مذکور به تصویب  رسیده و به شورای نگهبان ارسال شده، شورای نگهبان با طرح نگاه مضیّق خود درخصوص شوراها مانع قانون شدن این لایحه شده است.
 
وی تاکید کرد: باید بدانیم که اگر به دنبال کشوری توسعه یافته هستیم ناگزیریم که روستاها و شهرهایی توسعه یافته داشته باشیم. نمی توانند کشوری توسعه یافته را طلب کنند و برنامه‌های توسعه ملی بنویسند بدون آنکه اولیه‌ترین و اساسی‌ترین پایه های توسعه محلی در شهر و روستاها را نادیده بگیرند. سیاست یک بام و دوهوا در اداره امور شهر چیزی جز توسعه نیافتگی و استمرار وضع نامناسب موجود را در پی نخواهد داشت.
 
رئیس شورای عالی استان­‌ها افزود: بنابراین به عنوان رئیس شورای عالی استان ها ضمن انتقاد از این رویکردها از تلاش های نمایندگان محترم مجلس که با درایت خود موجب تصویب لایحه مذکور شدند تشکر دارم. همچنین از طرف جامعه ۱۲۰ هزار نفری اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای کشور مجدانه از تمام نمایندگان می خواهم تا ضمن اصرار و پایمردی بر تلقی درست خویش از اصول قانون اساسی نسبت به ارجاع آن به مجمع تشخیص اقدام کند.
 
الویری ادامه داد: از همه دلسوزان کشور نیز درخواست دارم تا نگذارند مصوبه درآمدهای پایدار مسکوت بماند و تلاش کنند تا با اصرار بر آن در مجلس و نیز تصویب نهایی در مجمع تشخیص، نظام یک گام دیگر به اجرای بدون تنازل اصول قانون اساسی نزدیک تر شود.
 
وی گفت: تصویب این لایحه می‌توانست فرصت ارزشمندی را برای شهرداری‌ها و بودجه‌ریزی آنان فراهم آورد. امیدواریم مجلس پیگیری‌های لازم برای رفع مشکلات قانونی و تصویب آن را در آینده نزدیک در اولویت خود قراردهد.
 
 

لزوم توجه به توسعه حمل و نقل عمومی در بودجه ۹۹

 
 
رئیس شورای عالی استان­‌ها  با بیان اینکه در فصل سرما،  مشکلات ناشی از وارونگی هوا در کلان‌شهرها و مصائب ناشی از آن گریبانگیر بسیاری از شهروندان در شهرهای مختلف شد، افزود: لازم است تا در بودجه سال ۱۳۹۹ توجهی جدی به توسعه حمل ­ونقل عمومی شود و منابع لازم برای این امر تخصیص یابد.
 
الویری تاکید کرد: حل بحران آلودگی هوا جز با تأمین زیرساخت‌­های لازم برای توسعه حمل ­ونقل سبز و پاک محقق نمی‌­شود. از این رو لازم است تا درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین به این امر اختصاص یابد و نتایج و اقدامات این حوزه به صورت شفاف در اختیار شهروندان قرار داده شود تا منجر به تشویق بیشتری در استفاده از وسایل حمل­ونقل عمومی شود.
 
 
تشییع پیکر شهید سلیمانی نمادی از وحدت ملی
 
 
رئیس شورای عالی استان­‌ها گفت:  این ایام ملت ما عزادار شهادت بزرگ مردی است که برای دفاع از سرزمینمان چه در سالهای جنگ تحمیلی و چه پس از آن و این سال‌ها که بنیادگرایان داعشی عرصه را بر زندگی و حیات مردم خاورمیانه تنگ کرده بودند، ایستاد و خلافت آنان را که تا نزدیک مرز ما پیش آمده بودند درهم پیچید.  
 
الویری افزود: شهادت این بزرگ مرد بار دیگر مردم ایران را فارغ از هر جناح و حزب و دسته­ای در کنار هم گرد آورد. تشییع پیکر او، نمادی از وحدت ملی بود. او که مصداق بارز وفاداری و ازخودگذشتگی بود، به نماد ایستادگی ملی بدل شد.
 
وی تاکید کرد: اقدام سخیفانه آمریکا که به‌صورت واضح نقض قوانین بین­‌المللی و نافی حقوق بشر و اقدامی تروریستی در حذف یک شخصیت برجسته سیاسی-نظامی در کشوری ثالث است، را از یاد نخواهیم برد. دستور مستقیم رئیس جمهور آمریکا برای این عمل، تأییدی بر عملیات تروریستی این کشور در منطقه است.
 
الویری ادامه داد: برای «قاسم سلیمانی» شهادت کمترین پاداش بود. رفتن او، برای همه دوستداران ایران، مصیبتی بزرگ است. وطن، سرداری بی‌نظیر را از دست داده که جز به سربازی برای دین و میهن، به هیچ نیندیشیده و هرگز خود را آلوده جناح بندی های سیاسی و تعاملات اقتصادی و حاشیه ­ها نکرده‌ است. محبوبیت ملی او نیز به واسطه همین دوری از دسته بندی های سیاسی و عمل به تعهدات ملی است.
 
 
ضرورت واشکافی دقیق حادثه جانباختگان مراسم تشییع سردار سلیمانی
 
 
رئیس شورای عالی استان­‌ها با اشاره به حادثه جان باختن تعدادی از هموطنان در مراسم تشییع سردار سلیمانی گفت: حفظ جان انسان‌ها از مهم‌ترین وظایف حکمرانان است. اگرچه مردم در مراسم تشییع حضوری پرشور و انقلابی داشتند، اما مسئولان باید برنامه ­ریزی­‌های لازم برای برگزاری مراسم در صحت و امان را انجام می­دادند. از این رو امیدوارم که ضمن بررسی و واشکافی دقیق عوامل این حادثه، از بروز حوادثی اینچنینی جلوگیری شود.
 

 

 
الویری افزود: حضور و مشارکت مردم گران­ترین و ارزشمندترین سرمایه ما در جامعه ایران است. در شرایطی که دشمنان کشور از هیچ کوششی برای به انزوا کشیدن و تحمیل تحریم­‌ها و سختی­ها بر مردم دریغ نمی ­کنند، باید قدر لحظه لحظه همراهی آنها را دانست. تأمین امنیت و حفظ جان آنها، وظیفه تمام مسئولان است، هرگونه کوتاهی از این تعهد و وظیفه، باید با پاسخی قاطع و برخوردی جدی مواجه شود.
 
وی در پایان با گرامیداشت میلاد حضرت مسیح (ع) گفت: تأسی و پیروی از کلام مسیح که برای پاسداشت صلح و دوستی آمده بود، گره­ گشای معضلات کنونی جهان است. امیدوارم که سال جدید میلادی، سال صلح و آرامش هم برای انسان‌­ها و هم برای طبیعت باشد.
/ایرنا
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.