اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

جهنم روی زمین

جهنم روی زمین
سعیده اسلامیه

کشته شدن نیم میلیارد ‌حیوان، نابودی۴/۸ میلیون هکتار پوشش گیاهی، کشته شدن ۲۵ نفر، آمار خسارات آتش‌سوزی در استرالیا تا لحظه‌ای است که این گزارش نوشته شده است. در همین زمان، نه آتش مهار شده و نه فعلاً امیدی به پایان آن است.

اگر میخواهید وسعت آتشسوزی را بدانید، باید گفت آنچه تاکنون آتش از زمینهای استرالیا نابود کرده، معادل دو برابر مساحت کشور بلژیک یا اندازه کشورهای گرجستان یا ایرلند است. آتشی که از سپتامبر ۲۰۱۹ یعنی بیش از چهار ماه پیش در استرالیا آغاز شد، امروز به وضعیتی رسیده است که طوفان و رعد و برقهایی که از خود ایجاد کرده، مشابه شرایط فوران آتشفشان یا انفجار بمب اتمی است. تصاویر ماهوارهای یا عکسهای مخابره شده از استرالیا، بیشتر شبیه تصاویر آخرالزمانی در فیلمهای سینمایی هستند. تصاویری که اگر تا دیروز تخیلی بود، امروز رنگ واقعیت به خود گرفته و وحشت و مرگ را به ارمغان آورده است.

دیدن تصاویر حیوانات سوخته، زمینهای سیاه شده از آتش، شعلههای سهمگین آتش، استیصال بشر مقابل خشم طبیعت بیش از همیشه مردم جهان را متأثر کرد. ترس وقتی بیشتر میشود که این آتش سرکش همچنان در حال پیشروی است و حتی باران هم چاره کار نشده است. مقامات استرالیا هشدار دادهاند که با وجود بارش باران و کاهش دما در این کشور، آتشسوزیهای ویرانگر دوباره آغاز خواهد شد.

منابع خبری نوشتهاند «بارندگی در ساحل شرقی استرالیا از سیدنی تا ملبورن منجر به شسته شدن دود حاصل از آتشسوزیها در هوا شده و بارندگیهای سیلآسا در برخی از مناطق نیوساوت ولز (NSW) گزارش شده است. کارشناسان اما هشدار دادهاند که دمای هوا تا پنجشنبه افزایش مییابد و گفتهاند که آتشسوزیهای بزرگ ایالات «ویکتوریا» و «نیوساوت ولز» میتوانند با پیوستن به یکدیگر منجر به تشکیل حریقهای عظیم و گستردهتری شوند.» و این در حالی است که گفته شده که ذخیره مواد غذایی در برخی از شهرهای گرفتار آتش رو به اتمام است. علاوه بر این، خروج از محدودهای که مقامات استرالیا در آن وضعیت اضطراری اعلام کردهاند هم آسان نیست. زیرا بسیاری از بزرگراهها و جادهها بهدلیل ادامه آتشسوزی یا سقوط درختان مسدود شدهاند. در ایالت ویکتوریا، یک کشتی نیروی دریایی برای کمک و تخلیه مردم وارد سواحل شهر مالاکوتا در نزدیکی مرز نیوساوت ولز شده است. اما این کشتی هم فقط میتواند تعداد معدودی از مردم را از خطر برهاند. عجیبتر آنکه وسعت آتش به حدی است که کارشناسان هواشناسی در کشورهای امریکای جنوبی در گزارشی روز سهشنبه اعلام کردند که دود ناشی از آتشسوزیهای جنگلی گسترده در استرالیا از فاصله بیش از ۱۲ هزار کیلومتری و در شیلی و آرژانتین قابل مشاهده است.

کارشناسان گفتهاند که در ساعات اولیه این تأثیر در خورشید و از طریق رنگ قرمز مشاهده شد. این تأثیر از ابرهای دودی ناشی میشود که بهدلیل وقوع حریق در هوا پخش شدهاند. ابرهای دود ناشی از این آتشسوزیها به ارتفاع ۶۰۰۰ متری بالاتر از سطح دریا رسیده و هیچدلیل هواشناسی برای اینکه به زمین بازگردد وجود ندارد.

اژدها وارد میشود

بهنظر میرسد این بار خشم زمین به این آسانی فروکش نخواهد کرد. دانشمندان و فعالان محیط زیست سالها از روند تغییر آب و هوایی و اقلیمی ابراز نگرانی کرده و بارها هشدار دادند اما انگار همه به خواب عمیقی فرو رفته بودند.

بیشاز یک دهه قبل، مجمع بینالمللی تغییرات اقلیمی (IPCC) پیشبینی کرد که تغییرات اقلیمی موجب افزایش شدت و فراوانی آتشسوزیها میشود. این ارزیابی از شواهد علمی در گزارشهای بیشماری ازجمله گزارش تغییرات اقلیمی و زمین که در اوت ۲۰۱۹ منتشر شد هم تکرار شده است. گرم شدن زمین، همان چیزی که بسیاری از کشورها آن را نادیده گرفتند یکی از اصلیترین علل آتشسوزی در استرالیاست. این کشور، امسال گرمترین روزهای تاریخ استرالیا را تجربه کرد. چیزی که از قبل پیشبینی شده بود. اما شاید آنچه که از پیش فکرش را نمیکردند وسعت فاجعهای است که امروز گریبان این کشور را گرفته است.

اقلیم استرالیا طی قرن گذشته بیش از یک درجه سانتیگراد گرمتر شده و این تغییر موجب افزایش در فراوانی و شدت امواج گرمایی شده و در نتیجه موجب افزایش رطوبت و در نهایت خشکی خاک و مواد سوختنی میشود. استرالیا بهدلیل شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی، در رأس این خطر قرار دارد ولی دیگر هیچ کشوری از تغییرات اقلیمی در امان نخواهد بود. همانطور که در ایران نیز به طریقی دیگر مصیبت به سراغمان آمد. سیل آغاز سالجاری در ایران که چندین استان را درگیر کرد ماحصل همین تغییرات بود. از این پس یا خشکسالی است یا سیل میآید. کافی است نگاهی به توالی حوادث طبیعی در ایران و جهان بیندازیم تا ببینیم آنچه در حال وقوع است فراتر از همه پیشبینیهاست.

جنگ شاید فقط آن چیزی نباشد که امروز در صحنه دیپلماتیک کشورها از جمله ایران و امریکا در جریان است، بلکه خطر در سکوتی حیرتآور در حال پیشروی به سوی ماست.

جبر جغرافیا

آسیا در حالی که ۶۰ درصد جمعیت جهان را در خود جای داده، آسیبپذیرترین منطقه در مقابل بحران آب و هوایی بهشمار میرود. تولید گازهای گلخانهای در جهان بیش از همه لایه ازن این منطقه را از بین برده یا ضخامت آن را کاهش داده است. برای همین تغییرات اقلیمی بیش از همه بر سر ساکنان این قاره آوار خواهد شد. هرچند که آتشسوزیهای گسترده سال گذشته امریکا نیز از همین امر نشأت گرفت.

خطر بیش از همه در کمین قاره آسیا نشسته است. جمعیت زیاد، عدم وجود زیرساختهای اقتصادی، اجتماعی باعث میشود در صورت بروز حادثه، وسعت فاجعه بیشتر و عمیقتر شود. چندی پیش پتری سالاس دبیرکل سازمان هواشناسی در بیانیهای هشدار داد که اگر اقدام سریعی برای مواجهه با تغییرات اقلیمی و آب و هوایی نشود، با افزایش سه درجه گرمای زمین مواجه خواهیم شد که قدرت تخریب و آسیبش غیرقابل پیشبینی است. بالا آمدن سطح دریاها، بارانهای سیلآسا، جاری شدن سیل، رانش زمین تنها بخشی از بلایایی است که میتواند گریبانگیر مردم شود.

تغییرات آب و هوایی خود را به شکل خشکسالیهای شدید، بادهای سهمگین، طوفانهای حارهای و بارانهای سیلآسا نشان میدهد. امروز زمین یک درجه گرمتر از زمانی است که انقلاب صنعتی روی داده و پیشبینی میشود اگر اقدامی صورت نگیرد بسیار سریعتر از گذشته به رقم سه درجه برسد. به همان نسبت که هرآنچه برای دهه آینده پیشبینی میشد، امروز به شکل باورنکردنی شاهد آنها هستیم.

وقتی زمین دوباره خشم خود را نشان دهد، دیگر هر جنگی مقابل این نبرد طبیعی بیمعنا خواهد شد. مانند آنچه امروز برای استرالیا پیش آمده است. دولت استرالیا اعلام کرده که آماده است تا برای کمک به مهار آتشسوزی‌‌های مرگبار در کشورش، هر بهایی را بپردازد. اما فعلاً کاری از دست هیچ کس ساخته نیست.‌/ایران جمعه 

 

 

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر