اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
تهران در نگاه عبدالرحیم جعفری، بنیانگذار انتشارات امیرکبیر

انتخاب یک زبان مردمی

انتخاب یک زبان مردمی
احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران

امسال صدمین سال تولد مرحوم عبدالرحیم جعفری، بنیانگذار انتشارات امیرکبیر، بزرگ‌ترین و از تأثیرگذارترین نشرهای کشور است. از سوی دیگر هفتادمین سال تأسیس انتشارات امیرکبیر را شاهد هستیم. آنچه پیش روی شماست، سخنان من با عنوان «تهران از نگاه جعفری» است.

نگاهی نظری به توصیف جعفری
توصیف جعفری از تهران و گزارشی که از پایتخت ارائه می‌دهد حاوی ویژگی‌های منحصر به فردی است. اگر بخواهیم نگاه او را بُعدی نظری بدهیم می‌توان به وجوهی چند اشاره کرد. مردم محوری: جعفری از زندگی مردم تهران می‌گوید. گزارش او گوشه‌های مختلفی از حیات ساکنان تهران را دربرمی‌گیرد و از این زاویه، حائز اهمیت است. اما نکته مهم‌تر طیفی از مردمی است که او انتخاب کرده. او زندگی ثروتمندان، دولتمردان و مانند اینها را توصیف نکرده بلکه با توجه به جایگاه اجتماعی خود از طیف پایین دست جامعه می‌گوید.  فراگیری: با خواندن «در جست‌و‌جوی صبح»، جنبه‌های گوناگون زندگی مردم را می‌بینیم. این گونه نیست که جعفری صرفاً از یک وجه، مثلاً مشاغل، بگوید. آموزش، روابط اجتماعی، ارتباطات، رفتارهای برخاسته از باورها و... جنبه‌های متنوعی است که مؤسس انتشارات امیرکبیر از آنها می‌گوید.
 گزارش از درون: سفرنامه‌نویسان با گزارش از زندگی مردم یک شهر، نگاهی از بیرون به آنها دارند یا پیش رو گذاشتن مردم آن را توصیف می‌کنند. این در حالی است که جعفری خود بخشی از مردمی است که از آنها می‌نویسد. به همین دلیل است که وصف او، علاوه بر آنکه بسیار جزئی و نکته بین است، روح حاکم بر زندگی مردم را باز می‌گوید. زبانی که جعفری برای نوشتن کتاب یا همان ارائه گزارش انتخاب می‌کند، زبانی مردمی است و از آنجا که هر زبان و نثر، روحی در خود دارد این زبان مردمی حاوی روحی است که در ابعاد مختلف زندگی مردم جاری است.
درباره نگاه جعفری به تهران بیش از اینها می‌توان گفت و نوشت که فرصتی دیگر می‌طلبد. اگر قرار است تهران را آنگونه که بوده است بشناسیم بی‌تردید گزارش امثال عبدالرحیم جعفری بسیار ارزشمندتر از آثاری است که سفرنامه نویسان، جهانگردان و محققان نگاشته‌اند؛ چه اینها خواسته‌اند از مردمی بگویند که با آنها نبوده‌اند اما جعفری و مانند او از مردمی می‌گویند که خود با آنها و کنار آنها زیسته‌اند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.