اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

امریکا و بهانه‎های کودکانه ترامپ

امریکا و بهانه‎های کودکانه ترامپ
علی بیگدلی‌

نیروهای امریکایی براساس یک پیمان متقابل امنیتی - نظامی که در سال 2007 به امضای نوری مالکی نخست‌وزیر وقت عراق و جرج بوش پسر در کاخ سفید رسیده بود، وارد این کشور شدند. طبق این پیمان، هرگاه عراقی‎ها احساس نیاز کردند می‎توانند از این نیروها تقاضای حضور کرده و امریکایی‏‌ها هم در شرایط حساس می‎توانند به عراق بیایند. اما اگر چنانچه در هر زمانی، هرکدام از دو طرف مخالف ادامه چنین وضعیتی شدند، یک سال فرصت دارند تا به آن فیصله دهند.

با ترور سردار قاسم سلیمانی در بغداد، بحران شدیدی عراق را دربر گرفت و به شهادت رساندن این فرمانده ایرانی بزرگترین لطمه را به حاکمیت ملی آن وارد ساخته است. شاید بهترین راه در واکنش به اقدام امریکایی‏ها همینی باشد که عراقیها آن را در پیش گرفتهاند؛ به نیروهای امریکایی بگویند خاک عراق را ترک کنند. این تصمیم جدای از آرامشی که برای کشور عراق به ارمغان خواهد آورد، نفع بزرگی هم برای ایران به حساب میآید چرا که اجرای آن، حرکتی انتقامجویانه برای کشور ما هم محسوب خواهد شد.

با اعلان تصمیم پارلمان عراق، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در اظهارنظری گفته است که ما میلیاردها دلار هزینه این پایگاه کردهایم. او راست میگوید، این پایگاه بزرگترین پایگاه امریکا در خاورمیانه است؛ آنقدر مجهز است که خود مقامات عراقی هم بارها اصرار داشتند که این پایگاه، امریکایی نیست بلکه متعلق به کشور عراق است. او در پاسخ به تصمیم عراقیها، این شرط را هم گذاشته که در مقابل خروج خود از عراق، باید هزینههایی که بابت احیای این پایگاه کرده را پس بگیرد، در غیر اینصورت عراق را تحریم نفتی خواهد کرد. قطعاً چنین تصمیمی از سوی ایالات متحده امریکا غیرمعقول بوده و چنین کاری تقریباً امکانپذیر نیست. شاهد مدعا اینکه، طی چند روز گذشته نه تنها نیروهای امریکایی در بخش صنعتی مخصوصاً صنعت نفت امریکا، خاک عراق را ترک کردهاند بلکه خیلی از کشورهای اروپایی مثل ایتالیا و حتی ژاپنیها هم برای خروج از عراق دست به کار شدند. بنابراین کاملاً به نفع امریکا خواهد بود که به انتظارات کودکانه ترامپ وقعی ننهد.

این واقعیت بر کسی پوشیده نیست که امریکا نمیتواند عراق را با بهانههای کودکانه از دست بدهد. تحریم عراق از سوی این کشور بازار نفت را با تزلزل روبهرو خواهد کرد و شاید خیلی از شرکای امریکا بخصوص در بازار نفت دیگر زیر بار انتظارات ایالات متحده نخواهند رفت. بنابراین به نفع امریکا است که حداقل در شکل ظاهری قضیه دست به خروج بخشی از نیروهای خود از این کشور بزند. هرچند این ادعا که نوری مالکی بهدلیل استعفا دیگر قدرت تصمیمگیری ندارد قابل تأمل است، اما با همه این احوال به نفع امریکا نیست که بخواهد سیاست لجبازی را در پیش بگیرد. پس حتی بهصورت ظاهری هم که شده دست به تخلیه بخشی از نظامیان خود خواهد زد. امریکا راهی جز احترام گذاشتن به حق حاکمیت ملی عراق ندارد.

امریکاییها بیش از 5 هزار نیرو در کشور عراق دارند. این میزان از نیرو در هیچکدام از کشورهای منطقه از جمله سوریه وجود ندارد. کما اینکه در آن کشور آنقدرها هم دارای منافع نیست. سوریه متعلق به روسها است و از اینرو امریکا خود را درگیر سوریه نکرده و با صدور فرمانی از سوی ترامپ اقدام به خروج نیروهای خود از این کشور کرده بود. اما عراق بهخاطر همسایگی با ایران و نفوذ فوقالعادهای که سردار شهید سلیمانی در این کشور داشت، برای امریکا حائز اهمیت بوده و هست. حال با ترور فرمانده ایرانی، این کشور مجبور به خروج نیروهای خود از عراق شده و راهی جز این ندارد.‌/ایران جمعه 

 

 

 

 

 

کپی
نظرات
نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار